PreZero Arena Gliwice konsekwentnie stawia na ekologię, traktując ją jako kluczowy element odpowiedzialnego zarządzania obiektem. W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i z troską o zasoby naturalne, Arena podejmuje szereg innowacyjnych działań, które mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na planetę. Te wysiłki są nie tylko odpowiedzią na globalne trendy, ale także manifestacją troski o lokalną społeczność i przyszłe pokolenia.
Kolejne proekologiczne rozwiązania, działania z partnerami aktywnie wdrażającymi projekty chroniące środowisko, edukacja – także ta wewnątrz organizacji, to od lat ważne elementy działalności PreZero Areny Gliwice. Jej zespół, jako pierwszy w Polsce podjął wysiłek na rzecz minimalizowania wpływu wydarzeń na środowisko, m.in. ograniczając zużycie plastiku w strefach gastronomicznych poprzez zastosowanie kubków wielorazowego użytku czy wprowadzając system zarządzania żywnością, pozwalający na efektywne planowanie i dystrybucje posiłków, eliminując ich marnotrawstwo i nadwyżki. Od lipca 2023 roku arenowy zespół działa jeszcze intensywniej z partnerem PreZero Polska dzieląc się doświadczeniem i dążąc do wspólnego celu, którym jest zrównoważony rozwój.
- Razem z naszym tytularnym partnerem każdego dnia pracujemy, by realnie zmieniać Arenę w obiekt bardziej przyjazny środowisku. Zdajemy sobie sprawę, że ta troska jest dzisiaj ważnym, jeśli nie kluczowym elementem prowadzenia odpowiedzialnej działalności biznesowej, także w obszarze dużych wydarzeń. Chcemy być liderem w tym zakresie nie tylko na rynku polskim, ale również europejskim. Nie chcemy marnować czasu na wielkie strategie, których realizacja w perspektywie długofalowej ma niewielkie szanse na wdrożenie. Stawiamy na codzienne działanie, w którym nawet najmniejsze kroki przynoszą realne efekty. Biorąc pod uwagę, że nasz obiekt odwiedziło już blisko
2 mln osób stawiamy na efekt skali poprzez edukację - ocenia Konrad Kozioł, wiceprezes PreZero Areny Gliwice.
Oszczędności energii
Jednym z podstawowych działań ekologicznych, które już wdrożono w PreZero Arenie Gliwice, jest kompleksowy system segregacji odpadów. Dzięki wprowadzeniu różnorodnych pojemników na odpady organiczne, papier, szkło oraz tworzywa sztuczne, Arena znacząco zwiększyła efektywność recyklingu. Tego rodzaju działania mają istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście organizacji wydarzeń masowych, które generują dużą ilość odpadów.
Co roku PreZero Arena Gliwice efektywnie zmniejsza zużycie energii, wprowadzając m.in. systemy oświetlenia LED, optymalizację systemów i codzienne oszczędzanie energii. Zmiany te są szczególnie istotne w kontekście organizacji wydarzeń, ponieważ pozwalają na oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości doświadczeń dla uczestników. Dość powiedzieć, że tylko w ubiegłym roku Arena zaoszczędziła ponad 360 000 kilowatogodzin energii, czyli mniej więcej tyle, ile zużywa 180 mieszkań w ciągu roku! Warto również zauważyć, że zredukowała zużycie wody dzięki zastosowaniu nowoczesnych filtrów i perlatorów.
Podjęte przez PreZero Arenę Gliwice działania mają również na celu budowę lokalnej bioróżnorodności. Wokół obiektu stworzono łąki kwietne z nasadzeniami gatunków roślin, które nie tylko poprawiają estetykę, ale także wspierają lokalny ekosystem. W ich pobliżu posadowiony jest HUB EKOEN, oferujący ultraszybkie ładowanie pojazdów elektrycznych z mocą 350 kW. Ta innowacyjna stacja ładowania jest pierwszą lokalizacją sieci na Śląsku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców aut elektrycznych.
PreZero Arena Gliwice nie ogranicza się jednak tylko do działań wewnętrznych. Obiekt aktywnie angażuje lokalną społeczność w akcje edukacyjne, organizując warsztaty i spotkania, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej. Uczestnicy tych wydarzeń, w tym dzieci z lokalnych szkół, mają okazję poznać praktyki związane z recyklingiem, oszczędzaniem wody oraz zrównoważonym rozwojem. To podejście nie tylko wzmacnia więzi między Areną a lokalnym otoczeniem, ale także inspiruje młode pokolenia do kształtowania proekologicznych postaw, które będą miały długofalowy wpływ na ich przyszłość.
Prawie 2 miliony gości odwiedziły już PreZero Arenę Gliwice
Ważnym aspektem działalności PreZero Areny Gliwice jest również współpraca z wieloma podmiotami i instytucjami edukacyjnymi. Dzięki tym partnerstwom, Arena nie tylko realizuje innowacyjne projekty, ale również staje się miejscem wymiany doświadczeń i pomysłów na rzecz ochrony środowiska. Efektem tej współpracy są chociażby bezpłatne i ogólnodostępne dystrybutory na wodę marki Dafi, z których mogą korzystać wszyscy goście gliwickiego obiektu. Kolejny krok to dołączenie do projektu LIFE Archiclima, kładącego nacisk na adaptację do zmian klimatu. Dzięki tej współpracy, Arena zyskuje możliwość wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań opartych na przyrodzie, które zwiększą jej odporność na skutki zmian klimatycznych.
Lider w Europie
Nic dziwnego, że prestiżowy magazyn branżowy IQ umieścił PreZero Arenę Gliwice pośród liderów eventowej, zielonej transformacji obok londyńskiej The O2 czy obiektów w Manchesterze, Liverpoolu i Glasgow. Potwierdzeniem skuteczności wspólnych działań zespołów Areny i PreZero Polska stała się wreszcie przyznana gliwickiemu obiektowi nagroda „Zielony Obiekt” MP Power Awards. To wyróżnienie podkreśla zaangażowanie gliwickiego obiektu w zielony rozwój i ekologiczną odpowiedzialność. Jest świadectwem ciągłych wysiłków na rzecz minimalizowania wpływu na środowisko, innowacyjnych rozwiązań, które w kolejnych latach w PreZero Arenie Gliwice nadal będą podejmowane.
- Konsekwentnie realizujemy naszą wizję zarządzania. Budowę marki miejsca, którego zarządca nie tylko administruje obiektem czy go wynajmuje, ale też dba o ekologię, buduje ofertę codziennych aktywności dla społeczności lokalnej czy produkuje własne, duże wydarzenia. Rozwijamy segment business and conference center i staramy się, by w Dużej Arenie odbywało się jak najwięcej wydarzeń masowych na kilka, kilkanaście tysięcy osób. Tego wymaga dzisiejsza sytuacja na świecie i zmieniające się trendy, którymi podążamy, by wyróżniać się na rynku obiektów widowiskowo-sportowych - ocenia Marcin Gawron, prezes PreZero Areny Gliwice.
PreZero Arena Gliwice udowadnia, że ekologia jest kluczowym elementem nowoczesnego zarządzania dużymi obiektami widowiskowo-sportowymi. Jej działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej oraz współpracy z lokalną społecznością pokazują, jak można łączyć największe eventy z troską o środowisko. Arena staje się nie tylko miejscem wydarzeń, ale także ważnym centrum edukacyjnym, które inspiruje do działań na rzecz ochrony naszej planety.
Komentarze (0) Skomentuj