Od 15 lipca do 15 września w skansenie w Wielowsi oglądać można wystawę „Wojsko Polskie na przestrzeni dziejów”. Ekspozycję zorganizowano z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.
Na wystawie prezentowane są figurki dwóch tysięcy żołnierzyków, od czasów Mieszka I do II wojny światowej. Podziwiać można także miniaturowe uzbrojenie, sztandary, samochody, czołgi – są to wierne kopie wyposażenia, sprzętów i pojazdów, z jakich korzystało wojsko w Polsce na przestrzeni wieków. Eksponaty pochodzą ze zbiorów historyka Grzegorza Kamińskiego.

- Figurki zbieram od ponad 40 lat – mówi autor wystawy. – Pierwsze dostałem od mamy, jako dziecko, potem  poszerzałem swoją kolekcję. Obecnie to już poważny zbiór, z pomocą którego można w nietuzinkowy i ciekawy sposób opowiedzieć historię polskiej wojskowości. Moja wystawa prezentowana była już m.in. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum w Gliwicach i gliwickiej bibliotece, a nawet w odległej Zduńskiej Woli. W październiku wystawiona zostanie w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – również na ekspozycji upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na zbiór składają się żołnierzyki z produkcji seryjnych,  jak i niepowtarzalne figurki oraz eksponaty wykonane własnoręcznie przez Kamińskiego. 

– Robię te, które są nieosiągalne na rynku – wyjaśnia historyk. – Są to np. postaci z IV Pułku Powstańców Śląskich im. Stefana Batorego z Powiatu Toszecko-Gliwickiego, obrońców Lwowa czy też powstańców wielkopolskich. Odtworzyłem również w miniaturze samochody pancerne Korfanty oraz Tank Piłsudskiego i Zabrski Powstaniec z czasu III powstania śląskiego. 

Na wystawie zobaczyć można wojów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, rycerzy walczących w bitwie pod Grunwaldem, wojska napoleońskie, kosynierów i kawalerię narodową z okresu insurekcji kościuszkowskiej, żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech i ułanów polskich. 

Są figurki Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego, gen. Józefa Hallera, marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Stanisława Szeptyckiego, który w 1922 r. uroczyście wkraczał do Katowic. 

Interesujące są wierne kopie żołnierzy francuskich stacjonujących na Górnym Śląsku w czasie plebiscytu i powstań śląskich. Nie zabrakło także bardziej współczesnych, np. budzących uśmiech sympatii miniaturek czołgu Rudy 102 wraz z załogą, w tym psem Szarikiem.

Organizatorami wystawy są biblioteka i gmina Wielowieś. 

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj