„Weź byka za rogi” to międzyszkolny konkurs ortograficzny. Niecodzienne dyktando dedykowane gimnazjalistom, którzy są dyslektykami.
Uczniowie musieli zmierzyć się z dyktandem i testem gramatycznym. Konkurs, już po raz piąty, odbył się w ZSO 4 w Gliwicach.
I miejsce zajęła Zuzanna Dobrowolska z Gimnazjum nr 1, II - Magdalena Myśliwiec, Gimnazjum nr 7, a III ex aequo Julia Matczak z GM 8 i Alicja Banaś z GM 1. Przyznano też wyróżnienia: Katarzynie Zasoń z GM 8 i Natalii Błażejewskiej z GM 17.
W ZSO 4 niemal od 20 lat prowadzone są różne formy pomocy dla uczniów ze zdiagnozowaną dysleksją. I te najbardziej popularne, jak zajęcia korekcyjno-kompensacyjne czy zeszyt pracy własnej, i konkursy ortograficzne oraz plastyczne.
Co najmniej raz w roku z rodzicami uczniów spotyka się też specjalista z poradni psychologiczno-pedagogicznej. A przez cały rok nad edukacją dzieci czuwają nauczyciele oraz szkolny pedagog.
- Dyslektycy to uczniowie wyjątkowi, wymagający większego nakładu pracy pedagogicznej, innych metod. Staramy się im zapewniać jak najlepsze możliwości do rozwoju i zdobywania wiedzy. Konkurs ortograficzny jest jedną z form aktywizacji dyslektyków. Niezwykle ważne są także warsztaty i spotkania prowadzone od 19 lat we współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną - mówi Aneta Kroll, nauczycielka w ZSO 4.
Trudności w pisaniu i czytaniu u dzieci czy dorosłych to problem, który w świadomości społecznej zaistniał kilkanaście lat temu. Jednak warto pamiętać, że badania prowadzono już pod koniec XIX wieku, a termin dysleksja pojawił się po raz pierwszy w 1887 roku.
Mało kto wie, że dyslektykami było wielu wybitnych ludzi, m.in. Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, John F. Kennedy czy Henry Ford.
Komentarze (0) Skomentuj