To nowa jednostka Politechniki Śląskiej, której celem jest wspieranie i rozwój nowoczesnych metod oraz form kształcenia. 


Centrum Nowoczesnego Kształcenia swoją siedzibę ma w Bibliotece Politechniki Śląskiej.  - Zmodernizowany budynek Biblioteki to doskonała przestrzeń do szkolenia naszych przyszłych nauczycieli akademickich. Podczas zajęć doktoranci będą się uczyć tego, jak organizować zajęcia ze studentami, jak z nimi pracować i budować relacje, w jaki sposób przygotowywać materiały dydaktyczne a także jak reprezentować Politechnikę Śląską. To jest podstawowa wiedza, jaką powinni mieć młodzi ludzie, rozpoczynający pracę nauczyciela akademickiego – powiedziała Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Anna Chrobok, która powitała doktorantów na inauguracyjnym szkoleniu. 
W Centrum, kształceni będą nie tylko doktoranci. Będzie to miejsce dla wszystkich, którzy zainteresowani są kształceniem i dydaktyką, a zwłaszcza implementacją nowoczesnych metod w procesie kształcenia. 
- Nasze Centrum dedykowane jest pracownikom prowadzącym zajęcia dydaktyczne, nauczycielom akademickim, doktorantom, studentom a także uczniom i nauczycielom Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej oraz kadrze pedagogicznej szkół, z którymi Uczelnia podpisała umowę o współpracy - mówiła dr Anna Waligóra, dyrektor Centrum Nowoczesnego Kształcenia na Politechnice Śląskiej.
- Na szkoleniach będziemy akcentowali przede wszystkim wszelkie formy i metody nowoczesnego kształcenia oraz ich implementację w codzienną pracę dydaktyczną ze studentem. Chcemy, aby nasi dydaktycy poznali i pracowali takimi metodami, z jakich korzysta się w wiodących uczelniach na całym świecie. Te metody będziemy wdrażać, uczyć ich stosowania tak aby wyposażyć naszych wykładowców w odpowiednie kompetencje – podkreśliła dr Anna Waligóra, dyrektor Centrum Nowoczesnego Kształcenia na Politechnice Śląskiej.

Działalność Centrum będzie systematycznie rozwijana, a poza cyklicznymi szkoleniami organizowane będą kursy, wykłady, prezentacje, warsztaty, seminaria i konferencje mające na celu podnoszenie kompetencji dydaktycznych i pedagogicznych osób prowadzących zajęcia dydaktyczne na naszej Uczelni. W CNK udzielane będzie także wsparcie z zakresu metodyki kształcenia i dydaktyki szkoły wyższej.

Pierwsze szkolenia w ramach Centrum odbyły się 15 października 2024. Wzięli w nich udział doktoranci rozpoczynający swoją karierę dydaktyczną. Kurs pod nazwą „Dobre praktyki prowadzenia zajęć dydaktycznych” zainaugurował działalność Centrum. Podczas spotkania dr hab. inż. Nikodem Kuźnik, prof. PŚ, wprowadził słuchaczy w tematykę: „Nauczyciel Mistrz. Jaki powinien być nauczyciel akademicki?”, omawiając zagadnienia związane z relacją wykładowcy ze studentem, postawą nauczyciela akademickiego i etyką kształcenia. Dr inż. Rafał Setlak przedstawił z kolei warsztat z zakresu autoprezentacji zatytułowany „Co i jak mówić oraz jak prezentować wiedzę na zajęciach, aby być słuchanym, zrozumianym i zapamiętanym”. Zagadnienia ewaluacji/oceny efektów uczenia się i pracy ze studentem z zagranicy, scharakteryzował dr inż. Paweł Lasek, natomiast dr n. społ. Anna Waligóra, przybliżyła słuchaczom tematy z zakresu dydaktyki akademickiej, nowoczesnego nauczania zgodnego z zasadami neurodydaktyki, motywowania studentów i skutecznej komunikacji. Po części teoretycznej, uczestnicy szkolenia zrealizowali warsztaty praktyczne dotyczące tajników pracy w laboratorium pod kierunkiem prof. Andrzeja Baiera oraz dra hab. inż. Romana Czyby, prof. PŚ. Młodzi nauczyciele akademiccy zapoznali się z zagadnieniami warunków pracy w laboratorium, ale także z dodatkowymi aktywnościami angażującymi studentów w pracę kół naukowych czy realizację PBL.


Centrum współpracować będzie także m.in. z Samorządem Studenckim oraz Samorządem Doktorantów.  Kolejne szkolenia odbędą się 23 i 29 października 2024.  
Więcej informacji o Centrum i planowanych szkoleniach na stronie: https://www.polsl.pl/cnk/.

( mat. pras. Politechnika Śląska) 
 

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Renata Frączek, Dyrektor Biblioteki Politechniki Śląskiej 2024-10-21 17:43:33

    Jest mi niezmiernie miło gościć w Bibliotece nową, bardzo ważną jednostkę Politechniki Śląskiej - Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Zaplecze wspierające pracę naukową i dydaktyczną: źródła elektroniczne i tradycyjne, a także sale seminaryjne, szkoleniowe, pracy własnej doskonale uzupelniają misję Centrum.