Pogodejmy po naszymu
Pogodejmy po naszymu
Synki oraz frelki czas pogodać po śląsku. W dwóch gminach w powiecie gliwickim ogłoszono konkurs gwary śląskiej, a już wkrótce także i Starostwo Powiatowe w Gliwicach dołączy do grona organizatorów śląskiej godki. Zainteresowanych nie brakuje, a frekwencja rośnie z roku na rok. Pozostały ostatnie tygodnie, dni, a nawet godziny, by zgłosić swój udział.
Nie ma znaczenia wiek, ani płeć, tutaj liczy się gwara śląska i to w każdym wydaniu. Do wyboru uczestnicy mają m.in. wierszyki lub piosenki śląskie, po autorskie monologi i kabarety, które coraz częściej pojawiają się na scenie - Śląskość pokazywana jest nie tylko w formie tradycyjnej, bowiem bardzo dużo wątków i monologów zostało zaczerpniętych z tradycji, z własnych domów, które pokazują, jak odbywały się obrzędy związane na przykład ze świętami, o tym, jak rolnicy, czy górnicy kultywują swoje tradycje. Zaobserwowaliśmy, że pojawił się nowy trend, przedstawiany w formie wesołej, tak zwanego kabaretu, gdzie uczestnicy pokazują w sposób nowoczesny różne rodzaje obrządków, czy przedstawiają życie społeczne – tłumaczy Kornelia Galbierz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi. Sztuką jest nie tylko nauka na pamięć tekstu po śląsku, który bezbłędnie należy przedstawić jury oraz publiczności, to bardzo często cała historia, która przejawia się w odpowiednim stroju, czy dodatkowych elementach, które tworzą całość.
Wielowieś zaprasza wszystkich chętnych
Gminny Ośrodek Kultury w Wielowsi już od 19 lat pisze własną tradycję po śląsku. Na dniach odbędzie się XIX edycja „Festiwalu Gwary Śląskiej im. Marii Pańczyk Poździej”, którą patronatem objął wójt gminy Wielowieś - Kazimierz Płaszewski. – Prawda jest taka, że jesteśmy kolebką gwary śląskiej na terenie naszej gminy, dlatego kultywujemy tradycje, które kiedyś były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niestety coraz mniej młodych ludzi posługuje się gwarą śląską, a my chcemy to zmienić, to właśnie dzięki takiemu festiwalowi utrzymujemy tradycję. Cieszy nas to, że jest bardzo duże zainteresowanie, a frekwencja rośnie z roku na rok. Mamy coraz więcej uczestników, prezentacje są profesjonalnie przygotowane, a to przekłada się na coraz wyższy poziom. Pamiętam, jak powstawał „Festiwal Gwary Śląskiej”, to korzystano z gotowych tekstów znanych twórców, bądź przerabiano teksty na godkę śląska, ten trend całkowicie poszedł w zapomnienie, bowiem coraz więcej tekstów jest własnych, autorskich i praktycznie w 100% takie teksty występują na przesłuchaniach i na oficjalnej gali festiwalu – mówi pomysłodawczyni, która zainicjowała Festiwal w Wielowsi – pani Kornelia Galbierz.
Sośnicowice dla gminy
Mniejszą tradycję ma Gmina Sośnicowice, która po raz 7. organizuje „Gminny Konkurs Gwary Śląskiej”, a jej inicjatorką jest ślązaczka z krwi i kości – Teresa Szymońska. Wydarzenie odbędzie się 6 listopada o godz. 10.00 w Sali Gminnego Centrum Społeczno-Kulturalnego w Sośnicowicach, a zgłaszać się można do 31 października, składając kartę zgłoszeń w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach. Rywalizacja po śląsku skierowana jest do wszystkich mieszkańców z terenu Gminy Sośnicowice w kilku grupach wiekowych: przedszkolaki, I-III klasa SP, IV-VI klasa SP, VII klasa 0 do lat 17 oraz dorośli. – By tradycji stało się zadość, zapewne w tym roku uczestnicy po raz kolejny dźwigną poprzeczkę. Od początku mam okazję zasiadać w jury, które ocenia śląską godkę i słuchając przygotowane opowieści, monologi, czy wierszyki przez uczestników buzia szeroko mi się uśmiecha. To widać jak konkurencja rośnie, jak rozwijają się uczestnicy, ba zdarzają się maluchy, przedszkolaki, które opowiadają już opowiadania na scenie. Najwięcej zgłoszeń to właśnie przedszkolaki i klasy I-III. Przyznam szczerze, że mnie serce boli, kiedy wśród maluchów trzeba wybrać tych najlepszych, a wszyscy są świetni. Dzieci są odważne, nie boją się wejść na scenę i powiedzieć wierszyk, do tego ubrane w piękne stroje – opowiada Teresa Szymońska, zdobywczyni tytułu „Ślązaczka Roku” w 2016 r.
Debiut gliwickiego Starostwa Powiatowego
Tym razem także Powiat Gliwicki dołącza do organizatorów i zaprasza na pierwszy „Festiwal Śląskiej Godki Powiatu Gliwickiego”. - Jest to inicjatywa, która szczególnie mnie cieszy, ponieważ Śląsk i godka są mi bliskie od urodzenia. Nasza mowa, będąca częścią bogatej tradycji i kultury regionu, zasługuje na wyjątkowe miejsce w sercach wszystkich pokoleń. Godka to nie tylko część naszej tożsamości, ale także element, który łączy wszystkie gminy naszego powiatu, stanowiąc przy całej naszej różnorodności wspólny łącznik, budujący naszą jedność i wzmacniający więzi lokalne. Festiwal to doskonała okazja, by wspólnie pielęgnować nasz język i tradycje, ale także, by bawić się i czerpać radość z bycia częścią tej wspólnoty. Serdecznie zachęcam do udziału i wspólnego świętowania śląskiej godki! – zaprasza Dawid Rams, Starosta Gliwicki.
Mogą w nim wziąć udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Wydarzenie składać się będzie z dwóch etapów, pierwszym z nich są eliminacje, które rozpoczną się pod koniec listopada, a więc 29 listopada od godziny 10.00 w Sali Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec z siedzibą w Poniszowicach. Drugi etap to finał, który odbędzie się 12 grudnia w Domu Kultury w Żernicy. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Gliwicki wraz z Posłem do Parlamentu Europejskiego Łukaszem Kohutem, Poseł Krystyną Szumilas, Posłem Piotrem Strachem, Wójtem Gminy Pilchowice Maciejem Gogullą oraz Wójtem Gminy Rudziniec Łukaszem Pierończykiem. Więcej szczegółów na temat zgłoszeń na dniach pojawi się na stronie Starostwa Powiatowego w Gliwicach.
Komentarze (0) Skomentuj