Komendy, komisariaty, dzielnicowi w zasięgu ręki. Bo na smartfonie. Nie trzeba za każdym razem wpisywać haseł w wyszukiwarce. Wystarczy ściągnąć na swój telefon odpowiednią aplikację.
Teraz policję możesz mieć na ekranie swojego telefonu jak, na przykład, Facebooka. Mobilną aplikację Moja Komenda przygotowało MSWiA oraz policja w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest bezpłatna i opracowana na urządzenia bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Po zainstalowaniu może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy dostępie do sieci.
Baza danych (aktualizowana w systemie ciągłym – jedynie dane, które uległy modyfikacji) zawiera informacje o wszystkich dostępnych dla mieszkańców obiektach policyjnych. Moja Komenda zapewnia szybki dostęp do adresów i numerów telefonów policji w danym polskim mieście oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi w kraju.
Przykład. Na ekranie telefonu autorki tekstu, siedzącej w redakcji „NG” przy Zwycięstwa, pojawiają się adresy najbliższych jednostek policji wraz z podaniem dokładnej odległości, czyli pierwszy komisariat przy ul. Kościelnej (0,1 km), komenda miejska przy Powstańców Warszawy (0,5 km), trzeci komisariat, drugi itd. Potem pojawia się adres komisariatu autostradowego, a dalej – jednostek z sąsiedniego Zabrza, Knurowa, Pyskowic, Zbrosławic (wg najbliższej odległości).
Po wejściu w konkretną jednostkę, np. I KP Gliwice, otrzymuje się jej telefon (wystarczy kliknąć w zieloną słuchawkę, by się połączyć), mapę z dokładną lokalizacją. Są też zakładki, np. z trasą czy street view (widokiem ulicy). Jest i zakładka „dzielnicowy” - po wejściu w nią pojawiają się nazwiska wszystkich znajdujących się najbliższym rejonie „policjantów pierwszego kontaktu”, z adresami komisariatów, telefonami, nazwami ulic, którymi ci funkcjonariusze się zajmują. Jednostkę z całego kraju czy dzielnicowych można też wyszukać, wpisując nazwę, nazwisko lub adres na stronie głównej.
Kiedy użytkownik aplikacji znajdzie się poza Gliwicami, np. na wakacjach na Mazurach, Moja Komenda zlokalizuje dla niego najbliżej położone komisariaty czy komendy. I tak w całej Polsce.
- W aplikacji znalazły się kontakty do dzielnicowych, bowiem to oni utrzymują bezpośredni kontakt z mieszkańcami. MSWiA oraz kierownictwo policji chcą, by dzielnicowi byli funkcjonariuszami, do których można zwrócić się o pomoc (oczywiście w granicach kompetencji policji) lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego (dzielnicowi nie pracują całą dobę), aplikacja jednym kliknięciem przekierowuje do jednostek, w których pełnią służbę inni funkcjonariusze – mówi nadkom. Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.
Aplikacja zapewnia również bezpośredni dostęp do portali internetowych MSWiA, policji, a nawet mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, You Tube).
Moja Komenda umożliwia także wysłanie wiadomości elektronicznej.
- Zaznaczam jednak, że podane w aplikacji adresy mailowe mają za zadanie ułatwić kontakt z dzielnicowym. Nie służą do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków czy skarg w rozumieniu przepisów – dodaje Słomski. - Przypominam też, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
(sława)
Komentarze (0) Skomentuj