25 lat temu, w Pławniowicach pod Gliwicami z inicjatywy Krzysztofa Czekaja i Jerzego Stobińskiego powstał ośrodek leczenia osób uzależnionych „Szansa”.
Był to drugi tego typu ośrodek w Polsce – pracujący nie tylko metodą społeczności terapeutycznej, ale także włączający do programu terapeutycznego elementy pracy indywidualnej. Od tamtej pory leczenie ukończyło tu 448 pacjentów.
Ośrodek, prowadzony przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwego Stylu Życia „Szansa”, mieści się w dawnym budynku nadleśnictwa, około 2 kilometry od centrum wsi. Pierwsi pacjenci przyjechali tu w 1999 roku. Od samego początku ośrodek nastawiony był na kilkumiesięczną terapię, a średnia długość pobytu wynosiła 11-12 miesięcy.
Program Ośrodka to zajęcia psychoedukacyjne, uczące jak rozpoznawać i radzić sobie z głodem narkotykowym i alkoholowym, a także rozpoznawać mechanizmy uzależnienia, utrudniające wyjście z nałogu. Z czasem pracują nad głębszymi tematami, takimi jak straty w życiu wskutek zażywania, poczucie własnej wartości, praca z emocjami. Pracę grupową dopełniają spotkania z indywidualnym terapeutą prowadzącym. Ponadto, kilka razy w tygodniu, odbywają się spotkania całej społeczności, na których rozmawia się o bieżących sprawach, rozwiązuje konflikty.
Poza zajęciami terapeutycznymi pacjenci prowadzą zwyczajne życie – wstają rano, spotykają się na wspólnej gimnastyce, a później, po śniadaniu idą do swoich zajęć. Są to czynności dnia codziennego – pranie, gotowanie, sprzątanie, dbanie o dom, a w wolnych chwilach udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych, które pacjenci sami sobie organizują.
Zakończenie terapii jest bardzo ważne i ma formę symbolicznego odbicia dłoni w gipsowej tabliczce, którą później wiesza się na specjalnej ścianie. Dzisiaj, po 25 latach, wisi tu 448 rąk.
Od samego początku bardzo ważnym aspektem jest program readaptacyjny adresowany do pacjentów po zakończeniu leczenia. W ramach programu Stowarzyszenie „Szansa” oferuje pacjentom możliwość zamieszkania w jednym z mieszkań wynajmowanych w Gliwicach, oczywiście pod warunkiem utrzymywania abstynencji i podjęcia pracy. Również od 25 lat odbywa się w Gliwicach (Klub Abstynentów KROKUS) grupa wsparcia dla uczestników programu oraz innych byłych pacjentów – mają oni okazję raz w tygodniu spotkać się z terapeutą i ze sobą nawzajem, omówić bieżące sprawy i trudności oraz podzielić się sukcesami.
Na przestrzeni 25 lat program terapeutyczny uległ gruntownym zmianom. Pojawiła się grupa terapeutyczna pracująca metodą psychodramy, na której uzależnieni mogli szerzej spojrzeć na swoje życie i drogę do nałogu. Powstała też grupa motywacyjna, oparta na ideach dialogu motywującego, gdzie pacjenci odkrywają swoje zasoby i wartości, dzięki którym mogą trzeźwieć i się rozwijać.
Ośrodek współpracuje z animatorami teatralnymi Kamą Stoiłową i Maciejem Boguckim, którzy tworzą tu co roku grupę teatralną. Przez ponad 20 lat, na różnych scenach, odbyło się ponad 25 spektakli, niejednokrotnie nagradzanych w ramach przeglądów i festiwali..
Ważną inicjatywą stał się także organizowany co roku turniej piłki nożnej pod nazwą „Wybierz piłkę”. Od 15 lat w zawodach biorą udział drużyny z różnych placówek leczenia uzależnień oraz zaprzyjaźnione ekipy. Jest to druga – po spotkaniu rocznicowym – flagowa inicjatywa „Szansy”, która od lat cieszy się patronatem PZPN-u i władz Gliwic.
29 czerwca 2024 r. odbędzie się w ośrodku jubileuszowa rocznica, związana z 25-leciem działalności placówki. Jest to coroczna tradycja i okazja do wspomnień oraz wspólnego świętowania. Z każdym rokiem przybywa gości – przyjeżdżają byli pacjenci, ich bliscy, z czasem ich własne rodziny. To wielki rodzinny piknik, na którym spotykają się wszyscy, którym „Szansa” jest bliska. Bo dla wielu osób to miejsce jest jak drugi dom. Dało im nadzieję, siłę do zmiany i szansę na rozpoczęcie nowego trzeźwego życia.
Komentarze (1) Skomentuj
Wyjątkowe miejsce gdzie ludzie skazani na porażkę odzyskują życie ❤️