7 grudnia w sobotę podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice uczelnie tworzące Konsorcjum Akademickie Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 podpisały Deklarację Miasta Nauki, która ma być gwarancją kontynuowania wspólnych działań prowadzonych przez 50 Tygodni mijającego roku przez siedem publicznych ośrodków akademickich działających w województwie śląskim.
Dokument ma na celu zintegrowanie działań wszystkich Uczelni, ale także mieszkanek i mieszkańców województwa śląskiego we wspólnym celu. Jest nim zbudowanie przestrzeni do spotkań, rozmów i różnorodnych aktywności, których efektem ma być transformacja regionu w lepsze miejsce do życia. Deklaracja Miasta Nauki zawiera siedem punktów, w których sygnatariusze oświadczają, że nauka może mieć i będzie miała znaczący wpływ na transformację gospodarczą i społeczną regionu Górnego Śląska.
W imieniu Politechniki Śląskiej dokument podpisał rektor, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk. Rektor podkreślił, że podpisanie deklaracji jest potwierdzeniem, że po roku intensywnej współpracy, uczelnie Konsorcjum Akademickiego się nie rozstają, wręcz przeciwnie, zacieśniają współpracę, by w dalszym ciągu rozwijać akademicki Śląsk, dodając, że intensywny rok współpracy śląskich uczelni przyniósł wiele korzyści. - Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 było inicjatywą, która pozwoliła ustalić ramy współpracy, harmonogramy, osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania i to się sprawdziło. Teraz jesteśmy na takim etapie, że możemy pójść krok dalej i mając przetestowane te mechanizmy działania chcemy już myśleć o wspólnych badaniach naukowych, przedsięwzięciach i wspólnych celach dydaktycznych – dodał rektor Politechniki Śląskiej.
W praktyce oznacza to np. możliwość uruchamiania wspólnych kierunków studiów, tworzenia konsorcjów, które będą się starały o współfinansowanie ważnych projektów naukowo-badawczych. Wszystko to ma wpłynąć na transformację społeczną i gospodarczą regionu.
- Intensywna eksploatacja dóbr naturalnych zdewastowała środowisko i zdrowie wielu pokoleń mieszkańców Górnego Śląska. W trakcie obchodów EMNK 2024 powstało wiele pomysłów, jak zdiagnozować i naprawić zniszczenia, które pozostawił po sobie przemysł oraz jak kontynuować ideę Miasta Nauki w przyszłości – czytamy w komunikacie zachęcającym do podpisania deklaracji. Warto zaznaczyć, że podpis pod Deklaracja miasta Nauki może złożyć każdy, komu bliskie są ideały i cele tej wyjątkowej inicjatywy. Władze Politechniki Śląskiej nie mają wątpliwości, że kontynuacja współpracy śląskich uczelni przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców miasta i regionu. Doświadczenia uczelni z województwa śląskiego, które pozyskały budując unikatowe w skali kraju konsorcjum zaowocowały także podpisaniem drugiego ważnego dokumenty, którego zapisy pozwolą także na finansowe wzmocnienie śląskiej nauki. Inaugurując Śląski Festiwal Nauki, rektorzy, władze miejsce i regionalne, przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i agencji rządowych podpisali w Katowicach „Program Naukowy dla Śląska”, który jest efektem wspólnych prac siedmiu uczelni publicznych z województwa śląskiego, należących do Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.
Głównym celem „Programu Naukowego dla Śląska” jest prowadzenie działalności badawczej, badawczo-rozwojowej i artystycznej na rzecz transformacji regionu. Wieloobszarowa transformacja Śląska będzie możliwa dzięki wykorzystaniu potencjału śląskich uczelni oraz ich infrastruktury badawczej.
- Za tym projektem pójdzie prowadzenie badań naukowych we współpracy z innymi śląskimi uczelniami, na co potrzebne są pieniądze. „Program Naukowy dla Śląska” ma je zagwarantować. Środki, które uczelnie same przekażą na cele badawcze będą multiplikowane przez wsparcie udzielane z budżetu państwa. Prawdopodobnie instytucją, która będzie nas wspierała w rozdysponowaniu tych pieniędzy będzie Narodowe Centrum Nauki – wyjaśnił rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.
Program ma także wzmocnić współpracę środowiska naukowego z otoczeniem społeczno- gospodarczym i przemysłowym. Badania podejmowane w projekcie mają się przyczynić do poprawy jakości życia mieszkańców regionu, stworzenia bardziej sprzyjających warunków do życia i pracy oraz wspierania rozwoju gospodarczego.
Oba kluczowe dla przyszłego rozwoju województwa śląskiego dokumenty podpisano podczas 8 edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2024, która w dniach 7-9 grudnia odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W festiwalu tłumnie odwiedzanym przez zwiedzających wzięło udział ok. 100 przedstawicieli Politechniki Śląskiej, w tym naukowcy i studenci, którzy prezentują interdyscyplinarny potencjał naukowy jednej z 10 polskich uczelni badawczych niemal we wszystkich festiwalowych Strefach: Technice, Naukach Ścisłych, Przyrodzie, Medycynie, Kosmosie i Gamingu.
- W Strefie Technika jesteśmy bardzo aktywni, co wiąże się z tym, czym naukowo zajmujemy się w naszych murach. Wprowadzamy odwiedzających Festiwal w zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, drukiem 3D czy transportem przyszłości – mówił dr hab. inż. Rafał Setlak, prof. PŚ, koordynator Strefy Technika.
- Prezentujemy szereg zagadnień od biotechnologii, transportu, automatyki po fizykę, słowem chwalimy się wszystkim co najlepsze w Politechnice Śląskiej, bo to najlepsza ku temu okazja - dodała prof. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektorka Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.
Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki Katowice stanowi podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
(mat.pras. Politechnika Śląska)
Komentarze (0) Skomentuj