Powodów do inwestycji w fotowoltaikę jest sporo, poczynając od oszczędności na rachunkach za energię, przez ochronę przed rosnącymi cenami prądu, aż po korzyści dla środowiska naturalnego. Wszystkie one sprawiają, że technologia ta zyskała tak ogromną popularność wśród inwestorów. Co warto wiedzieć na temat zalet montażu własnego systemu fotowoltaicznego?
Inwestycja w fotowoltaikę – jakie zapewnia korzyści?
Inwestycja w fotowoltaikę kojarzy się głównie z oszczędnościami finansowymi. I rzeczywiście tak jest, ponieważ panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej wykorzystują całkowicie bezpłatny zasób, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki temu prąd wytwarzany przez system jest zupełnie darmowy. Oznacza również brak konieczności poboru energii elektrycznej od zewnętrznego dostawcy. Rachunki za prąd, przy odpowiednio dobranej mocy systemu, mogą spaść nawet o 90%, generując tym samym znaczne oszczędności dla gospodarstw domowych lub firm, które posiadają własne elektrownie słoneczne.
Fotowoltaika zabezpiecza także przed wzrostem kosztów energii elektrycznej. W ostatnich latach ceny prądu znacząco wzrosły i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić. Inwestując w panele słoneczne, zyskuje się niezależność energetyczną i ochronę przed podwyżkami cen prądu. I to na długi czas, ponieważ system może działać wydajnie nawet 25-35 lat.
Chociaż instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z początkowym kosztem, to jest to inwestycja, która zaczyna przynosić zyski w dość krótkim czasie. Dzięki oszczędnościom na rachunkach oraz dostępnym dotacjom i ulg podatkowym, zwrot z inwestycji następuje zazwyczaj w ciągu 6-8 lat.
Panele fotowoltaiczne to jednak nie tylko korzyść finansowa, ale również działanie na rzecz ochrony środowiska. Energia słoneczna jest czystym i odnawialnym źródłem energii, a system fotowoltaiczny podczas działania nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń.
Co ma wpływ na rentowność inwestycji w fotowoltaikę?
Inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi wiele korzyści, jednak aby była rentowna z finansowego punktu widzenia, musi spełniać kilka istotnych przesłanek. Przede wszystkim znaczenie ma odpowiedni dobór mocy, która powinna pasować do zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego lub firmy. Pomoc w tym zakresie zyskać można poprzez powierzenie wykonania inwestycji sprawdzonej firmie, takiej jak Hymon - https://hymon.pl/. W czasie audytu specjaliści z firmy dokonają oceny zużycia energii i na jej podstawie dobiorą odpowiednią moc systemu. Warto powierzyć to zadanie dobrym ekspertom, ponieważ zbyt duża moc przyczynia się do nadprodukcji prądu, który nie będzie mógł zostać spożytkowany, zaś za mała przekłada się na konieczność poboru prądu z sieci. W obu przypadkach rentowność inwestycji będzie niższa. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zlecenie audytu specjalistom.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj