Już po raz szesnasty Śląski Jazz Club, najstarsze stowarzyszenie jazzowe w kraju, zaprasza na koncerty największych gwiazd sceny jazzowej w klubowych, kameralnych warunkach. Cykl rozpoczęła w maju grupa MaBaSo, najnowszy projekt najlepszego wibrafonisty elektrycznego  Bernarda Maselego, a przed nami jeszcze siedem muzycznych spotkań.


Już 22 czerwca o godz. 20.00 w Klubie Muzycznym 4Art wystąpi kwartet wybitnych polskich jazzmanów, a zagrają w hołdzie Januszowi Muniakowi.
- 31 stycznia minął rok od pożegnania jednego z najwybitniejszych saksofonistów i osobowości polskiego jazzu – Janusza Muniaka. Mieliśmy to szczęście, że gościliśmy kilkakrotnie mistrza w Śląskim Jazz Clubie w ramach projektu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. W ten sposób chcemy oddać hołd temu wielkiemu twórcy - mówi Daniel Ryciak, szef SJC. Dlatego czterech wybitnych polskich muzyków: Wojciech Niedziela (fortepian), Jarosław Bothur (saksofon), Adam Kowalewski (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja) stworzyło projekt „Janusz Muniak Tribute Quartet”.

Wojciech Niedziela jest pianistą jazzowym, obecnym na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80. Przez wiele lat był liderem zespołu New Presentation, współpracując z solistami - Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Baronem czy Maciejem Sikałą. Niedziela jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Nominowano go do nagrody Fryderyka za autorską płytę „To Kiss the Ivories” oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz”. Koncertował w wielu krajach Europy, towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson ). Akompaniował także znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom – Michałowi Urbaniakowi, Januszowi  Muniakowi czy Erykowi Kulmowi.

Jarek Bothur to jeden z najzdolniejszych polskich saksofonistów jazzowych młodego pokolenia. Stypendysta ministra kultury w programie „Młoda Polska”. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował z wieloma czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Zbigniewem Wegehauptem, Januszem Muniakiem, Piotrem Baronem, Michałem Miśkiewiczem, Jerzym Małkiem, Arkiem Skolikiem, Marianem Pawlikiem.

Z kolei Adam Kowalewski  to  absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 1999 także wykładowca tego wydziału w klasie kontrabasu i gitary basowej. Współpracował i współpracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych, takich jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, Eryk Kulm i wielu innych. Wreszcie Łukasz Żyta. Na scenie jazzowej zadebiutował w 1993 r., biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Nagrał ponad 30 płyt.

W lipcu - projekt Monte Albán, czyli jubileuszowy, dwudziesty album wybitnego polskiego muzyka jazzowego Adama Pierończyka. Oryginalną muzykę improwizowaną w połączeniu z elektroniką nagrano w HH-Studio w Mexico City, a inspiracją była wizyta w tytułowym Monte Alban - prekolumbijskim centrum kultur olmeckiej i zapoteckiej.  

Sierpień w cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą to aż dwa koncerty: 10 sierpnia pojawi się najwybitniejszy polski trębacz Piotr Wojtasik, a towarzyszą mu równie wybitni muzycy: Viktor Tóth (Węgry) na saksofonie, Michał Barański na kontrabasie oraz Eric Allen (Stany Zjednoczone) na perkusji. Międzynarodowa formacja Wojtasika stylistycznie oscyluje między neobopową tradycją jazzu okresu lat 60. ubiegłego wieku, elementami etno i stylistyką free. Całość, oparta o kompozycje lidera, utrzymana jest w konwencji nowoczesnego mainstreamu.

Pod koniec sierpnia - Dominik Bukowski i „Sufia”. Zespół czerpie z szeroko rozumianej muzyki etnicznej, głównie z dawnych pieśni polskich ze zbiorów Oskara Kolberga, jak również starej muzyki arabskiej (tzw. makam)
i przekłada to na jazz z elementami muzyki współczesnej. Kwartet Bukowskiego stanowi pomost kulturowy między polskimi tradycjami muzycznymi a tradycją Bliskiego Wschodu. Kompozycje zespołu charakteryzują się pełnymi ekspresji improwizacjami, innym razem wyciszeniem i kontemplacją muzyczną. We wrześniu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą zaprezentuje coś nietypowego i niezwykłego - poezję Krystyny Miłobędzkiej w  interpretacji Jana Peszka.

W październiku spotkamy się na koncercie w rocznicę urodzin Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, organizatora cyklu. A to oznacza szczególne wydarzenie - prezentację najnowszej produkcji Arka Skolika, wieloletniego członka SJC - Arek Skolik & His Men play Mingus.  Nagranie jest efektem spontanicznego jam session w oparciu o kompozycje Charlesa Mingusa. A postaci Arka Skolika gliwickiej publiczności chyba przedstawiać nie trzeba.

W listopadzie, na zakończenie cyklu - twórca, który jest żywą legendą i historią polskiego jazzu, Włodzimierz Nahorny, pianista i  kompozytor. - To propozycja koncertowa prezentująca jazzmanów dwóch pokoleń. Ciekawy dialog pomiędzy muzykiem mającym swoje miejsce w historii polskiego jazzu i wysoką pozycję
w środowisku muzycznym a artystą młodszym, mającym już pewne osiągnięcia w dziedzinie muzyki improwizowanej. W tym drugim wypadku mowa o  skrzypku jazzowym związanym z gliwicką sceną i z samym Śląskim Jazz Clubem.  Chodzi oczywiście o Tomasz Muchę - mówi Ryciak.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj