Ostatniej zimy z zaniepokojeniem słuchaliśmy komunikatów o stanie powietrza w Polsce. Niestety według przeprowadzanych badań, w rankingu Top 50 najbardziej zanieczyszczonego powietrza w miastach Unii Europejskiej, nasze ośrodki miejskie niestety przeważają.
W okresie jesiennym oraz zimowym możemy zetknąć się z problemami smogu, jak i obecnością pyłów zawieszonych, różnych substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawę z faktu, iż część z nich przedostaje się także do wnętrza naszych domów czy mieszkań. Na całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów naturalnych i mechanicznych na poprawienie jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Oto najciekawsze z nich.

Rośliny pokojowe

Już na samym początku powinniśmy zwrócić się w kierunku natury. Nie od dziś wiadomo, że zieleń to najlepszy przyjaciel człowieka. Lasy nie bez powodu nazywane są płucami Ziemi. Posiadanie dużej ilości roślin w pokoju może znacząco wpłynąć na jakość powietrza. Mała lub większa domowa dżungla jest w stanie wytworzyć specyficzny mikroklimat. Zielone rośliny w bardzo dobry sposób wychwytują zanieczyszczenia i kurz, jak i również wzbogacają powietrze w domu w tlen. Eksperci polecają przede wszystkim gatunki lubiące cień, o dużych cienkich liściach. Najczęściej polecana jest w tym wypadku zielistka Sternberga, daktylowiec niski, skrzydłokwiat, paproć, bluszcz pospolity, chamedora, anturium, rapis wyniosły czy też gerbera Jamesona. Warto przy okazji jeszcze sprawdzić, jakie rośliny oczyszczają powietrze, których do tej pory nie wymieniliśmy.

Pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania

Ponieważ w głównej mierze skupiamy się na sezonie grzewczym, musimy pamiętać o wietrzeniu mieszkania. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że otwarcie okna, nawet w pozycji mikrouchyłu jest szkodliwe dla wnętrza. Faktycznie, przez moment możemy utracić nieco nagrzanego powietrza, jednak znacząco poprawimy jego jakość. Nie zapominajmy, że nagrzane powietrze jest osuszone, przez co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, skórę, włosy, jak i może powodować zmęczenie, bóle oczu. Za pomocą krótkiego przeciągu lub dłuższego uchylenia okna, jakość powietrza wewnątrz domu czy mieszkania znacznie się poprawi.

Oprócz wietrzenia powinniśmy zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w domu poprzez stosowanie kilku sprawdzonych metod. W wielu przypadkach przydaje się samo powieszenie na kaloryferach mokrych ręczników lub prania. Warto jednak zaopatrzyć się w stosowny nawilżacz powietrza. Obecne na rynku modele często wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak choćby jonizację.

Kontrolujmy temperaturę

Zimą powinniśmy zadbać o właściwą temperaturę w mieszkaniu czy domu. Częstym błędem popełnianym przez Polaków jest nadmierne nagrzewanie wnętrz. Przyjmuje się, że optymalną temperaturą powinno być 21-22 stopni C, a w sypialni powinna być ona nawet niższa – około 18 stopni C. W ten oto sposób nie przegrzejemy zbytnio siebie jak i wnętrz, co wpłynie na jakość powietrza, a także może uchronić nas przed licznymi infekcjami czy przeziębieniami.

Sprawdźmy wentylację

Już od dłuższego czasu w każdym obiekcie stosuje się odpowiednią wentylację. Jej zadaniem jest w głównej mierze wymiana powietrza wewnątrz budynku, jak i również zapobieganie rozwijaniu się groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Na sam początek powinniśmy sprawdzić, jaka jest właściwa wentylacja w domu? Regularne sprawdzanie wentylacji może zapobiec groźnym chorobom dróg oddechowych jak i również alergiom. Sprawnie funkcjonująca wentylacja pomaga również w szybszym pozbyciu się przyjemnych zapachów z kuchni, łazienki, a także zapobiega osadzaniu się większej ilości tłuszczu na kuchence czy piekarniku.

Często odkurzajmy

Z pewnością jednym z czynników wpływających na pogorszenie się jakości powietrza w mieszkaniu jest kurz. Może on powodować różnego rodzaju alergie, problemy skórne czy związane z układem oddechowym. Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym, jak pozbyć się kurzu z mieszkania? Z pewnością kurzu nie da się wyeliminować z naszego życia, gdyż jest on czymś naturalnym w zamkniętych pomieszczeniach. Jedyną metodą jest regularność oraz częstotliwość sprzątania. Należy wycierać kurze przynajmniej 2 razy w tygodniu. Nie musimy do tego używać specjalistycznych środków. Często zamiast popularnej chemii przyda się nam zwykła, zwilżona ściereczka, woda z octem lub sodą. Dobrze jest także zaopatrzyć się w odkurzacz ze szczelnymi filtrami HEPA, dzięki czemu o wiele skuteczniej pozbędzie się on zanieczyszczeń.

Stawiajmy na naturalne zapachy

Coraz większym powodzeniem w naszych domach cieszy się aromaterapia. Za pomocą zapachów można wpływać na swój nastrój, samopoczucie, redukować uczucie zmęczenia czy znużenia. Jednak już na samym początku dobrze jest zrezygnować z popularnych świeczek zapachowych czy kadzidełek. Ich sztuczny aromat może wywoływać podrażnienia u niektórych osób. O wiele lepszym rozwiązaniem będą dla nas świece wykonane z naturalnego wosku. Świetnie również sprawdzi się kominek z podgrzewaczem i naturalne olejki aromaterapeutyczne – możemy tutaj wybierać każdego dnia inny zapach, w zależności od potrzeby i nastroju. W kuchni z kolei można postawić na ususzone wiązki ziół, które nadadzą pomieszczeniu naturalnego zapachu roślin.

Jonizacja powietrza

Duża ilość pracujących urządzeń elektrycznych również ma wpływ na jakość powietrza. Wytwarzają one bowiem jony dodatnie, które mogą powodować u nas zmęczenie, bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Ich przeciwieństwo, czyli jony ujemne są z kolei niezwykle bezpieczne i zbawienne dla naszego organizmu. Najczęściej są one wytwarzane w czasie burzy, dlatego powietrze po niej ma taki charakterystyczny zapach. Możemy spróbować wprowadzić więcej jonów ujemnych do pomieszczenia poprzez korzystanie z lamp z brył soli kamiennej, jak i również specjalnych jonizatorów. Wspomniane wcześniej nawilżacze powietrza często posiadają dodatkową funkcje jonizacyjną.

Oczyszczacze powietrza

Na sam koniec prezentujemy jeden z hitów ostatnich lat, czyli specjalne oczyszczacze powietrza. Są to na ogół całkiem sporej wielkości urządzenia, które można ustawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w domu czy mieszkaniu. Nie tylko w znaczący sposób dokonują cyrkulacji powietrza wraz z jego oczyszczeniem, lecz również mogą być dodatkowo wyposażone w jonizator czy nawilżacz powietrza. Warto przed zakupem jednak sprawdzić, jaka jest wysokość poziomu filtracji powietrza, załączony filtr HEPA oraz filtr z węgla aktywnego. Dla osób niezdecydowanych, szukających pomocy przy zakupach, podpowiadamy ciekawy poradnik - Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Dzięki niemu można wybrać dla siebie odpowiednie urządzenie.

ts
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj