Pod względem składu mineralnego z powodzeniem może konkurować ze sklepową wodą butelkowaną. Mowa o „Gliwickiej z głębin", czyli wodzie z miejskich studni głębinowych. Można jej było spróbować w jednej z ośmiu ogólnodostępnych stacji z wodą pitną.

Bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania – taka jest „Gliwicka z głębin".

Wszystkie gliwickie zdroje miejskie - w trakcie sezonu - były czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pomagały ugasić pragnienie – szczególnie w upalne dni. Dodatkowo o komfort mieszkańców, gdy temperatura była wysoka,  dbały zraszacze miejskie oraz kurtyny wodne. 

– Gliwicka woda z głębin staje się kolejną wizytówką Gliwic i w pełni zasługuje na to miano. Nie każde miasto może pochwalić się studniami z naturalną wodą źródlaną – zdrową i wolną od zanieczyszczeń. Każdy mieszkaniec, o każdej porze dnia i nocy – w drodze do pracy, w trakcie wycieczki rowerowej czy podczas spaceru – może zatrzymać się przy jednym z ogólnodostępnych miejskich zdrojów i napełnić własny bidon Gliwicką z głębin. Oszczędzając w ten sposób nie tylko swoje pieniądze, ale i naszą planetę – przekonuje prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Dlaczego warto pić „Gliwicką z głębin"? Woda pobierana jest z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m. Jest najwyższej jakości, zdatna do bezpośredniego spożycia, zawiera podobny zestaw składników mineralnych co woda butelkowana – informuje PWiK. Nie każdy wie, że taką samą wodę wielu gliwiczan ma we własnym kranie.

Ze względu na poziom twardości woda płynąca w gliwickiej sieci wodociągowej jest wodą średniozmineralizowaną  – zawiera od 5 do 10% składników mineralizowanych. Jak podkreśla PWiK, wbrew powszechnym przekonaniom jest zdrowsza niż woda miękka. Swoją twardość zawdzięcza bowiem procesowi naturalnego rozpuszczania się – niezbędnych w naszej diecie – związków wapnia i magnezu. Dla porównania – twardość średniozmineralizowanej wody butelkowanej jest zbliżona do twardości wody z gliwickich wodociągów. Z kolei woda wysokozmineralizowana jest od niej dwukrotnie twardsza.

Jakość gliwickiej wody jest więc bardzo dobra. Jednak przez podwyższoną zawartość żelaza i manganu wymaga ona częściowego uzdatnienia. Znaczna część tego procesu odbywa się w zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach – Łabędach.

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj