Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zaprosił przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków do dyskusji i partnerskiej współpracy w obszarze ochrony środowiska. Podczas konferencji przedstawiono ofertę programową i finansową NFOŚiGW skierowaną do samorządów.
Po pierwsze, Fundusz dostrzega potrzeby finansowego wsparcia inwestycji samorządowych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska, w tym zwłaszcza w zakresie transformacji energetycznej, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadowej oraz adaptacji do zmian klimatu. istotny jest również dialog z przedstawicielami samorządów wszystkich szczebli oraz związków reprezentujących samorządy, który pozwoli osiągnąć największy efekt ekologiczny i najbardziej efektywnie wykorzystać dostępne dotacje i pożyczki. Ponad 5 mld zł przeznaczył NFOŚiGW w obecnie prowadzonych i planowanych naborach wniosków, w których o dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Są to zarówno środki unijne, jak i krajowe, pożyczki i dotacje. W najbliższych miesiącach zostaną przedstawione nowe programy wsparcia oraz ogłoszone nabory wniosków w ramach Funduszy Europejskich.
W czerwcu tego roku została przyjęta czteroletnia, wspólna strategia NFOŚiGW i 16 WFOŚIGW. Do końca września nastąpi przyjęcie strategii NFOŚiGW na lata 2025-28, w NFOŚiGW trwają też prace nad nową ofertą programową skierowaną także do samorządów.
- Zależy nam, aby nowe programy wsparcia, które planujemy wspierały aktualne wyzwania miast i gmin. Pełnią one ważną rolę m.in. w procesie ograniczania efektu cieplarnianego i adaptacji terenów do zmian klimatu. Nowa strategia NFOŚiGW, która zostanie przyjęta do końca września, będzie odpowiadać na potrzeby rynku. Deklarujemy gotowość do rozmów i zachęcamy do bieżącego kontaktu z pracownikami NFOŚiGW – mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW.
Eksperci NFOŚiGW przedstawili uczestnikom konferencji ofertę programów skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego. Przybliżone zostały warunki korzystania przez samorządy wszystkich szczebli z oferowanego wsparcia finansowego w formie dotacji i pożyczek dla projektów inwestycyjnych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska. Programy dotyczą między innymi: wsparcia podniesienia poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych; gospodarki wodno-ściekowej; ograniczenia zagrożenia zagospodarowania niewłaściwie porzuconych lub magazynowanych odpadów; poprawy efektywności energetycznej; przedsięwzięć w zakresie wsparcia dla ciepłownictwa oraz budowy lub przebudowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii; rekultywacji gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą oraz poszukiwania wód termalnych; uniknięcia emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie; ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza.
Komentarze (0) Skomentuj