Narodziny dziecka to przełomowy moment w życiu rodziców. Oczekiwanie na pojawienie się maluszka to czas przepełniony radością, ale także licznymi pytaniami, a nierzadko również obawami.
Lekarze specjaliści są zgodni, że samopoczucie oraz komfort psychiczny przyszłej mamy ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka. Badania prenatalne umożliwiają nie tylko wczesną diagnostykę ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie właściwego leczenia, ale także ukazują kolejne etapy rozwoju maleństwa w łonie matki. Nic więc dziwnnego, że coraz więcej rodziców decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. W gliwickim Serafin Clinic badania prenatalne wykonywane są przez wykwalifikowanych lekarzy oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu ultrasonograficznego, który umożliwia zobaczenie maleństwa w 3D na ekranie monitora.
Rola diagnostyki przed narodzinami
Wraz z informacją o ciąży większość kobiet w naturalny sposób zmienia swoje priorytety, stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i potrzeby nienarodzonego dziecka. Tego pięknego, lecz niełatwego okresu w życiu przyszłej mamy, nie ułatwia natłok informacji o możliwych zagrożeniach w czasie ciąży. Do tego dochodzi także zwykła ciekawość rodziców: na jakim etapie rozwoju jest teraz moje dziecko, czy jest zdrowe i czy to chłopiec, a może dziewczynka? W celu rozwiania wszelkich wątpliwości, a także możliwie najlepszego przygotowania i wdrożenia ewentualnego, skutecznego leczenia, niezbędne są badania prenatalne.
– Diagnostyka prenatalna daje możliwość oceny stanu zdrowia dziecka w łonie matki oraz wykluczenia lub potwierdzenia występujących u niego wad bądź chorób. Część z nich można leczyć jeszcze w okresie rozwoju płodu podczas ciąży, inne z kolei tuż po porodzie, do którego personel medyczny może przygotować się o wiele lepiej, gdy wie, że u maluszka pojawiły się pewne nieprawidłowości. W naszej klinice wykonujemy badania prenatalne przy użyciu specjalistycznego sprzętu ultrasonograficznego, dzięki czemu wyniki są precyzyjne i bardzo dokładne – podkreśla dr n. med. Anna Fryczkowska, specjalista ginekologii i położnictwa w Serafin Clinic.
Badania prenatalne wykonywane są w każdym z trzech trymestrów ciąży. Warto podkreślić, że nieinwazyjna i bezbolesna diagnostyka nie stwarza ryzyka powikłań czy zagrożenia ciąży.
– Takim badaniom powinna poddać się każda przyszła mama, jednak w szczególności zalecane są one kobietom po 35. roku życia, w których rodzinie lub w rodzinie partnera występowały choroby genetyczne oraz paniom, które już urodziły chore dziecko – dodaje dr n. med. Anna Fryczkowska.
Ciąża trymestr po trymestrze
Wszystkie etapy rozwoju maluszka są niezwykle istotne, dlatego diagnostyka prenatalna zalecana jest na każdym z trzech trymestrów ciąży. Pamiętać należy, aby nie pomijać żadnego z etapów, ponieważ dokładność badań prenatalnych jest uzależniona od czasu, w którym zostały wykonane.
Rozpoczęcie diagnostyki już na początku ciąży, a więc między 11. a 13. tygodniem ciąży daje szansę na wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia chorób o podłożu genetycznym. Jest to możliwe już na tak wczesnym etapie, dzięki precyzyjnym pomiarom organów w trakcie badania USG. Specjalistyczny program na bazie wprowadzonych danych oblicza skalę ryzyka pojawienia się wad genetycznych.
Badanie prawidłowej budowy ciała oraz najważniejszych narządów, takich jak: mózg, serce czy płuca dziecka możliwe jest między 18. a 23. tygodniem ciąży. W tym okresie, ocenie poddaje się również wygląd twarzy, rączek czy stópek maluszka. Co więcej, badania w tym okresie dają odpowiedź na kluczowe dla rodziców pytanie: czekamy na chłopca czy dziewczynkę?
Ostatni etap badań prenatalnych przypada między 30. a 33. tygodniem ciąży. Nawet jeśli dwa poprzednie badania wypadły wzorcowo, w żadnym razie nie należy bagatelizować ostatniego terminu diagnostyki. Badanie w trzecim trymestrze ciąży umożliwia stwierdzenie chorób serca czy mózgu, których wcześniej nie udało się wykryć z powodu zbyt małych rozmiarów płodu. Ponadto, ostatni trymestr ciąży to czas, w którym badanie prenatalne pozwala na precyzyjne określenie ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu czy komplikacji na końcowym etapie ciąży. Pamiętajmy, że to właśnie ostatni etap ciąży jest czasem, w którym dziecko nabiera zdolności do samodzielnego przyjścia na świat.
W rękach specjalistów
Ciąża to czas szczególny i każda przyszła mama chce być pod jak najlepszą opieką specjalistów. Serafin Clinic to centrum medyczne dla kobiet, w którym pacjentki są pod opieką wykwalifikowanych lekarzy z zakresu ginekologii i położnictwa, specjalizujących się w prowadzeniu ciąży oraz diagnostyce prenatalnej. Badania prenatalne z kolei wykonują wyłącznie lekarze dysponujący certyfikatem londyńskiej fundacji „The Fetal Medicine Foundation”, potwierdzającym wiedzę i umiejętności niezbędne do ich przeprowadzenia. Aby zapewnić kompleksową opiekę, w przypadku pewnych nieprawidłowości w wynikach badań prenatalnych, centrum medyczne przygotowało możliwość przeprowadzenia konsultacji genetycznych z lekarzem genetykiem.
Diagnostyka po narodzinach – USG bioderek noworodka
O terminowej diagnostyce nie wolno zapominać również po szczęśliwych narodzinach maluszka. Do jednych z najważniejszych badań w pierwszych tygodniach życia dziecka należy USG bioderek, czyli tzw. preluksacja. Jest to niezwykle szczegółowe badanie, w trakcie którego ortopeda dziecięcy sprawdza stawy biodrowe niemowlęcia, wykrywając nawet najmniejsze nieprawidłowości. Tak wczesne wykrycie ewentualnych wad daje możliwość całkowitego wyleczenia. Przy niewielkich wadach lekarze zalecają rodzicom proste i skuteczne metody takie jak układanie maluszka na brzuszku czy noszenie niemowlaka okrakiem na biodrze. Należy jednak pamiętać, że kompleksowa diagnostyka wymaga trzykrotnego powtórzenia badania preluksacji.
Centrum Medyczne Serafin Clinic ul. Daszyńskiego 34
(32) 441 22-33
kontakt@serafinclinic.pl
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj