Podczas 19. Międzynarodowego Gliwickiego Festiwalu Gitarowego usłyszymy utwory znane, ale także wykonania premierowe.
Gerard Drozd, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, zaprasza na cztery koncerty. Odbędą się one 5, 12, 19 i 26 listopada w Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II. Początek - godz. 18.00.  

Podczas inauguracyjnego koncertu - 5 listopada - zagra dwóch wykonawców:  Alejandro Córdova i Goran Krivokapić. Pierwszym nauczycielem Cordovy był słynny Jesus Peña. Zaś edukację muzyczną  utalentowanego Meksykanina poświadczają dyplomy Uniwersytetu w Veracruz, Akademii „Francisco Tárrega” w Pordenone oraz Państwowego Konserwatorium „Jacopo Tomadini” w Udine. Cordova jest laureatem wielu głównych nagród w prestiżowych konkursach gitarowych, a jego sukcesy zaowocowały licznymi zaproszeniami do udziału w renomowanych festiwalach muzycznych. Krytycy   nie szczędzą mu pochwał, wyróżniając jego niezwykły dar kontroli technicznej,  muzykalność, wrażliwość oraz doświadczenie i wiedzę w interpretacji muzyki klasycznej.

Drugi z wykonawców, Goran Krivokapić, jest jednym z czołowych artystów międzynarodowej sceny gitarowej. Świadczy o tym nie tylko jego techniczna perfekcja i wirtuozeria, wyznaczająca nowe standardy, ale także charakterystyczna interpretacja dawnej i nowej muzyki. Oprócz zdobycia  laurów w osiemnastu międzynarodowych konkursach otrzymał także wyróżnienia na Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Aleksandrii we Włoszech, gdzie w 2005 roku uhonorowano go statuetką „chitarra d’oro” w kategorii najlepszy gitarzysta młodego pokolenia.  Natomiast w 2006 r. jego debiut płytowy uznano za najlepsze CD roku.  Na świecie koncertuje jako solista, kameralista, występuje z orkiestrą. Wzbogaca repertuar gitarowy o własne transkrypcje oraz współpracuje ze współczesnymi kompozytorami: Dušanem Bogdanovićem, Gerardem Drozdem, Hendrikiem Hofmeyrem. 

12 listopada dwa koncerty. W pierwszej części wystąpi niemiecki gitarzysta Thomas Müller-Pering, w drugiej András Csáki. Müller-Pering pochodzi z Kolonii, a naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 13 lat. Studiował pod kierunkiem prof. Tadashiego Sasakna na Akademii Muzycznej w Aachen, a ukończył ją z najwyższym wyróżnieniem. Koncertował w Europie, Azji oraz obu Amerykach. Ma na koncie wiele realizacji dyskograficznych  - jako solista i świetny kameralista. Dla wytwórni EMI nagrał Danzas Españolas Enrique Granadosa we współpracy z Manuelem Barrueco. Był wykładowcą Akademii Muzycznej w Aachen, a obecnie jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Weimarze.

András Csáki  w 2007 ukończył z wyróżnieniem budapesztańską akademię muzyczną. W latach 2012/2013 odbył podyplomowe studia na University of Southern California, gdzie jego mentorami byli Scott Tennant oraz William Kanangiser. Edukację zwieńczył doktoratem w macierzystej akademii muzycznej. Od 1995 roku brał czynny udział w licznych kursach mistrzowskich na całym świecie, prowadzonych przez takich mistrzów gitary, jak: Manuel Barrueco, Leo Brouwer, Abel Carlevaro, Costas Cotsiolis, David Russell oraz Pepe Romero. Gra recitale solowe, z upodobaniem uczestniczy w przedsięwzięciach z muzyką kameralną oraz – jako solista – wykonuje koncerty z orkiestrą. Wielokrotnie prowadził kursy mistrzowskie w USA, Chinach, Estonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Rumunii, Rosji, Indiach oraz na Węgrzech. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Budapeszcie.

19 listopada - wydarzenie. Wystąpi artystka okrzyknięta jednym z najbardziej obiecujących talentów gitarowych. Urodzona w Serbii  Sabrina Vlaškalić  formalnie  rozpoczęła edukację muzyczną  w wieku siedmiu lat. Miłość do muzyki i gitary zawdzięcza swojemu ojcu. W wieku 16 lat Sabrina rozpoczęła studia na Uniwersytecie Sztuki Muzykalnej w Belgradzie, a następnie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze pod kierunkiem prof. Zorana Dukića.

Dobrze czuje się w repertuarze z dawną i nową muzyką gitarową, tworzy własne transkrypcje takich twórców jak: Albeniz, Zamboni, Cimarosa, Bach.
Dwadzieścia sześć głównych nagród oraz liczne wyróżnienia za interpretację świadczą jednoznacznie o jej wybitnym talencie muzycznym. Koncertuje z niezwykłym powodzeniem w Europie, Azji oraz obu Amerykach. Jej wykonanie Concerto Mario Castelnuovo - Tedesco na gitarę i orkiestrę z Norweską Orkiestrą Symfoniczną Radia w Oslo była transmitowana na żywo w 40 krajach Europy.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj