85 zespołów projektowych z 36 szkół średnich z woj. śląskiego wzięło udział w IV edycji Projektu Politechnika. Celem programu jest włączanie uczniów w badania naukowe i pozyskiwanie najlepszych kandydatów na studia. Uczniowie, pod opieką naukowców w laboratoriach uczelni realizują projekty. Ich tematyka obejmuje wszystkie Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej.
Wszystkie projekty zaprezentowano podczas konferencji, która odbyła się 6 marca w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Prace uczniów oceniał zespół ekspertów, który następnie nagrodził wyróżniające się projekty.
- Poprzez organizację tego projektu chcemy, aby młodzi ludzie zainteresowali się naukami ścisłymi z obszaru STEM, czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics. Zapraszamy ich do naszych laboratoriów, gdzie w małych trzyosobowych grupach, pracują pod okiem mentora, czyli naszego nauczyciela akademickiego – powiedziała prof. Anna Chrobok, prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Uczniowie realizując swoje projekty, zdobywają wiedzę, rozwijają kompetencje miękkie takie jak umiejętność pracy w grupie, uczą się jak pokonywać trudności, które pojawiają się w czasie ich pracy a na końcu jak przedstawiać swoje wyniki – mówiła prorektor.
Projekt Politechnika to też okazja do zaprezentowania uczniom potencjału uczelni i pokazania im, że mogą robić interesujące i ciekawe rzeczy, rozwijać się, zdobywać umiejętności i kompetencje, potrzebne na rynku pracy.
- Politechnika Śląska ma znakomicie wyposażone laboratoria, mamy aparaturę na najwyższym, światowym poziomie, uczniowie mogą ją zobaczyć, pod opieką mentorów skorzystać z niej a tym samym dowiedzieć się jak wygląda praca naukowca. Część z tych uczniów bierze także udział w konferencjach, podczas których prezentują, przed szerszym gronem, swoje prace, co pozwala im nabyć takie umiejętności jak kreatywność i komunikacja – powiedziała prof. Beata Orlińska, dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej.
Obecna na konferencji Ewa Borys, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, podkreśliła, że takie inicjatywy jak Projekt Politechnika są znakomitą formą zachęcania młodych ludzi do podejmowania nauki na uczelniach. – Studia to nie tylko wiedza, to też rozwój młodego człowieka, nabywanie umiejętności, które potem pozwalają radzić sobie na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą – mówiła Ewa Borys.
Projekty, przygotowane przez młodzież, dotyczyły problemów zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, zagrożeń współczesnego świata czy zmian klimatu. Zespół ekspertów nagrodził 8 projektów. Jednym z nich jest OSKAR - Osobisty System Komunikacji Analityczno-Responsywnej, czyli asystent AI. Stworzyli go: Borys Rogowski, Jakub Frąsiak, Szymon Gilner pod opieką dr inż. Marioli Jureczko z Katedry Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym.
- OSKAR jest połączeniem wielu czynników, które pozwalają temu urządzeniu na jednoczesne interpretowanie obrazu głosu człowieka, jak i generowanie odpowiedzi. Dysponuje wiedzą z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii. Można go wykorzystać w domu, jako system sterowania smart, może nam pomóc przy wykonywaniu pracy domowej, a nawet zaproponować przepisy kuchenne i dobry film na wieczór – mówi jeden z twórców systemu Borys Rogowski, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach.
- OSKAR może być świetnym kompanem - asystentem każdego z nas. Może pomoc w pracy, podpowiedzieć jak zająć się jakimś zadaniem, może być także towarzyszem osób samotnych które potrzebują rozmowy, ponieważ OSKAR to sztuczna inteligencja, ale bardzo empatyczna, odpowiada na nasze pytania jak człowiek, a nie jak robot – dodaje drugi z twórców Szymon Gilner.
Dr inż. Mariola Jureczko podkreśla, że praca przy projektach to korzyść dla obu stron.
- Młode pokolenie doskonale orientuje się w zagadnieniach związanych ze sztuczną inteligencją a do zadań podchodzi na zasadzie zabawy, świetnie posługując się chatbotami. My naukowcy dajemy im z kolei bardzo ścisłą wiedzę, jak przetwarzanie obrazów, elektronika, mechanika. Dla uczniów praca przy projekcie była też okazją, aby poznać zaplecze naszej Uczelni, wydział i laboratoria – zaznaczyła naukowczyni.
W IV edycji Projektu Politechnika udział wzięło 225 uczniów.
Nagrodzone projekty
Zespół Ekspertów powołany przez Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia podczas konferencji wyróżnił postery następujących zespołów, których członkowie, w przypadku, gdy staną się studentami Politechniki Śląskiej, otrzymają stypendium w wysokości 700 zł miesięcznie przez 10 miesięcy w pierwszym roku studiów, na warunkach podanych w Zarządzeniu Rektora Politechniki Śląskiej nr 169/2024:
Analiza energetyczna w kontekście śladu węglowego procesu druku 3d oraz wytwarzania filamentu poprzez recycling tworzyw sztucznych ALO w Rybniku
WYKONAWCY: Wiktoria Janik, Karol Szweda, Mikołaj Pustelnik
OPIEKUN: dr hab. inż. Albert Smalcerz, prof. PŚ
Awaryjny system lądowania drona w przypadku uszkodzenia jednego z zespołów napędowych II LO w Kędzierzynie-Koźlu
WYKONAWCY: Maciej Cepil, Adam Proske, Bartosz Rosak
OPIEKUN: dr inż. Wawrzyniec Panfil (PŚ), Ryszard Wiśniowski, Witold Joniak
Green Grass - projekt systemu sterowania nawadnianiem ogrodu z zastosowaniem sterownika logicznego LOGO! III LO w Rudzie Śląskiej
WYKONAWCY: Marcin Przydział, Patryk Krajcer, Wojciech Pogorzałek
OPIEKUN: dr inż. Gabriela Fojt-Dymara (PŚ)
O.S.K.A.R. - Osobisty System Komunikacji Analityczno - Responsywnej ZSTI w Gliwicach
WYKONAWCY: Borys Rogowski, Jakub Frąsiak, Szymon Gilner
OPIEKUN: dr inż. Mariola Jureczko (PŚ)
Projektowalny biokatalizator oparty o lipazę w zrównoważonej syntezie estrów kwasu oleinowego III LO w Chorzowie
WYKONAWCY: Maciej Mela, Grzegorz Florek, Oleksii Bulavinstev
OPIEKUN: dr inż. Agnieszka Siewniak (PŚ), mgr inż. Anna Wolny
Zaprojektowanie i uruchomienie systemu bezprzewodowej sieci sensorycznej do określania jakości powietrza wewnętrznego w wielu pomieszczeniach V LO w Gliwicach
WYKONAWCY: Henryk Kaźmierczak, Paweł Furtak, Hanna Kierat
OPIEKUN: dr hab. inż. Wojciech Kierat, prof. PŚ
Zespół nagrodzony w ramach Uniwersytetu EURECA-PRO za tematykę związaną z odpowiedzialną konsumpcja i produkcją
Opakowania przyszłości - otrzymywanie i badanie właściwości fizyko-chemicznych folii chitozanowych zawierających ekstrakty roślinne ZSU w Rybniku
WYKONAWCY: Dawid Kuczera, Dorota Dudek, Zofia Prostacka
OPIEKUN: dr hab. inż. Gabriela Dudek, prof. PŚ, mgr inż. Agata Wawoczny
Zespół nagrodzony przez BON
System O.K.O. - Osobisty Komunikator Obrazu dla osób z problemami wzrokowymi ZSTI w Gliwicach
WYKONAWCY: Dawid Wójcicki, Jacek Wiaterek, Jakub Ćwik
OPIEKUN: dr inż. Mariola Jureczko, mgr inż. Maciej Mrówka
Wyróżniony opiekun ze strony PŚ
dr inż. Mariola Jureczko
Komentarze (0) Skomentuj