Gliwice były jednym z pionierów nowoczesnej industrializacji na Górnym Śląsku. Przemysłem, który zadecydował o obliczu miasta, było hutnictwo. Jednym z najstarszym zakładów przemysłowych na naszym terenie była Huta Hermina powstała w 1848 r. Jej spadkobierczynią jest dziś HUTA ŁABĘDY S.A. Jak co roku hutnicza brać świętowała kolejną rocznicę powstania tego zasłużonego dla polskiego przemysłu przedsiębiorstwa oraz przypadającego na dzień 4 maja Dzień Hutnika. Z tej okazji w maju odbył się w Łabędach cykl okolicznościowych wydarzeń upamiętniających te daty.  

Niech święty Florian ma Was w swojej opiece

5 maja w parafii pw. św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach, koncelebrowana była msza święta w intencji obecnych i byłych pracowników Huty Gliwice a także ich rodzin. Przy akompaniamencie hutniczej orkiestry wprowadzono do świątyni poczty sztandarowe. W mszy wzięli udział m.in. pracownicy, emeryci, renciści i zarząd HUTY ŁABĘDY oraz zaproszeni goście. Po mszy świętej na cmentarzu Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny złożono kwiaty na grobie 10 hutników, którzy tragicznie zginęli w pracy w 1879 r.. 
Nazajutrz, w poniedziałek 6 maja odbyła się uroczystość poświęcenia nowego pomnika św. Floriana, patrona hutników i strażaków. Przy udziale pocztów sztandarowych i akompaniamencie orkiestry złożono tam kwiaty. To niezwykłe wydarzenie upamiętnia trudną, ale piękną pracę oraz ofiarność ludzi tego regionu. Pomnik ku czci św. Floriana jest dedykowany byłym, obecnym oraz przyszłym pracownikom HUTY ŁABĘDY.

W podziękowaniu za długoletnią pracę

Z kolei 7 maja w podniosłej atmosferze w restauracji Stara Szwajcaria odbyła się coroczna hutnicza akademia. Zaproszono na nią jubilatów o stażu pracy 15, 20, 25, 30, 35, 40 i 45 lat z HUTY oraz jej spółek zależnych, a także pracowników wyróżnionych odznaką „Zasłużony Pracownik HUTY ŁABĘDY S.A.”.  Uroczystość uświetnił występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 37 w Gliwicach.
  Prezes Marek Bar w imieniu Zarządu HUTY podziękował uczestnikom akademii za długoletnią i nienaganną pracę. Gratulacje wyróżnionym składali Członkowie Zarządów z Grupy Kapitałowej HUTY ŁABĘDY, przewodniczący organizacji związkowych działających w HUCIE oraz sekretarz rady nadzorczej. 

Pasowanie na Hutnika

W piątek 24 maja br. odbyła się tradycyjna „Karczma Hutnicza” HUTY ŁABĘDY. Oprócz pracowników w imprezie udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: Dyrektor Generalna Ministerstwa Przemysłu Pani Kinga Okrzesik – Faruga, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice Pan Jarosław Zięba, Członkowie Zarządu WĘGLOKOKS S.A., Członkowie Zarządów z Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS i HUTY ŁABĘDY, Członkowie Rady Nadzorczej HUTY ŁABĘDY, Przedstawiciele Związków Zawodowych działających w HUCIE.
Podczas Karczmy odbyło się „Pasowanie na Hutnika”. Dziesięciu pracowników (w tym 3 kobiety) symbolicznie przekuli kawałek metalu, tak zwaną odkuwkę, uderzając weń młotem, a Mistrz Ceremonii, Prezes Zarządu Marek Bar pasował ich na hutników.
W części artystycznej gości bawił zespół „Omen Band” oraz orkiestra hutnicza HUTY ŁABĘDY. Odbyło się również szereg różnych konkursów.

Dzisiaj HUTA ŁABĘDY to jeden z najbardziej znanych i cenionych w kraju dostawców produktów i usług hutniczych, w tym w szczególności produktów dla branż: górniczej, budownictwa, ciepłownictwa oraz przesyłu mediów palnych. HUTA to nie tylko zakład pracy, to również historia wielu pokoleń pracowników. To dzięki ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz zaangażowaniu jest ona stabilnym pracodawcą stawiającą na ciągły rozwój swoich usług oraz produktów. 

 

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj