23 i 24 września Muzeum w Gliwicach wraz z parafią Ducha Świętego przygotowują uroczystości jubileuszowe 350-lecia kościoła pw. św. Jerzego w Ostropie.
To jedna z najstarszych i najciekawszych świątyń Górnego Śląska. Pochodząca z XVII wieku drewniano-murowana budowla zachwyca nie tylko swoją bryłą, ale przede wszystkim unikatowymi polichromiami, niezwykle cennymi i interesującymi ikonograficznie.

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono remont kapitalny zabytku, przy okazji odkrywając kolejne, nieznane wcześniej, freski na ścianie tęczowej kościoła. Działania konserwatorskie objęły również wyposażenie. Jubileuszowe obchody będą więc okazją, by po wielu latach zapoznać się z efektami prac, które przywróciły świątyni św. Jerzego jej dawne piękno.

Na uroczystości jubileuszowe złożą się konferencja naukowa, wystawa, publikacje, koncert i spektakl teatralny oraz uroczystości religijne. W trakcie konferencji, w sobotę 23 września, badacze z Gliwic, Katowic, Warszawy i Torunia przedstawią historię kościoła i jego patrona, a szczególną uwagę poświęcą unikatowym XVII-wiecznym malowidłom we wnętrzu świątyni oraz innym cennym elementom wyposażenia. 

- O wyjątkowości i znaczeniu ostropskiego kościoła możemy mówić  w skali Śląska, Polski, a nawet Europy. Istotny walor konferencji to fakt, że odbywać się ona będzie w opisywanym przez prelegentów miejscu, tzn. we wnętrzu świątyni, co istotne zwłaszcza przy omawianiu programu ikonograficznego malowideł występujących na ścianach – mówi Bożena Kubit, kierownik działu etnografii, odpowiadająca za organizację jubileuszu ze strony Muzeum w Gliwicach. 

Kościół pw. św. Jerzego w Ostropie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Historia parafii i kościoła sięga XIV w. Data widniejąca nad wejściem bocznym – 1667 r. – wskazuje najprawdopodobniej rok odbudowy świątyni po częściowym spaleniu podczas wojen ze Szwedami. Przez wiele wieków pełnił on funkcję kościoła parafialnego, aż do zbudowania i konsekracji nowej, murowanej świątyni w 1927 r. Od tego czasu stary, drewniany obiekt niszczał. W 2008 r. rozpoczął się generalny remont kościoła i konserwacja unikatowej barokowej polichromii oraz wyposażenia świątyni. Obecnie, po latach prac, kościół zostanie otwarty, a każdy będzie mógł podziwiać wspaniałe, przywrócone do dawnej świetności wnętrze, m.in. malowidła ze scenami męki pańskiej czy śmierci w dniu ostatecznym. Wyjątkowe są także polichromie w prezbiterium, gdzie po jednej stroni
e widnieje sąd ostateczny, a po drugiej rzadko spotykany wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego, ukazującego się jedenastu apostołom.

Konferencji towarzyszy wystawa, na której będzie można zobaczyć archiwalne fotografie kościoła, a także, specjalnie sprowadzone na czas jubileuszu, rzeźby i akcesoria z tej świątyni, przechowywane przez ostatnie lata w muzeach. Zaplanowano również warsztaty plastyczne dla dzieci „Smoki w sztuce śląskiej”. Pierwszy dzień obchodów zakończy występ zespołu muzyki dawnej Extempore.

W niedzielę, 24 września - uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa gliwickiego Jana Kopca, a po południu nieszpory kiermaszowe. Uroczyste obchody jubileuszowe zakończy spektakl „Pasja” Teatru A.



Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj