Godzinę (a nie 15 minut) za darmo rowerem miejskim, zupełnie za darmo pociągiem. Do tego korowód oraz przejazd rowerami w "zwierzęcych" przebraniach.  
W piątek, 22 września obchodzimy Dzień bez Samochodu. Kierowcy będą mogli bezpłatnie jechać pociągami Kolei Śląskich, wystarczy, że podczas kontroli okażą ważny dowód rejestracyjny pojazdu. 

Co ważne, dowód nie musi być wydany na nazwisko właściciela lub współwłaściciela. W ten sposób kolej otwiera się np. na osoby, które korzystają z aut leasingowanych. 

– Liczymy, że wielu kierowców zrezygnuje w tym dniu z samochodu na rzecz pociągu i grono z nich przekona się, iż transport kolejowy jest najlepszym sposobem na dotarcie do pracy czy domu – mówi rzecznik prasowy KŚ Michał Wawrzaszek. - Oczywiście do przyłączenia się do akcji zapraszamy także motocyklistów – dodaje.

Dwa lata temu z propozycji skorzystało 845 osób. W ubiegłym roku - dwa razy więcej. Największą popularnością cieszyły się wówczas trasy Katowice - Zwardoń oraz Częstochowa - Gliwice. 

Jutro dłużej za darmo pojeździmy gliwickim rowerem miejskim - bezpłatne 15 minut przedłużono do godziny.  

Prócz tego w naszym mieście odbędą się happeningi.

Pierwszy, organizowany przez miasto, to barwny korowód, w którym udział wezmą uczniowie i nauczyciele. Mogą, oczywiście, dołączyć do nich mieszkańcy. Pochód wystartuje o godzinie 12.00 z Rynku i ul. Zwycięstwa przejdzie na plac Piastów, potem, Dworcową, wróci na starówkę. 
Dzieci i młodzież będą rozdawać broszury pod hasłem „Wygrać ze smogiem – jak to się robi w Gliwicach”. Jak mówi Dariusz Stanek z wydziału środowiska UM, podobnych akcji można się spodziewać również na niektórych osiedlach.

Drugi - przejazd rowerami. Tę akcję organizuje Gliwicka Masa Krytyczna wspólnie ze stowarzyszeniem Gliwicka Rada Rowerowa. Hasło to „Animal planet”. 

Organizatorzy chcą, by przejazd ulicami Gliwic był wyjątkowy, dlatego zapraszają uczestników z rowerem i... w przebraniach. Niech wyobraźnia was poniesie, a na rowerach na gliwickie ulice wyjedzie cała gama przedstawicieli fauny!

Na starcie nie będzie selekcji według stroju, więc można ubrać się dowolnie. Preferowany jednak strój zgodny z tematem przewodnim, czyli – zwierzęcy.

Przejazd będzie zabezpieczony przez policję i straż miejską, a tempo dostosowane do najmłodszych uczestników. Spotykamy się w piątek o godzinie 18.00 na placu Krakowskim. Akcja potrwa godzinę. 

Poza tym 22 września finał konkursu „Firma przyjazna rowerzystom”, organizowanego przez Gliwicką Radę Rowerową.  
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj