Liczba incydentów związanych z cyberatakami na jednostki samorządowe rośnie lawinowo. Na piątkowej konferencji CyberŚląskie naczelnik departamentu cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji Marek Śliwiński przekonywał, że wzrost ten sięga nie kilku czy kilkudziesięciu procent, ale kilkuset.
Dlatego też, aby zredukować skalę zagrożeń, prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka podpisała list intencyjny z Politechniką Śląską i Śląską Siecią Metropolitalną, w sprawie współpracy nad wymaganą przepisami, wspólną Strategią Cyberbezpieczeństwa dla Miasta Gliwice.
Skala zagrożeń wciąż rośnie
- Najczęściej notujemy incydenty, oparte na socjotechnikach, w tym phishing, najbardziej popularną i najczęściej występującą forma ataków. Pojawia się złośliwe oprogramowanie i szyfrowanie dysków, najbardziej niebezpieczne i daleko idące, jeżeli chodzi o kwestie związane z zatrzymaniem świadczenia usług. Wszystko to się dzieje w przypadku samorządów w skali, o której nie można zapominać – mówił Marek Śliwiński.
Okazją do wymiany doświadczeń związanych z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem jednostek samorządu terytorialnego, była konferencja, która w piątek zorganizowana została w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko. Przygotowały ją miejska spółka Śląska Sieć Metropolitalna, Politechnika Śląska i Miasto Gliwice. Wśród uczestników znalazł się m.in. wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
– Polska jest dzisiaj na pierwszej linii frontu, mamy do czynienia z wojną hybrydową, NASK, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa prowadzi rejestry incydentów bezpieczeństwa i ta liczba cały czas rośnie – powiedział dr Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji. – Żadna firma i żadna organizacja nie obroni się sama. Najlepiej jest, kiedy się łączy siły, a kiedy łączy siły samorząd z tak renomowaną uczelnią jak Politechnika Śląska, daje to pewność bezpieczeństwa i mam nadzieję, że takie porozumienia będą zawierane, jak Polska długa i szeroka – dodał, wyrażając poparcie dla listu intencyjnego, podpisanego podczas wydarzenia.
Żeby było bezpieczniej
Cyberataki mogą prowadzić m.in. do wycieku danych czy destabilizacji działalności jednostek samorządu terytorialnego. Bardzo często, jak wspomniał wiceminister cyfryzacji, są elementem tzw. wojny hybrydowej, którą toczą z krajami Europy Zachodniej, w tym z Polską, prorosyjskie grupy hakerów. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, już co piąty polski pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a aż 72% przyznaje, że doświadczyło incydentu cyberbezpieczeństwa na służbowym sprzęcie. Cyberataki stają się stałym elementem naszej rzeczywistości, nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym.
List intencyjny dotyczący współpracy Politechniki Śląskiej i Miasta Gliwice w zakresie utworzenia strategii cyberbezpieczeństwa podpisali Katarzyna Kuczyńska-Budka Prezydent Gliwic, Agnieszka Olbrycht-Banach Prezes Zarządu Śląskiej Sieci Metropolitalnej Sp. z o.o. oraz prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk Rektor Politechniki Śląskiej.
– Jesteśmy zgodni, że razem możemy wypracować optymalne rozwiązanie, które będzie strategią cyberbezpieczeństwa miasta, a nie ma lepszych rozwiązań niż kiedy łączymy siły - w tym przypadku administracji z potencjałem naukowym Politechniki Śląskiej. Myślę, że wyniki tych prac będą oddziaływały znacznie szerzej poza Gliwice, ale także poza region” – powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.
– Bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców, jego infrastruktury to jest także bezpieczeństwo Politechniki Śląskiej i to ze wszech miar. Politechnika Śląska to część miasta, tutaj mieszkają studenci, pracownicy, tutaj prowadzimy swoją działalność i niezwykle ważne jest to, że podejmujemy wspólne inicjatywy z miastem dotyczące cyberbezpieczeństwa. My musimy wdrażać podobne procedury, pracując wspólnie nad ich opracowaniem, korzystając ze znakomitych także ekspertów miasta, pokonamy wspólnie różnego rodzaju trudności” – dodał prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.
Dokument ten nie tylko określi kluczowe cele, ale także ustanowi podstawy współpracy pomiędzy sektorem publicznym, naukowym oraz prywatnym. Dzięki nawiązaniu partnerstwa i ścisłej współpracy spodziewane jest zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej miasta, a także podniesienie poziomu świadomości mieszkańców Gliwic w zakresie ochrony przed zagrożeniami cyfrowym.
Komentarze (0) Skomentuj