Dwa kierunki studiów – inżynieria środowiska na wydziale inżynierii środowiska i energetyki oraz logistyka na wydziale organizacji i zarządzania, oceniono  jako najlepsze w Polsce w Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018.
 
Łącznie pięć kierunków  z gliwickiej uczelni  znalazło się w tym roku w czołówce rankingu w swoich kategoriach. Na drugim miejscu uplasował się transport na wydziale transportu, a na trzecim biotechnologia prowadzona na wydziale automatyki, elektroniki i informatyki oraz elektrotechnika na wydziale elektrycznym.

Przygotowany po raz drugi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy ranking studiów inżynierskich 2018, wskazuje wydziały, na których warto studiować na 21 najpopularniejszych kierunkach studiów technicznych - od architektury po zarządzanie i inżynierię produkcji. To pierwszy ranking specjalistyczny, adresowany do precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, którymi są ambitni kandydaci na studia techniczne, zainteresowani nauką  na najbardziej renomowanych wydziałach polskich uczelni technicznych.

W tegorocznej edycji najwięcej wydziałów w pierwszej trójce każdej z dyscyplin studiów technicznych miały cztery uczelnie: Politechnika Warszawska (dziesięć  wydziałów na miejscu I, siedem na II i cztery na III), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (odpowiednio: osiem-siedem -dwa), Politechnika Śląska (dwa, jeden,dwa )  oraz Politechnika Wrocławska (jeden, cztery, pięć).

Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi, opracowała kapituła, złożona zarówno z ekspertów z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawicieli różnych dziedzin przemysłu. Oceniano kierunki: automatykę i robotykę, architekturę i urbanistykę, biotechnologię, budownictwo, elektrotechnikę, elektronikę i telekomunikację, energetykę, fizykę techniczną, geodezję i kartografię, górnictwo i geologię, inżynierię biomedyczną, inżynierię materiałową, logistykę, inżynierię chemiczną, inżynierię środowiska, zarządzanie i inżynierię produkcji, kierunki IT (informatyka), mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, technologię chemiczną i transport.

Do ich oceny zastosowano 12 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów.: prestiż: badanie opinii kadry akademickiej, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, efektywność naukowa: publikacje, cytowania, potencjał dydaktyczny: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, akredytacje,innowacyjność: patenty i prawa ochronne.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj