Wszystko, co dobre szybko się kończy i tak po ponad dwóch miesiącach dzieci i młodzież powróciła do szkolnych ławek. Nie dla wszystkich wakacje były związane z beztroskim odpoczynkiem, czy wyjazdami w góry lub nad morze. Jedenaścioro młodych ludzi z regionu spędzało wakacje, przygotowując się do organizacji Międzyszkolnych Zawodów Rakiet Pneumatycznych, które odbywać się będą w nadchodzącym roku szkolnym.

Choć pracownia Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie (KNEI) w okresie wakacji jest nieczynna na standardowe zajęcia, to wyjątkiem jest praca nad różnymi projektami, w którą młodzież chętnie się angażuje. Dokładnie jedenaście osób - 10 uczniów ze szkół podstawowych z powiatu gliwickiego oraz tegoroczny maturzysta, który nadzoruje zespół, zaangażowało się w projekt, który jest realizowany dzięki grantowi finansowemu wygranemu w ogólnopolskim konkursie PWC Tech Minds w kwietniu tego roku. Projekt członków KNEI startował w kategorii projektów dla szkół podstawowych i konkurował z 30 innymi z całej Polski. Głównym celem jest zainteresowanie uczniów szkoły podstawowej przedmiotami ścisłymi w ciekawy sposób i pokazaniem, że to, czego się uczą w szkole, przydaje się w życiu. - Do każdej wykonanej rakiety będzie dołączony minikomputer wielkości monety dwuzłotowej, z odpowiednim oprogramowaniem, nad którym pracowaliśmy podczas wakacji. Będzie on mierzyć parametry lotu wystrzelonej rakiety, a uczeń na własne oczy będzie mógł się przekonać, jak wysoko oraz w jaki sposób poruszała się jego rakieta, w porównaniu z innymi. To wszystko jest wykonane w taki sposób, iż całość urządzeń, które znajdują się na ziemi, czyli wyrzutnia, przyciski, będą połączone poprzez Wi-Fi ze stroną internetową, gdzie będzie można wszystko na bieżąco monitorować – wyjaśnia Donat Dubiel, opiekun Koła.

Czas na realizację projektu

Nauczyciele szkół podstawowych otrzymają materiały dydaktyczne opracowane przez KNEI z uwzględnieniem poszczególnych grup wiekowych, a więc podział na klasy 1-3, 4-6 oraz 7-8, by przybliżyć uczniom, dlaczego rakieta leci i jakie są z tym związane zjawiska fizyczne. Pozwoli to na przeprowadzenie ciekawych lekcji. Następnie zainteresowani uczniowie wykonują własne rakiety. Eliminacje będą odbywały się w szkołach od września do listopada oraz w marcu i kwietniu, by wystrzelić swoją pracę i sprawdzić klasyfikację, czy uda się przejść do finałów między szkolnych, które odbędą się w kwietniu przyszłego roku. - Młodzież wykonała bardzo dużo pracy, a to wszystko kosztem swoich wakacji. Cieszę się, kiedy widzę, że to ich interesuje, że nie traktują tego jako obowiązek, tylko chcą przychodzić, jest to dla nich ciekawe, a przy okazji dużo rzeczy się uczą, zarówno takich typowo szkolnych, jak i  manualnych, chociażby to, jak zbudować rakietę. To były bardzo owocne wakacje i choć jeszcze dużo pracy przed nami, bo mamy lekkie opóźnienie, to myślę, że spokojnie zdążymy ze wszystkim na czas i pierwsze loty będziemy oglądać już w październiku – podsumowuje Dubiel.

Koło chętnie dzieli się w mediach społecznościowych postępami prac, a mowa o zapisach wideo lotów rakiet podczas testów wyrzutni, które można zobaczyć na fanpage: facebook.com/KoloNaukoweKnurow, a także na stronie internetowej: rakiety.knei.pl.
 c.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj