Miasto lokuje w rejonie Kujawska, św. Jacka, Pszczyńska wiele inwestycji. 
Gdyby przeanalizować wykorzystywanie w ostatnich latach terenów pod budowę kluczowych inwestycji miejskich, widać, że wybór ciąży ku nowym rejonom. Po Nowych Gliwicach I i, nie dość udanych i niezakończonych, Nowych Gliwicach II, to właśnie Ligota Zabrska, a konkretnie dość spory obszar rozpięty między ulicami Kujawską, Ceglarską, Górną, św. Jacka i Pszczyńską być może stanie się w nadchodzących latach zalążkiem nowego city.    

Na razie na papierze

Co już jest? Hala Arena, zrewitalizowany park Chrobrego, nowe ciągi komunikacyjne, zdaniem urzędników ułatwiające wyjazd z i wjazd do miasta, kilka budów deweloperskich realizujących niską zabudowę. W planach - wykorzystanie  terenów zlokalizowanych w okolicy giełdy samochodowej, nowa komenda policji oraz rekultywacja i rewitalizacja ponad 21 hektarów zdewastowanych terenów poprzemysłowych  z przeznaczeniem na pole golfowe. 

Szpital najszybciej. Wbicie łopaty w połowie 2022 r. 

O nowym budynku miasto mówi od dwóch dekad. Najpierw miała to być rozbudowa szpitala przy Kościuszki, ale jakieś trzy lata temu z tego pomysłu dość nagle zrezygnowano mimo że była już gotowa dokumentacja. Wybrano inną drogę – budowę  nowego obiektu, wybrano także inną lokalizację – sporą działkę przy ulicy Kujawskiej. Na razie jednak musimy użyć sporej wyobraźni, bo całość jest w fazie wstępnej, choć , jak podkreślają urzędnicy, dość zaawansowanej. Potrzebę tej inwestycji wzmocniła pandemia – dziś już nikt specjalnie nie powinien dyskutować  o inwestowaniu w służbę zdrowia, a jeśli to robi, nie ma świadomości zagrożeń.         
W III kwartale 2021 r. miasto powinno otrzymać od projektantów kompletną dokumentację, w tym pozwolenie na budowę umożliwiające realizację robót budowlanych. W IV kwartale  - pozyskać decyzję umożliwiającą przebudowę zewnętrznego układu drogowego przy szpitalu. Równolegle planuje ogłoszenie i prowadzenie przetargu na wybór wykonawcy, tak by roboty budowlane rozpocząć w pierwszej połowie 2022 roku.

Budynek szpitala, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, ustawiono na planie litery H i na linii północ–południe, co pozwoli na lepsze dostosowanie obiektu do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych i znacząco ograniczy jego nadmierne nagrzewanie się w porze letniej. Budynek ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Z myślą o pacjentach i odwiedzających zaprojektowano przy obiekcie strefę relaksu – park od strony ul. Kujawskiej. W poszczególnych segmentach szpitala zlokalizowano 12 oddziałów łóżkowych, natomiast w części centralnej budynku – główne szpitalne działy obsługowe. 

W nowym szpitalu przewidziano 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwułóżkowych, zlokalizowanych w 12 oddziałach – chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym (60 łóżek), chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń (59 łóżek), chirurgii urazowo-ortopedycznej (40 łóżek), kardiologii (40 łóżek), pediatrii (31 łóżek), chirurgii dziecięcej (14 łóżek), okulistyki (10 łóżek), urologii (33 łóżka), anestezjologii i intensywnej terapii (13 łóżek), anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci (4 łóżka), neurologicznym i udarowym (32 łóżka), rehabilitacji (20 łóżek). 
Powierzchnia szpitala  to ok. 57 tys.  metrów kwadratowych, jednak w budynku przewidziano rezerwę o powierzchni ok. 2 tys. m2 na trzecim piętrze (przestrzeń techniczna), którą będzie można przekształcić w kolejny oddział na ok. 60 łóżek, zaś na terenie zajmowanym przez szpital także rezerwę pod budowę dodatkowego segmentu.

Policjanci na siedzibę poczekają do 2028 r. 

Częścią przyszłego nowego city będzie nowa komenda policji, która stanie w Ligocie Zabrskiej – działkę o powierzchni ponad 28,5 tys. m2, u zbiegu ulic Górnej i św. Jacka w Ligocie Zabrskiej, przekazało miasto.

Obecna siedziba Komendy Miejskiej przy ul. Powstańców Warszawy jest w złym stanie i nie spełnia standardów budynku użyteczności publicznej, dlatego konieczna będzie budowa nowego obiektu. 

Akty notarialne przekazania działek już podpisano, a ich łączna wartość to ponad 4,5 mln zł. W zamian za ich nieodpłatne przekazanie policji, miasto stanie się właścicielem atrakcyjnych działek Skarbu Państwa położonych przy ul. Błonie, na których znajduje się część giełdy samochodowej. 
Policjanci wprowadzą się do nowej komendy najpóźniej w 2028 r. Kolejnym krokiem do realizacji inwestycji będzie zlecenie przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach wykonanie projektu i wizualizacji nowej siedziby, wówczas określony zostanie przybliżony koszt budowy i sporządzony program inwestycyjny, który zostanie przedłożony Komendzie Głównej Policji.

Rozmowa z Adamem Neumannem, prezydentem Gliwic. 

Miasto lokuje w rejonie Kujawska, Górna, św. Jacka wiele nowych inwestycji. Jakie przesłanki za tym przemawiają? 

Lokalizacja nowych inwestycji miejskich poprzedzona jest za każdym razem analizą, podczas której branych jest pod uwagę wiele aspektów. Najważniejszym są zapisy miejskich planów zagospodarowania przestrzennego. Ponieważ to właśnie w planach określona jest wizja rozwoju miasta oraz poszczególnych jego części. Analizowana jest również dostępność terenów miejskich o odpowiednich parametrach (to często jeden z ważniejszych czynników, ponieważ miasto zawsze w pierwszej kolejności zagospodarowuje swoje tereny, a wykup terenów znajdujących się w obcych rękach jest ostatecznością) czy dostępność komunikacyjna itp.

Będzie tam szpital, nowa komenda, tereny rekreacyjne, w tym pole golfowe. Czy są jakieś priorytety inwestycyjne i co jeszcze miasto tu planuje? 

Przy lokalizacji szpitala decydująca była np. dostępność komunikacyjna (DTŚ) umożliwiająca szybki dojazd służb ratunkowych. W przypadku komendy  przedstawiliśmy również inne lokalizacje, ostateczny wybór leżał po stronie policji. W przedmiotowym terenie lokalizowane są również miejskie inwestycje mieszkaniowe (te są realizowane również w innych częściach miasta). Lokalizacja takich inwestycji musi oczywiście być zgodna z planami miejscowymi oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przy czym od wielu lat w Gliwicach praktyką jest, że miejskie inwestycje mieszkaniowe mają również walor rewitalizacyjny i lokalizowane są w miejscach, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem podmiotów prywatnych.

Rozumiem, że takie działania miasto wpisują się w strategię rozwoju, a także program rewitalizacji tego terenu? 

Pozwolę sobie zauważyć, że inwestycje miejskie są lokalizowane w wielu miejscach i dzielnicach i trudno stwierdzić, że jakiś konkretny obszar skupia ich większość. Ligota Zabrska jest atrakcyjną lokalizacją również dla inwestorów prywatnych. W ostanim czasie na terenie dzielnicy powstaje sporo zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej realizowanej przez deweloperów. Ligota jest atrakcyjnym miejscem do życia, to spokojna dzielnica mająca stosunkowo szybki dostęp do centrum miasta, w tym komunikacją miejską.

Małgorzata Lichecka 



wstecz

Komentarze (0) Skomentuj