Politechnika Śląska i Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podpisały ważne porozumienie. Sojusz na rzecz budowy GOSPODARKI CYFROWEJ jako czynnika rozwoju technologicznego sektora surowców mineralnych i sprawiedliwej transformacji energetycznej.
W poniedziałek, 11 grudnia 2023 roku, w Gliwicach, Politechnika Śląska oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa zawarły porozumienie o współpracy w zakresie realizacji programów badawczych, inicjatyw projektowych i prac zleconych zmierzających do poprawy innowacyjności, efektywności technicznej i ekonomicznej gospodarki surowcami mineralnymi Europy.
Porozumienie podpisali ze strony Politechniki Śląskiej prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, a ze strony Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk Pan prof. dr hab. Inż. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu.
Jest ono efektem współpracy, jaką naukowcy z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN nawiązali z Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, przygotowując nową strategię wydziału w kierunku zrównoważonej gospodarki surowcami i energią, obejmującej zagadnienia geotermalne, geofizyki inżynierskiej oraz badań środowiskowych w szczególności modelowania geologicznego, automatyzacji procesów przemysłowych, cyberbezpieczeństwa i transformacji cyfrowej.
Pierwszym wspólnym projektem sygnatariuszy podpisanego w poniedziałek porozumienia będzie budowa, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, ultranowoczesnego CENTRUM KOMPETENCJI W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA, ANALITYKI OPERACYJNEJ I ZARZĄDZANIA SYTUACJAMI NIEBEZPIECZNYMI W PRZEMYŚLE.
– Politechnika Śląska chce inwestować w nowe technologie, ale chcemy też być uczelnią, która pomaga regionowi przekształcać się. Chcemy, aby transformacja energetyczna odbywała się z naszym udziałem, dlatego, że to właśnie wykształcenie inżynierskie wzbogacone o kompetencje społeczne, pozwala rozumieć środowisko i otoczenie. Inżynier wykształcony w tym miejscu, we współpracy ze znakomitymi instytucjami, takimi jak w tym wypadku Polska Akademia Nauk, otrzymuje znakomite podstawy, aby móc uczestniczyć w realizacji nowych i niezwykle potrzebnych prac badawczych. Politechnika Śląska zyskuje nowoczesny kompleks laboratoriów do badań naukowych, ale także będzie wykorzystywać go w kształceniu – mówi prorektor prof. Marek Pawełczyk.
Składające się z sześciu laboratoriów Centrum, będzie stanowiło nową jakość w skali europejskiej w zakresie badań i szkoleń, przy wykorzystaniu symulacji i wirtualizacji w warunkach laboratoryjnych sytuacji niebezpiecznych, związanych z cyberzagrożeniami, zagrożeniami naturalnymi oraz przemysłowymi.
– W Krakowie przez ostatnie 3 lata budowaliśmy nowy zespół obiektów laboratoryjnych pod nazwą Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią w ramach Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. To centrum miało na celu poszerzenie możliwości badawczych i laboratoryjnych, ale także w zakresie modelowania bardzo wielu procesów górniczych, energetycznych i przemysłowych. To kompleks infrastruktury umożliwiający prowadzenie badań naukowych w zakresie zrównoważonej gospodarki surowcami i energią ze źródeł odnawialnych – dodaje prof. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu PAN.
Centrum, bazując na najnowszych osiągnięciach automatyki i informatyki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, będzie pozwalało na symulacje procesów przemysłowych, technologicznych oraz sytuacji kryzysowych, a także na łączenie rozproszonych systemów monitoringu, sterowania i bezpieczeństwa odpowiedzialnych za działanie przedsiębiorstwa.
CENTRUM będzie składać się z sześciu laboratoriów:
Laboratorium nr 1: CYFROWY BLIŹNIAK – stworzenie cyfrowego bliźniaka centrum dyspozytorskiego pozwoli na pełne symulowanie pracy zakładu w warunkach laboratoryjnych i dzięki temu zbudowane zostanie unikalne stanowisko przeznaczone do szkolenia w celu wyuczenia odpowiedniej reakcji na sytuacje nadzwyczajne, w tym również na katastrofy. Laboratorium to będzie głównym elementem Platformy Analiz w czasie rzeczywistym (RelTIP - Real-Time Insights Platform), której budowa umożliwi poprawę efektywności, zminimalizowanie ryzyka awarii, lepsze zrozumienie i zarządzanie złożonymi systemami oraz możliwość przewidywania i reagowania na zmiany w czasie rzeczywistym.
Laboratorium nr 2: ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO – sytuacje nadzwyczajne obejmują różne zagrożenia, takie jak awarie techniczne, wypadki, ataki cybernetyczne, klęski żywiołowe czy inne wydarzenia, które mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo, ciągłość operacyjną i efektywność produkcji. Planowane laboratorium pozwoli na przeprowadzanie symulacji modelu zarządzania sytuacjami nagłymi w przedsiębiorstwie oraz współdziałanie z krajowym systemem reagowania kryzysowego.
Laboratorium nr 3: AI, ANALITYKI OPERACYJNEJ I PRZETWARZANIA INFORMACJI. Centrum obliczeniowe będzie zasilało wszystkie 6 laboratoriów naukowo-dydaktycznych, jednocześnie pełniąc funkcję poligonu badawczego dla studentów Wydziału w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej sektora wydobywczo-energetycznego. Pozwoli to na wypełnienie luki w zakresie testowania cyberodporności systemów i urządzeń automatyki wykorzystywanych w przemyśle.
Laboratorium nr 4: ZRÓWNOWAŻONEJ GOSPODARKI SUROWCAMI I ENERGIĄ ma pozwolić na kształcenie i szkolenie inżynierów w interdyscyplinarnym i kompleksowym podejściu do gospodarowania surowcami mineralnymi i energią, począwszy od ich źródeł, poprzez technologie pozyskiwania i użytkowania.
Laboratorium nr 5: FOTOGRAMETRII, TELEDETEKCJI I GEOMATYKI – pozwoli na stworzenie podstaw do kształcenia w kierunku najnowocześniejszych technologii związanych z szeroko rozumianą geoinformatyką stosowaną w tym pozyskiwania, przetwarzania, analizowania, udostępniania danych przestrzennych.
Laboratorium nr 6: ŚWIADOMOŚCI SYTUACYJNEJ – System świadomości sytuacyjnej dla przemysłu to zaawansowana platforma monitoringu, analizy i reakcji w czasie rzeczywistym w środowisku przemysłowym.
Budową Centrum pokierują prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału oraz dr inż. Artur Dyczko z IGSMiE PAN, autor projektu.
Budowane przez Politechnikę Śląską wspólnie z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa CENTRUM KOMPETENCJI W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA, ANALITYKI OPERACYJNEJ I ZARZĄDZANIA SYTUACJAMI NADZWYCZAJNYMI W PRZEMYŚLE pozwoli stworzyć jeden z najnowocześniejszych, w tej części Europy, ośrodków dydaktyczno-naukowy kształcących w zakresie bezpieczeństwa w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych. Ośrodek umożliwi odpowiedzialne kształcenie w zawodach, w których ogromne znaczenie mają procesy informacyjno-decyzyjne związane z zarządzaniem bezpieczeństwem i efektywnością dużych przedsiębiorstw przemysłowych.
(mat.pras. Politechnika Śląska)
Komentarze (0) Skomentuj