Ponad pięćset aktywności, siedmiuset naukowców oraz osiem kampusów - tak w liczbach można podsumować Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024.

Do tegorocznej edycji imprezy, organizowanej co roku przez Politechnikę Śląską, przyłączyło się sześć śląskich uczelni, zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice – Miasto Nauki.   
Podczas wydarzenia śląskie uczelnie otworzyły swoje laboratoria, sale wykładowe i zaprosiły mieszkańców regionu do wzięcia udziału w warsztatach, pokazach, wykładach, wystawach oraz wielu innych aktywnościach popularnonaukowych, które przybliżały działania naukowców, doktorantów oraz studentów.

- Noc Naukowców to święto nauki oraz naszych naukowców i pracowników, którzy zaprosili dzieci, młodzież, rodziców, dziadków i wszystkich, którzy chcieli zobaczyć, jak pracujemy i czym się zajmujemy. W tym roku do tego wydarzenia udało nam się zaprosić też uczelnie z Konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki, które zachęcone naszym sukcesem w poprzednich latach, przystąpiły do tego święta – powiedział rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.

Noc Naukowców to wydarzenie, które pokazuje, że nauka może być ciekawa. To także okazja by zachęcić uczniów do studiowania na Politechnice Śląskiej. - Myślę, że takie wydarzenia są niezwykle atrakcyjnie przede wszystkim dla młodzieży, która w ostatnich latach była bardzo zamknięta w swoich domach. Tutaj młodzi ludzie mogli przyjść, poznać nowych kolegów, studentów, naukowców. Zobaczyć co się dzieje na Uczelni, jak rozwija się nauka i przekonać się, że studia to nie jest tylko ślęczenie nad książkami, ale też ciekawe zadania, projekty i poznawanie nowych ludzi. Myślę, że w ten sposób zachęcimy ich do przyjścia na nasza Uczelnię – mówiła prorektor ds. ogólnych, prof. Bożena Skołud.

- W tym roku Noc Naukowców odbywała się nie tylko w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu i Rybniku, ale także w Bytomiu, Sosnowcu, Chorzowie i Cieszynie. Dzięki temu, że do wydarzenia przystąpiły inne uczelnie, mieliśmy więcej możliwości merytorycznych. Pokazaliśmy zdecydowanie szerszą naukę, od medycyny po kulturę fizyczną czy sztukę. Zaprezentowaliśmy pełną śląską moc naukową – pokreśliła prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki na Politechnice Śląskiej.

Wśród odwiedzających kampusy uczelni, jak co roku ogromną popularnością cieszyły się zajęcia w laboratoriach. Jednym z nich był warsztat dla dzieci „ Mali detektywi na tropie”, który odbywał się na Wydziale Mechanicznym – Technologicznym.  

- Na pokazie łączyliśmy dwie dyscypliny naukowe - świat nauk technicznych, ścisłych oraz medycznych i przyrodniczych. Pokazaliśmy, że to czym się różnimy, można wykorzystać w kryminalistyce. Dzieci dowiedziały się czym jest daktyloskopia a podczas części praktycznej, robiły odcisk palca za pomocą masy gipsowej – wyjaśnił dr Marcin Tomsia ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził zajęcia wspólnie z naukowcami naszej Uczelni.

- Bardzo mi się podoba, że naukowcy prowadzący te zajęcia są fenomenalnie przygotowani i pokazują, że w nauce każdy może znaleźć swoje miejsce, że nauki ścisłe są także dla dziewczyn. Tak więc dla mnie, jako mamy córki, jest to bardzo istotne – dodaje Marzena Halama, mama Niny.

W ramach Nocy Naukowców odbywały się nie tylko pokazy, wykłady i warsztaty, ale także konkursy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, indywidulane i zespołowe. W ciągu trwania konkursów Centrum Popularyzacji Nauki otrzymało 350 zgłoszeń na zadane tematy, związane z nauką i wyzwaniami XXI wieku. Były to wspaniałe prace plastyczne i zdjęcia, wciągające wywiady, świetne i merytoryczne infografiki. Jury wyłoniło najlepsze prace konkursowe, a laureaci zostali nagrodzeni podczas inauguracji Nocy Naukowców.
Laureatami jednego z konkursów był Igor Świszcz i Filip Mike, siódmoklasiści z Gliwic, którzy przygotowali infografikę Stop fake newsom!  – Nasza infografika pomaga odróżniać fake newsy od sprawdzonych informacji. Mówi, też jak ich unikać i jak nie paść ofiarą takich niesprawdzonych informacji. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne, bo w Internecie można przeczytać wiele bzdur i każdy z nas może się na nie nabrać – mówią laureaci.

Foto Politechnika Śląska

(mat.pras. Politechnika Śląska)
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj