Już po raz 74. zabrzmiało w murach gliwickiej uczelni Gaudeamus Igitur. Rok akademicki 2018/2019 zainaugurowano we wtorek, 2 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. W uroczystości wzięli udział posłowie, senatorowie, wojewoda śląski, prezydenci śląskich miast, rektorzy wielu polskich uczelni, a także przedstawiciele przemysłu, biznesu i służb mundurowych. 
- Właśnie weszła w życie nowa ustawa  o szkolnictwie wyższym i nauce, zwana „konstytucją dla nauki”, która znacząco zmieni szkolnictwo wyższe. Jednak kierunek i tempo tych zmian zależeć będą głównie od mądrości i dojrzałości całej wspólnoty, każdej uczelni z osobna – mówił prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. Dodał, że ustawa nie gwarantuje jednakowego rozwoju wszystkich szkół wyższych, dostarcza jedynie ramowych przepisów, pozostawiając swobodę i elastyczność funkcjonowania w ramach zapisów nowego statutu i regulaminu. Rozpoczynający się rok akademicki będzie więc dla wszystkich polskich uczelni, w tym również Politechniki Śląskiej, przełomowy.  - Czeka nas wiele wyzwań, związanych z opracowaniem podstawowych dokumentów regulujących naszą działalność oraz aktualizacją strategii rozwoju - podsumował.

Rektor w swoim wystąpieniu inauguracyjnym wskazał na niedawne osiągnięcia uczelni. - Z dumą mogę powiedzieć, że w mijającym roku akademickim, po raz pierwszy w historii, Politechnika Śląska znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich w Polsce w rankingu szkół wyższych "Perspektyw". To bez wątpienia olbrzymi skok jakościowy oraz potwierdzenie, że starania całego środowiska akademickiego, dążące do poprawy jakości kształcenia, przynoszą wymierne efekty. Nasza uczelnia uplasowała się także na czwartym miejscu wśród wszystkich uczelni technicznych w kraju.

Kulminacyjnym momentem inauguracji była immatrykulacja studentów I roku (obecnie studia na 56 kierunkach rozpoczęło 6666 osób). Wręczono także medale Omnium Studiosorum Optimo, przyznawane najlepszym absolwentom w ubiegłym roku akademickim. 

Wykład inauguracyjny  „Od dotacji do instrumentów zwrotnych, czyli jak finansować innowacje" wygłosił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski. Oprawę artystyczną zapewnił Akademicki Zespół Muzyczny oraz Chór Politechniki Śląskiej.

Andrzej Sługocki 
                                

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj