Niemal 120 wystawców, tysiące odwiedzających i setki ofert pracy oraz staży – na Politechnice Śląskiej odbyły się 18. Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności.
Jak co roku Targi dedykowane były kandydatom wywodzącym się ze środowiska akademickiego – studentom, absolwentom i pracownikom naukowym Politechniki Śląskiej oraz innych uczelni, a także uczniom szkół średnich.
- To wydarzenie to nie tylko Targi Pracy, ale również Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności. Każdy z tych elementów jest tutaj niezwykle ważny. Chcemy, aby Politechnika Śląska była uczelnią otwartą, umożliwiającą kształcenie i pracę także osobom z niepełnosprawnościami – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
Jak co roku, Targi chętnie odwiedzają zarówno studenci jak i absolwenci uczelni.
- Dla nas istotne jest, aby uczelnia w zakresie poszukiwania pracy wspierała nie tylko swoich studentów, ale także absolwentów. Targi to wydarzenie ważne również dla uczniów szkół średnich, którzy mogą się przekonać, że Politechnika Śląska daje im nie tylko perspektywę kształcenia, ale także szansę na udaną karierę zawodową. To może ich zachęcić do studiowania na naszej uczelni – dodał rektor.
Obecny na Targach, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marek Gzik, zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowane kadry techniczne.
- Chodzi o to, żeby nasza gospodarka transformowała się w dobrym kierunku, kierunku nowoczesnych technologii, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, także na rynkach międzynarodowych. Wiemy, że nie dokonamy tego bez dobrze wykształconej młodzieży. Rola polskich uczelni, w tym Politechniki Śląskiej, w tym zakresie, jest nie do przecenienia. Uczelnie muszą odpowiadać swoją ofertą na to, co się dzieje na rynku pracy, współpracować z przedsiębiorcami, oceniać w perspektywie pięciu czy dziesięciu lat do przodu, które kierunki będą potrzebne, a które być może trzeba wygaszać – podkreślił wiceminister.
Odbywające się już po raz 18. Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności mają ogromne znaczenie nie tylko dla studentów, ale całej lokalnej społeczności i dla miasta, są także zachętą do tego, aby absolwenci Politechniki Śląskiej chcieli pozostać w Gliwicach, mieszkać tu i pracować.
- Bardzo nam zależy na tym, aby młodzi ludzie nie tylko studiowali na Politechnice Śląskiej, ale też zostawali w naszym mieście na stałe. Staramy się tworzyć dobre warunki do życia, tak aby mieszkańcy poza pracą mieli też zapewnioną bogatą ofertę funkcjonowania w mieście, czyli dostęp do dobrych usług publicznych, oferty kulturalnej i sportowej. To wszystko jest niezbędne, aby młodzi ludzie chcieli mieszkać i pracować w Gliwicach – podkreślił zastępca prezydenta miasta Łukasz Gorczyński.
Na targach oprócz przedsiębiorców, obecne były także instytucje rynku pracy, doradcy zawodowi oraz organizacje studenckie i koła naukowe. – Tutaj jest okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami kół naukowych, być może wybrać jedno z nich. Wielokrotnie powtarzam, że studia to nie tylko nauka – to także dodatkowa aktywność, poza stałym programem, czyli właśnie działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich. To nie tylko szansa na zdobycie cennego doświadczenia czy dodatkowych kwalifikacji, ale też udział w projektach i poznawanie nowych ludzi – podkreślił Dawid Mordarski, przewodniczący Samorządu Studenckiego na Politechnice Śląskiej.
Ważnym elementem Targów jest dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Swoje stoiska przygotowały także organizacje i stowarzyszenia udzielające wsparcia osobom z niepełnosprawnościami oraz znajdującym się w niekorzystnej sytuacji życiowej.
- Dostępność służy nam wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale też ludziom starszym czy tym którzy przemieszczają się z małymi dziećmi w wózkach. Idąc na te targi zauważyłam też bardzo wiele osób z walizkami, więc ta dostępność dotyczy każdego z nas – powiedziała Anna Rutz, Pełnomocniczka Ministra Nauki do spraw wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób niepełnosprawnych.
- Ta dostępność jest dziś wymogiem społeczeństwa, które się starzeje, w związku z tym to zagadnienie musi być szeroko przemyślane. Cieszy mnie, że na tych Targach obecni są wystawcy, którzy zajmują się technologiami wspierającymi osoby o bardzo różnych potrzebach. Technologie asystujące mają przede wszystkim zapewniać samodzielność i niezależność, bez względu na to, czy osoba ma niepełnosprawność, czy nie. Każdy chce być w pełni samodzielnym i pełnowartościowym obywatelem – dodała pełnomocniczka.
(mat.pras. Politechnika Śląska)
Komentarze (0) Skomentuj