Tarnów to miasto w województwie małopolskim. Mieszka tam ponad 100 000 osób. Wiele osób zastanawia się czy podjąć tam pracę, bo niecałe 90 kilometrów od tej miejscowości leży rozwinięty przemysłowo i usługowo Kraków. W tym tekście postaramy się jednak pokazać zalety pracy w Tarnowie, omówimy pełne statystyki tarnowskiego rynku pracy i podamy najważniejsze liczby dotyczące tego tematu!


Czy warto podejmować pracę w Tarnowie? Ten temat często przejawia się w dyskusji internautów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „praca Tarnów”, a pojawi się wiele stron, na których omawiane są plusy i minusy rynku pracy w Tarnowie. My polecamy zacząć jednak od szukania zatrudnienia, najlepiej w serwisie Gowork

Dlaczego akurat tam? Portal ten jest niezwykle wszechstronny i funkcjonalny. Znajdziesz tam wiele ogłoszeń z Tarnowa i okolic. Pozwala na ułożenie ofert pracy według zarobków, wymagań pracodawcy, kompetencji i oczywiście branży i stanowiska. Dzięki temu znalezienie pracy w Tarnowie będzie dużo prostsze i szybsze.

Skoro wiesz już, gdzie szukać zatrudnienia w Tarnowie, spójrz, jak prezentuje się rynek pracy w tym małopolskim, ponad stutysięcznym mieście.


Bezrobocie i średnia płaca w Tarnowie

Na początku przeanalizujmy stopę bezrobocia. Dane dla Tarnowa udostępnił Powiatowy Urząd Pracy. Trzeba powiedzieć, że tamtejszy rynek jest stabilny i zdecydowanej większości osób zapewnia pracę. W Tarnowie jest aktualnie 5,3 procent osób bezrobotnych. Choć na koniec 2019 roku statystyka ta wyniosła 4,2 procent, to warto pamiętać o szalejącej epidemii koronawirusa w Polsce, która wpływa praktycznie na wszystkich pracodawców.

Dzięki stabilności rynku pracy, Tarnów ma mniejszą stopę bezrobocia niż powiat tarnowski (6,8 procent), ale również mniej niż wynosi średnia krajowa (6,1 procent). Tylko województwo małopolskie ma dokładnie taką samą stopę bezrobocia jak miasto Tarnów. Jak możemy interpretować taką zmienną? Niska stopa bezrobocia to większe szanse na zdobycie zatrudnienia i utrzymanie go – nawet w czasach kryzysu.

A jak jest ze średnią płacą? Raport Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok (danych za 2019 rok jeszcze nie podano) wskazuje, że średnia płaca w Tarnowie to około 4000 złotych brutto. Jest ona niższa niż w całym województwie małopolskim, ale pamiętaj, że tę statystykę bardzo zawyżają zarobki w samym Krakowie. W samym powiecie średnia płaca wynosi około 3500 złotych. Oczywiście, pensja zależy od charakteru pracy jaki podejmiesz w Tarnowie. Dobra wiadomość jest taka, że koszt funkcjonowania w tym mieście nie jest tak duży jak chociażby w stolicy województwa.


Dla kogo jest praca w Tarnowie?

Kto może liczyć na zatrudnienie w Tarnowie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, powołując się na dostępne dane. Nie oznacza to, że jeżeli nie ma w naszym zestawieniu Twojej specjalności, to jesteś na straconej pozycji. Zapotrzebowanie na rynku pracy dynamicznie kreuje oczywiście różne stanowiska, więc nigdy nie powinieneś poddawać się w procesie szukania zatrudnienia.

Patrząc jednak na suche statystyki, zdecydowanie najwięcej pracy jest dla osób o wykształceniu inżynierskim i zawodowym. Poszukiwani są specjaliści w budowie (od architektów, przez murarzy, tynkarzy, operatorów ciężkich maszyn, aż po wykończeniówkę, hydraulików czy elektryków), kierowcy zawodowi, specjaliści w branży IT, magazynierzy, operatorzy maszyn CNC, pracownicy fizyczni i specjaliści z branży TLS (spedytorzy, logistycy). Ogromnym pracodawcą, który zatrudnia osoby z wielu branż jest spółka Azoty, produkująca chemikalia. To największa spółka tego typu w Polsce.

Jak widzisz, rynek pracy w Tarnowie jest wszechstronny. Choć nie daje tak wielkich możliwości jak w przypadku Krakowa, to jednak warto postarać się o zatrudnienie w tym mniejszym mieście. Jego zaletą jest niższy koszt utrzymania i dużo spokojniejsze funkcjonowanie. Wiele stanowisk w Tarnowie daje również możliwości awansowania i podwyżki. Trzymamy kciuki za owocne poszukiwanie nowego zatrudnienia!


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj