Krystian Kiełbasa i Marian Płaszczyk z powiatu gliwickiego należą do Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. To elitarne grono, do którego niełatwo się dostać. Na całym świecie tylko 72 osoby dostąpiło tego zaszczytu.

Powstałe w 1991 r. stowarzyszenie nawiązuje do chlubnej tradycji i ducha zakonów rycerskich. Włącza się w apostolat Kościoła, by uczestniczyć w upowszechnianiu chrześcijańskich zasad kultury i życia. Papież Jan Paweł II w 1998 r. wziął Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy w swój protektorat i udzielił mu błogosławieństwa.

W ideowych założeniach odwołuje się ono do ducha rycerstwa chrześcijańskiego i zakonów rycerskich oraz bohaterstwa i tradycji oręża polskiego, w którym od wieków łączył się element patriotyczny z maryjnym. Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była działalność charytatywna, która rozwinęła się w okresie stanu wojennego w Polsce. Włączyły się w nią bardzo aktywnie dwa ośrodki – klasztor paulinów na Jasnej Górze i plebania bazyliki Świętej Brygidy w Gdańsku.

Akcja ta trwała do 1990 r., a kiedy zmieniła się polska rzeczywistość, grupy działające w Częstochowie i Gdańsku połączyły się, by rozpocząć inną, szerszą działalność na polu społecznym i religijnym. 

Siedzibą nowo powstałego stowarzyszenia została Jasna Góra. Wspólnotą rycerską kieruje dziekan o. Jan A. Nalaskowski, były generał zakonu paulinów, zaś zwierzchnikiem rycerstwa poza granicami kraju jest prof. Charles Probst – światowej sławy neurochirurg.

Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy skupia wybitnych przedstawicieli życia naukowego, kulturalnego i społecznego, ludzi cieszących się wysokim autorytetem i uznaniem. Do rycerstwa należą m. in. prof. Adam Strzembosz – prawnik, wiceminister sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu, Kawaler Orderu Orła Białego oraz dr Jan Szafraniec – nauczyciel akademicki, psychiatra, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, senator II, V i VI kadencji.

Członkowie stowarzyszenia na co dzień włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową i charytatywną. Kandydatem na rycerza może być mężczyzna co najmniej 27-letni, odznaczający się umiłowaniem Matki Bożej i Kościoła, otwarty na ogólnoludzkie i chrześcijańskie wartości. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje członkom rycerstwa.

Spośród naszych dwóch rycerzy dłuższy staż ma Marian Płaszczyk z Knurowa. Rycerski płaszcz przywdział w 2001 r. Kiedyś był przedsiębiorcą, do dzisiaj uprawia biegi i organizuje sztafety biegowe – ich celem był już m.in. Watykan, Jerozolima i Fatima. Ostatnia trasa wiodła do Márianosztra na Węgrzech, skąd przed wiekami do Częstochowy przybyli paulini, by założyć jasnogórski zakon. Jej uczestnikom towarzyszył przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, doskonały biegacz i maratończyk. 

W 2007 r. Płaszczyk, za dawanie świadectwa i zasługi dla stowarzyszenia, otrzymał Gwiazdę Komandorii Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, przyznawaną specjalnie wyróżniającym się rycerzom.

Krystian Kiełbasa służy dużo krócej. Do stowarzyszenia przystąpił w listopadzie br. Jest dobrze znany mieszkańcom powiatu gliwickiego. To długoletni samorządowiec – był m.in. sołtysem Proboszczowic, członkiem zarządu Toszka, radnym gminnym i powiatowym, obecnie zaś sprawuje tę funkcję w Sejmiku Województwa Śląskiego. 

Wraz z żoną i dorosłymi już dziećmi prowadzi duże gospodarstwo rolne oraz agroturystyczne i edukacyjne Ranczo w Proboszczowicach, słynące ze wspaniałej kuchni. Nigdy też nie odmawia nikomu pomocy i znany jest z działalności charytatywnej, za co w br. otrzymał najwyższą nagrodę powiatu gliwickiego – Bene Meritus.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj