Nowoczesny blok porodowy, położnictwo, ginekologia, okulistyka i laryngologia na bardzo wysokim poziomie nie tylko na Śląsku.
Od 3 lat pacjentki z całego Śląska najchętniej wybierają Szpital Wielospecjalistyczny, co potwierdzają statystyki: w 2020 r. - 2641 porodów, w 2021 r. - 2437, zaś w roku 2022 - 2145 porody. Tendencja spadkowa ilości urodzeń wynika z ogólnopolskiej mniejszej ilości urodzeń. W 2017 r. w Polsce ilość porodów wynosiła ok. 400 tys. a w roku 2022 tylko 305 tys., czyli w całym kraju spadek urodzeń na przestrzeni 5 lat wynosi aż 25 procent.
20 maja 2023 r. zaplanowano Dzień Otwarty Szpitala Wielospecjalistycznego, na który serdecznie zaprasza wszystkie przyszłe mamy. Więcej informacji pod nr tel. 32 231-90-49
Także w ciągu ostatnich trzech lat wiele się w szpitalu zmieniło: od remontów, po zakup nowoczesnego sprzętu, od procedur bezpieczeństwa, które pozwoliły Szpitalowi Wielospecjalistycznemu w Gliwicach nie tylko przetrwać pandemię, lecz także stać się wiodącym ośrodkiem położniczo – ginekologicznym na południu Polski, po systematyczne szkolenia personelu, od ankiet satysfakcji dla pacjentek, po bezpłatną szkołę rodzenia.
Gliwice – tu zaczyna się moja przyszłość – to motto zobowiązuje. Inicjuje także kolejne wyzwania. Od dziewięciu lat, czyli od czasu kiedy dr Beata Sadownik obejmowała funkcję prezesa, zespół intensywnie pracuje by zmienić wizerunek szpitala i utrzymać jego dobrą markę. - Największy nacisk położyliśmy na poprawianie standardów opieki. Systematycznie realizujemy naszą wizję, stając się jedną z najbardziej profesjonalnych, odpowiedzialnych i przyjaznych pacjentowi placówek ochrony zdrowia, gwarantujących bezpieczeństwo oraz najwyższy poziom usług medycznych. Doceniają to pacjentki, zostawiając pozytywne opinie nie tylko w ankiecie szpitalnej, ale też w mediach społecznościowych. Możemy się pochwalić największą ilością pozytywnych ocen na stronie www.rodzicpoludzku.pl co znacząco wyróżnia nas w regionie - mówi dr Sadownik.
Jak rodzić, to w Gliwicach
W ciągu ostatnich lat w szpitalu wyremontowano i poprawiono estetykę wszystkich oddziałów i ich funkcjonalność, mając przede wszystkim na względzie komfort pacjentek. W oddziale położniczym wszystkie sale są klimatyzowane oraz wyposażone w nowoczesne, automatycznie sterowane łóżka, co jest szczególnie ważne dla pacjentek po cięciach cesarskich, a także po porodach naturalnych. We wszystkich salach poporodowych znajduje się telewizor i fotele do karmienia zakupione ze środków Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Większość posiada również własną łazienkę. W grudniu 2022 r. zakończono remont sali rodzinnej typu studio z osobnym węzłem sanitarnym i małym aneksem kuchennym, w której może przebywać, przez całą dobę, mama z dzieckiem i osobą towarzyszącą. Porody rodzinne oraz kangurowanie dzieci po cesarskim cięciu przez ojców to także standard. Dodatkowo pacjentki mogą liczyć na kompleksowy instruktaż opieki poporodowej, konsultacje z masażystą, dietetykiem oraz certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Nowoczesne wanny porodowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych mam.
W 2020 roku szpital zmienił firmę cateringową. Nowa bardzo dba o różnorodność diety utrzymując wysoki poziom wyżywienia - na szpitalnych talerzach zawsze pojawiają się świeże owoce i warzywa. - Pacjentki nas oceniają i muszę powiedzieć, że zdecydowana większość jest zadowolona z nowej urozmaiconej diety. Trzy lata temu przystąpiliśmy do programu ,,Dieta mamy”, który, przez krótki czas, był refundowany przez NFZ. Dieta ta zawiera pięć posiłków uwzględniając szczególne wymagania dietetyczne pacjentek (posiłki wegetariańskie, dla kobiet z cukrzycą, także dla alergiczek). Chociaż NFZ od długiego czasu nie refunduje ,,Diety mamy” – my nadal utrzymujemy wysoki standard wyżywienia – wyjaśnia prezes Sadownik.
Szpital Wielospecjalistyczny stosuje, bezpłatnie, wiele metod łagodzenia bólu okołoporodowego. Należą do nich formy naturalne, jak masaże, aromaterapia, muzykoterapia czy immersja wodna. Z kolei metody farmakologiczne to znieczulenie podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe, mieszane oraz Entonox, znany wśród pacjentek jako gaz rozweselający. Jeśli pacjentka życzy sobie znieczulenie do porodu, a nie ma przeciwwskazań ze strony medycznej - badania laboratoryjne i ocena położnicza są prawidłowe, wówczas je stosujemy – wyjaśnia z kolei zastępczyni kierownika działu anestezjologii lek. med. Joanna Rutkowska-Faron. Od wielu lat standardem, również zmniejszającym stres okołoporodowy, jest plan porodu opracowywany w czasie ciąży przez pacjentkę i jej lekarza prowadzącego lub położną. Zawiera on informacje na temat przebiegu porodu, oczekiwań i specjalnych życzeń rodzącej. - Plan porodu jest dla rodzącej rzeczą trudną, szczególnie dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Pojawia się wiele pytań, na przykład o znieczulenie zewnątrzoponowe. Analizujemy każdy plan z pacjentką i dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb. Może się na przykład zdarzyć, że zaznaczono iż rodząca nie chce znieczulenia, ale w czasie porodu jednak zmienia decyzję, wtedy je włączamy – wyjaśnia Iwona Ledwoń, położna oddziałowa. Doświadczone położne robią wszystko by podczas porodu chronić krocze kobiet. - Trzeba do tego umiejętności, cierpliwości i oczywiście dobrego stanu dziecka -dodaje Ledwoń.
Podczas porodu położna jest cały czas z pacjentką. Jeśli ciężarna życzy sobie rodzić z wybraną przez siebie położną ma taką możliwość, za dodatkową opłatą. Zaznaczyć należy również, że szpital umożliwia odbywanie porodów rodzinnych z możliwością kangurowania przez ojców/partnerów dwie godziny po porodzie naturalnym, jak i po cięciu cesarskim. W przypadku depresji poporodowej szpital zapewnia kobietom również konsultacje psychologa klinicznego. Jeśli kobieta ma problemy z karmieniem piersią, pomaga jej cały zespół, ale również może skonsultować się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym – panią Katarzyną Asztabską, zaś po wypisie ze szpitala skorzystać z bezpłatnej poradni laktacyjnej.
- Matki przebywają na oddziale razem z dziećmi w tzw. systemie rooming in. Oferujemy również masaż dla pacjentek, a w szpitalnej telewizji, dostępnej na każdej sali, można obejrzeć specjalnie przygotowany film instruktażowy – kompendium wiedzy dla świeżo upieczonych mam. Stworzyliśmy także przyjazną, klimatyczną kawiarenkę szpitalną, z której pacjentki mogą korzystać 7 dni w tygodniu - mówi prezes Sadownik.
W Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach holistyczna opieka nad pacjentem stanowi niewątpliwie wyzwanie każdego dnia. Dzięki współpracy wielodyscylinarny zespół wdraża dalsze postępowanie potwierdzone diagnozami wielu specjalistów.
Lek. med. Andrzej Księżarek, Ordynator Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży, wskazuje, że drugi stopień referencyjności oznacza, że szpital prowadzi nadzór i opiekę nad pacjentkami w ciąży fizjologicznej, jak i patologicznej, szczególnie kobietami rodzącymi przedwcześnie po 32 tyg. ciąży. - Te pacjentki hospitalizujemy również w przypadkach kiedy ciąża przebiega w sposób nieprawidłowy, istnieje ryzyko porodu przedwczesnego lub towarzyszą ciąży schorzenia współistniejące - wylicza ordynator. W ogólnej liczbie rodzących takich przypadków jest niewiele, niemniej jednak te pacjentki wymagają szczególnej opieki i właśnie Szpital Wielospecjalistyczny taką profesjonalną opiekę zapewnia. - zarówno ze strony odpowiednio wykwalifikowanego, doświadczonego personelu, jak i nowoczesnej aparatury znajdującej się w oddziale. Nasz szpital wybierają pacjentki zarówno z Gliwic, jak i innych miast regionu – mówi dr Księżarek.
Najważniejszy jest kontakt skóra do skóry
W ostatniej dekadzie zmienił się wiek rodzących. Dziś to w większości kobiety po 30. roku życia, nad którymi opieka musi być sprawowana w sposób szczególny, i to zarówno w ciąży, jak i w okresie okołoporodowym. - Te pacjentki zazwyczaj trafiają do nas troszeczkę wcześniej, czasami wymagają także wcześniejszej indukcji porodu. Mamy bardzo dużo pacjentek z cukrzycą ciążową czy z nadciśnieniem indukowanym ciążą co jest dużym wyzwaniem dla współczesnego położnictwa – wylicza ordynator.
Iwona Ledwoń, położna oddziałowa, mówi, że po porodzie wszystkie noworodki układane są na brzuchu matki skóra do skóry, również karmienie piersią jest niezwykle istotne od pierwszych chwil życia. - Dziecko po porodzie, w ciągu dwóch pierwszych godzin jest bardziej aktywne, stąd bardzo ważny jest ten kontakt. Przy cięciu cesarskim, wygląda to nieco inaczej, staramy się położyć noworodka przy piersi,jeszcze na stole operacyjnym – dodaje Iwona Ledwoń.
Nowoczesny i kolorowy blok porodowy
W 2019 r. całkowicie zmodernizowano w szpitalu blok porodowy. Utworzono pięć jednoosobowych sal (każda z dostępem do łazienki), zamontowano klimatyzację, system monitorowania bezpieczeństwa oraz nowe instalacje wewnętrzne. Wyposażono go w specjalistyczny sprzęt medyczny – dwie nowoczesne wanny porodowe, komfortowe łóżka porodowe, inkubator noworodkowy, stanowisko resustacyjno- pielęgnacyjne dla noworodka oraz aparat USG.
Specjaliści na wyciągnięcie ręki
W Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach istnieje możliwość leczenia wcześniaków od 32 tyg. ciąży, a także dzieci chorych urodzonych o czasie, dzięki dostępowi do wielu specjalistów, którzy prowadzą konsultacje i badania bezpośrednio na oddziale podczas pobytu w szpitalu (kardiolog, neurolog, laryngolog, chirurg). Szpital oferuje również pomoc w nagłych wypadkach dzieci przebywających w domu, które nie ukończyły 1 miesiąca życia, a wymagają porady neonatologicznej. Dzieci wymagające dalszej szczególnej kontroli pediatrycznej mogą być objęte opieką w przyszpitalnej Poradni Neonatologicznej.
Okulistyka z nowym sprzętem. Będzie więcej specjalistycznych zabiegów – nie tylko zaćma
Szpital Wielospecjalistyczny kupił właśnie dla oddziału okulistyki dwa nowe aparaty wysokiej klasy. To witrektom oraz laser do operacji jaskry. Dzięki nim oddział zwiększy liczbę zabiegów witrektomii, poszerzy także swoją ofertę dotyczącą zabiegów związanych z jaskrą. Laser daje możliwość obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne (krople plus tabletki) niestety już nie jest skuteczne, więc trzeba je poszerzyć o taki właśnie zabieg.
Dr Monika Szymkowiak, Ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach, wyjaśnia, że jeśli chodzi o witrektomię będzie większa dostępność zabiegów, bardzo ważnych w przypadku różnych schorzeń siatkówki i ciała szklistego. - Drugi aparat to laser działający prewencyjnie do leczenia zachowawczego w jaskrze. Działa na ciało rzęskowe. Dzięki mikroimpulsom lasera zmniejsza się wydzielania ciała rzęskowego, a przez to dochodzi do zmniejszenia, nawet o kilka milimetrów, ciśnienia wewnątrzgałkowego. To więc bardzo dobre wyjście nieinwazyjnego leczenia jaskry - mówi dr Szymkowiak.
Laryngologia także ze zmianami
Nowoczesny i doskonale wyposażony blok operacyjny, komfortowe, kameralne i klimatyzowane sale chorych, wysokiej klasy sprzęt, umożliwiający wykonywanie badań diagnostycznych oraz przeprowadzanie zabiegów na europejskim poziomie, wyszkolony i doświadczony personel medyczny, składający się ze specjalistów laryngologów, anestezjologów i fachowego zespołu pielęgniarek - tym wyróżnia się oddział laryngologii, który od 1 czerwca 2022 r. ma nową Ordynator dr Beatę Pyzik – Osińską. Gliwicka laryngologia przyjmuje pacjentów z całego województwa i wykonuje wiele zabiegów laryngologicznych w tym z zakresu laryngologii dziecięcej. Mali pacjenci i ich rodzice mogą liczyć nie tylko na fachową opiekę, czekają na nich także kolorowe sale chorych.
Diamentowy szpital
Szpital Wielospecjalistyczny to dziś marka – nieprzerwanie od 3 lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez pacjentki szpitali położniczych w Polsce południowej, a II poziom referencyjności zapewnia właściwą opiekę pacjentkom z ciążami wysokiego ryzyka i noworodkom wymagającym specjalistycznego leczenia. W 2022 r. gliwicki ośrodek znalazł się także na liście Diamentów Forbsa. - Oceniono bardzo wiele aspektów w tym ekonomiczne. To dla nas bardzo ważne wyróżnienie i cieszymy się, że nas w ten sposób dostrzeżono – mówi prezes Beata Sadownik.
W 2022 r. Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach otrzymał również prestiżowe wyróżnienie ,,Marka – Śląskie” w kategorii ZDROWIE za kreatywność i znaczący wkład w rozwój województwa śląskiego. (ts)
Komentarze (0) Skomentuj