2 października 2024 roku, z udziałem nowych władz uczelni, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaproszonych gości oraz naukowców, studentów i pracowników, na Politechnice Śląskiej zainaugurowano nowy rok akademicki. 

- Po raz 80., a tym samym jubileuszowy, nasza Uczelnia inauguruje rok akademicki i oferuje studentom i doktorantom Politechniki Śląskiej swoją infrastrukturę oraz zaangażowaną kadrę, a także nowoczesne programy indywidualnego rozwoju – mówił rektor. W swym wystąpieniu prof. Marek Pawełczyk zwrócił między innymi uwagę na proces kształcenia studentów, najważniejszej grupy każdej społeczności akademickiej. 

- Będziemy stawiać na kształcenie nowoczesne i elastyczne, nastawione na studenta, pozwalające na formowanie unikatowych, indywidualnych ścieżek rozwoju, gdzie fundamentem jest poznawanie i rozwiązywanie rzeczywistych problemów technologicznych i społecznych, przy udziale naszych partnerów. Włączenie studentów w badania naukowe i tworzenie innowacji zwiększa atrakcyjność studiowania, ale także inspiruje i motywuje doświadczonych naukowców, co przyczynia się do wzrostu kreatywności- dodał Rektor Politechniki Śląskiej, podkreślając równocześnie realizację przez uczelnię jednego z największych w polskim systemie wyższej edukacji programu projakościowego „ Inicjatywa doskonałości-Uczelnia badawcza” oraz udział Politechniki Śląskiej w tworzeniu Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO, który uczelnia buduje wraz z 8 innymi uczelniami z Europy.

Witając gości Rektor powitał także nowe władze Uczelni. - To dla mnie wyjątkowy zaszczyt poprowadzenia naszej dzisiejszej uroczystości. Wraz ze mną w 80. inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej uczestniczą Prorektorzy naszej Uczelni: profesor Anna Chrobok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, profesor Bożena Skołud – Prorektor ds. Ogólnych, profesor Marcin Staniek – Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, profesor Zbigniew Paszenda – Prorektor ds. Infrastruktury i Inwestycji oraz profesor Sebastian Werle – Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej a także dziekani, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek – powitał zgromadzonych Rektor.

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Gzik podkreślił, że nowy rok akademicki dla polskiej nauki będzie pełen wyzwań. - Przed nami reforma Polskiej Akademii Nauk, a także nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Szczególnie ważne jest wzmocnienie współpracy nauki z biznesem. Z mojej inicjatywy powołany został przy ministerstwie zespół, którego zadaniem jest diagnoza i rekomendacja tego, co mogłoby tę współpracę poprawić. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zaprosimy Państwa do uczestnictwa w Narodowym Kongresie Nauka i Biznes. Politechnika Śląska w tym obszarze ma znakomite doświadczenia i ma też wiele do zaoferowania. To ważne, ponieważ jesteśmy w trakcie głębokiej transformacji gospodarczej, to szczególnie dotyczy energetyki i naszego województwa śląskiego. Dlatego tylko dobra współpraca nauki z biznesem może zaowocować dalszym, dynamicznym rozwojem naszego kraju – podkreślił prof. Marek Gzik. 
Głos zabrali także prezydenci Gliwic oraz Katowic, dwóch spośród czterech miast, w których Politechnika Śląska ma swoje kampusy. - Gdy myślę o Gliwicach to myślę o tej Uczelni. Gliwice i Politechnika Śląska to system naczyń połączonych. Determinantem mojej niedawno rozpoczętej prezydentury jest współpraca, dlatego to co dla mnie niezwykle ważne to właśnie zacieśnianie współpracy z Politechniką Śląską - powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.   - Współpracując z uczelniami staramy razem działać na rzecz rozwoju naszych miast – dodał prezydent Katowic dr inż. Marcin Krupa. Dlaczego tak często mówię o rozwoju? Ponieważ potrzebujemy studentów, absolwentów a potem miejsc pracy dla nich. Prof. Jerzy Buzek, często mówił o tzw. złotym trójkącie jaki stanowią samorząd uczelnie wyższe i biznes. To właśnie ich współpraca daje możliwości rozwoju – podkreślił prezydent Katowic.

Po wystąpieniach zaproszonych gości odbyła się uroczysta immatrykulacja, która przeprowadziła Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Anna Chrobok. 
- Dzisiejsza uroczystość inauguracji roku akademickiego ma szczególne znaczenie dla studentów I roku, którzy rozpoczynają studia w naszej Uczelni. Drodzy studenci - przez dokonany akt immatrykulacji zostaliście symbolicznie przyjęci do grona społeczności akademickiej naszej uczelni. Chciałbym życzyć Wam pomyślności w pokonywaniu kolejnych zaliczeń i egzaminów, czyli powodzenia w zdobywaniu wiedzy na naszej Uczelni, wykorzystania wszystkich możliwości w rozwoju swojej osobowości oraz satysfakcji z udziału w życiu studenckim naszej Uczelni. Drodzy Studenci, życzę Wam wszelkiej pomyślności - powiedziała prof. Anna Chrobok.

W trakcie uroczystości wręczone zostały Medale Omnium Studiosorum Optimo (Najlepszemu spośród absolwentów). Medal ten ustawiony uchwałą Senatu Politechniki Śląskiej, jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym absolwentom Politechniki Śląskiej. Otrzymują go absolwenci wyróżniający się szczególnymi wynikami w nauce oraz wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Medale te otrzymali:
inż. Bartosz BDZIONEK absolwent Wydział Budownictwa
mgr inż. Łukasz JAKUBSKI absolwent Wydziału Chemicznego
mgr inż. Piotr CICHY absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska
i Energetyki
mgr inż. Klaudia CHOLEWA absolwent Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

Po wręczeniu wyróżnień do studentów obecnych na uroczystości zwrócił się inż. Dawid Mordarski, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej.
-  Chciałbym zwrócić się do wszystkich, którzy zaczynają pierwszy rok studiów. Zapewne zastanawiacie się co was czeka na Uczelni i zadajcie sobie pytania: czy dacie radę, czy to był dobry wybór i co, jeśli się nie uda? Na pewno już nie raz słyszeliście, żeby cię nie bać. A ja przekornie powiem - bójcie się i zaraz powiem, dlaczego. Strach jest czymś naturalnym dla każdego człowieka podejmującego się nowych wyzwań, dlatego jeśli czujecie lekki stres to dobrze, ponieważ oznacza to, że podejmujecie czegoś innego niż dotychczas i macie przed sobą nowe cele. Ważne, żeby ten strach was nie paraliżował i nie powstrzymywał przed działaniem, ale aby działał motywująco. Dlatego chcę wam przekazać żebyście „nie bali się bać” bo to co dziś dla was jest powodem obaw i lęku za kilka tygodni będzie przyjemną w codziennością. Istotne jest żebyście już teraz zaplanowali wasz kolejny krok i pomyśleli co możecie nowego zacząć robić na studiach - powiedział inż. Dawid Mordarski.

Podczas uroczystości wręczono nagrodę Rady Społecznej Politechniki Śląskiej oraz Medal Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej „Wybitny absolwent Politechniki Śląskiej”.
Kulminacyjnym punktem uroczystej inauguracji była immatrykulacja studentów I roku. Przedstawiciele nowo przyjętych złożyli ślubowanie i odebrali pamiątkowe dyplomy.
W roku akademickim 2024/2025 w mury Politechniki Śląskiej przyjęto ponad 5700 studentów.

Uroczystości rozpoczęcia jubileuszowego 80.roku działalności zakończył wykład inauguracyjny absolwenta Politechniki Śląskiej Tomasza Gębki, dyrektora generalnego Stellantis Tychy, pt.: "Jak absolwent Politechniki Śląskiej został dyrektorem globalnego koncernu".

Po zakończeniu uroczystości inaugurujących nowy rok akademicki, prof. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej podpisał porozumienie o współpracy z Prezesem Zarządu PLL LOT S.A. Michałem Fijołem, które ma przyczynić się do zwiększenia liczby specjalistów dla przemysłu lotniczego, w tym nie tylko pilotów czy mechaników, ale również specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii. 

(mat. pras PolSl)
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj