Informatycy wspomagają klinicystów w diagnozowaniu i leczeniu raka. Gliwickie Centrum Onkologii, wspólnie z firmą Future Processing, pracuje nad spersonalizowaną diagnostyką chorób nowotworowych. 

Wspólne działania badawczo-rozwojowe o nazwie ECONIB polegają przede wszystkim na zwiększeniu skuteczności badań obrazowych, czyli tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Powstanie zaawansowany system komputerowy do analizy tysięcy danych, a projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Najprościej rzecz ujmując, zaawansowane technologie komputerowe pomogą w opracowaniu setek tysięcy informacji medycznych pozyskiwanych przez Centrum Onkologii. Jest ich tak dużo i są tak różnorodne, że w nowoczesnej medycynie nie sposób obejść się bez pomocy informatyków. I taką pomoc zaoferował właśnie Future Processing.

Jarosław Czaja, szef FP, wyjaśniając zainteresowanie jego firmy taką problematyką, wskazał, że od lat badają te kwestie, wciąż doskonaląc technologię. W przypadku Centrum Onkologii chodzi o zwiększenie mocy obliczeniowej, a jednocześnie uzyskanie jeszcze bardziej szczegółowych i wiarygodnych pod względem medycznym wyników badań.

W ramach projektu powstanie innowacyjny system do kompleksowej analizy danych z dynamicznego obrazowania, z wykorzystaniem nowych i ulepszonych biomarkerów.

- Mamy dostęp do ogromnych zbiorów danych, których człowiek nie jest w stanie przetworzyć, a które mogą mieć dużą wartość przy podejmowaniu złożonych decyzji. Wspólnie z naszymi partnerami próbujemy zrozumieć, co kryje się za danymi, w tym wypadku za obrazami medycznymi, i jak najlepiej je wykorzystać – mówi Czaja.

Specjaliści wskazują, że biomarkery, wydzielone podczas badań i wzmocnione kontrastem, są powiązane z procesami fizjologicznymi oraz molekularnymi. Mogą być wykorzystane do stworzenia charakterystyki nowotworu i określenia jego stopnia zaawansowania, w ten sposób umożliwiając radiologom i onkologom ocenę ryzyka dla pacjentów z chorobą nowotworową.

Biomarkery w badaniach obrazowych to wiele parametrów pozwalających określić tkanki pod względem ich budowy i unaczynienia, a wyznaczane są na podstawie badań dynamicznych. Ich znajomość pozwala ocenić np. stadium zaawansowania raka – wyjaśnia Łukasz Zarudzki z Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej CO.

Informatycy z Future Processing tłumaczą, na czym polegała innowacyjność rozwiązania: system, który zamierzają wdrożyć w CO, będzie wyposażony w nowatorskie algorytmy do segmentacji obrazów, ich rejestracji, uczenia maszynowego (z wykorzystaniem sztucznej inteligencji).

System ten nie tylko pozwoli na ekstrakcję i analizę nowych oraz ulepszonych biomarkerów, ale także ułatwi analizę dużej liczby obrazów medycznych o różnych modalnościach (pochodzących z różnych ośrodków klinicznych i badawczych). Ekstrakcja i analiza odpowiednich cech z obrazów może pozwolić na lepsze planowanie terapii pacjentów z chorobami nowotworowymi - mówi Jakub Nalepa, inżynier oprogramowania w FP oraz pracownik naukowy Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej.

Prof. Rafał Tarnawski, zastępca dyrektora ds. naukowych i kierownik III Kliniki Radioterapii i Chemioterapii przekonuje, że komputerów nie należy się bać, bo one same nic bez człowieka nie znaczą. W CO wytwarza się niewyobrażalną ilość danych, dlatego tak ważna jest współpraca z firmami informatycznymi. Nowy projekt będzie szczególnie pomocy w radiologii. – Bo w obrazie tomograficznym jest często informacja, którą łatwiej wychwyci algorytm niż oko ludzkie – powiedział prof. Tarnawski.

System pozwoli na interaktywną współpracę interdyscyplinarnych zespołów ekspertów i to w czasie rzeczywistym, czyli w momencie prowadzenia badania. Będzie łatwy w obsłudze i zintegrowany z już istniejącym systemem. Zredukuje koszty i zapewni spersonalizowaną opiekę medyczną oraz będzie mógł zostać użyty do zdalnej nauki i współpracy pomiędzy ekspertami.

Małgorzata Lichecka 









Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj