Prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka mediów się nie boi – to pewne. Ba, można nawet zaryzykować twierdzenie, że trochę je lubi.
Jest sprawna w komunikowaniu się z nami, dziennikarzami i w autoprezentacji, co udowodniła już w trakcie kampanii. Jednak tak otwarta formuła, jak śniadanie prasowe, może okazać się dla gospodarza… ciężko strawna. Nie tym razem jednak. Mimo kaskady pytań, również tych mniej wygodnych, prezydent – w towarzystwie wiceprezydentów Jarosława Zięby i Łukasza Gorczyńskiego, a także skarbniczki Agnieszki Dylewskiej, odpowiadała sprawnie i merytorycznie.
Tytułem wstępu
Śniadanie rozpoczęło się od wyczerpującego raportu na temat aktualnych działań podejmowanych w mieście. Większość z nich opisywana była na naszych łamach. Mamy zatem list intencyjny w sprawie budowy nowego szpitala we współpracy z ŚUM, podsumowanie akcji powodziowej, nową nawierzchnię na Chorzowskiej, rozbudowę szkoły w Ostropie, powołanie nowej komendant Straży Miejskiej oraz pełnomocnika ds. wspierania pieczy zastępczej czy doradcy ds. osób z niepełnosprawnościami. Nieco miejsca poświęcone zostało miejskiej urbanistce, która obecnie analizuje możliwość zmiany zagospodarowania przestrzennego przy Browarze Skobla, w kontekście budowy w tym miejscu budynków do 100 m. Możliwe jest, że swoją siedzibę urbanistka znajdzie w Domu Ogrodnika w Parku Chopina. Zasiedli go również miejski ogrodnik – kolejna nowa funkcja w Gliwicach.
Prezydent wspomniała także o innych miejscach, które przewijają się co jakiś czas w dyskusjach gliwiczan. W sprawie Fabryki Drutu prowadzona jest analiza dotycząca możliwości zagospodarowania tego miejsca. Nie jest wykluczony powrót do starej koncepcji, stworzenia nowej przestrzeni kulturalnej, a być może także hotelu… Zmiany w najbliższej przyszłości mogą też objąć plac Krakowski – tu również rozpatrywane są możliwości lepszego wykorzystania tego miejsca na potrzeby miasta.
Urzędnicy analizują także układ komunikacyjny w kontekście transportu zbiorowego. Duża uwaga poświęcona jest osobom niepełnosprawnym, polityce senioralnej, a także dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej.
Nowiny pytają
Ze strony Nowin Gliwickich padło pytanie m.in. o trudną sytuację finansową Piasta Gliwice. Temat ten podjęła skarbnik miasta, będąca jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej spółki. Jak wyjaśniła, trwa audyt, a Piast uzyskał doraźne wsparcie. Spółka zaciągnęła pożyczkę o wartości 15 milionów z terminem spłaty do przyszłego roku. To pozwala jej zachować płynność finansową.
- Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni audyt zostanie zakończony i będziemy komunikować, co zostało ustalone w ramach tych prac. Zastanawiamy się również nad ewentualnym podniesieniem kapitału – wyjaśniała Agnieszka Dylewska.
Prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka dodała: - Oczywiście podjęliśmy rozmowy kapitałowe, ponieważ nie mamy, 100 procentowej własności w tej spółce. Tam jest jeszcze dwóch mniejszościowych udziałowców. Rozmawiamy z nimi o przyszłości i funkcjonowaniu Piasta. Wiadomo, że zarówno miasto, jak i pozostali akcjonariusze są bardzo żywotnie zainteresowani, żeby ten klub się rozwijał, żeby miał się jak najlepiej. Niezależnie od tego korespondujemy z Ministerstwem Sportu w sprawie stworzenia Akademii Piłkarskiej – mówiła Katarzyna Kuczyńska-Budka. Rozważana jest też inna niż pierwotnie lokalizacja tej inwestycji, którą planowano zbudować w sąsiedztwie Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach.
Pytaliśmy również o Hutę Szkła (budynek przy Centrum Przesiadkowym, zasłonięty… tkaniną z ceglanym nadrukiem). Jak się dowiedzieliśmy, jest nim zainteresowana jedna z instytucji publicznych (póki co, jej tożsamość pozostaje tajemnicą). Dużo miejsca podczas pytań dziennikarzy poświęcone zostało szczegółom dotyczącym budowy szpitala, w tym przypuszczalnym terminom jego oddania do użytku (około 5 lat dla podstawowej wersji), kadrze medycznej, która mogłaby go zasilić (prezydent uspokajała, że wykonane zostały analizy i nie zabraknie lekarzy). Będą to zarówno lekarze ŚUM, jak i Ci pracujący w naszych obecnych szpitalach), oraz kosztów, które w doniesieniach medialnych mają rzekomo sięgnąć 3 mld złotych (prezydent tej kwoty nie potwierdziła). Mówiono również o konieczności powiększenia miejsc parkingowych w sąsiedztwie szpitala.
Prezydent zapowiedziała także kilka ciekawych pomysłów prospołecznych i kulturotwórczych. Jest szansa na realizację projektu „Lokal na kulturę”, który znakomicie funkcjonuje m.in. w Katowicach. W planach jest także budowa 1000 mieszkań komunalnych i kampusu dla studentów ŚUM. Jeśli chodzi o inwestycje w miejsca pracy, Katarzyna Kuczyńska-Budka marzy o tym, by wykorzystywały one potencjał Politechniki Śląskiej, a zatem obejmowały branże IT i jej pokrewne.
Spotkanie trwało prawie 1,5 godziny. Dało wiele odpowiedzi i zapowiedzi. Tematy zasygnalizowane podczas Śniadania Prasowego będziemy monitorować i opisywać na naszych łamach.
Adriana Urgacz-Kuźniak
Komentarze (1) Skomentuj
W Katowicach dopracowywany jest projekt ustawy o Metropolii.Dotyczy on wszystkich miast prezydenckich w naszym okręgu.Dlaczego panuje dziwna cisza w sprawie tego projektu.Dlaczego Pani Prezydent nie wypowiada się na ten temat.Czy projekt przewiduje że miastu/np: Gliwice/zostaną zabrane prawa miejskie i będą tylko dzielnicą Katowic?Ile dodatkowych milionów czy dziesiątków milionów wpłynie do miejskiej kasy.A może np: Gliwicom pieniądze zostaną zabrane i trzeba się będzie prosić o nie w Katowicach,a sprawa inwestycji itd,itp? Zawsze Pani mówi że jest zwolenniczką rozmów,konsultacji,otwartości i jawności działania.Proszę podać mieszkańcom założenia projektowe ustawy i pytać ludzi o opinię na ten temat.Przecież bez wiedzy i zgody mieszkańców nie wolno prezydentowi miasta akceptować decyzji zmieniających funkcję miasta.Czemu ze strony dziennikarzy nie padają pytania na ten temat?Jest jakiś zakaz?