Współczesny świat niemal na każdym kroku stara się nas przekonać o tym, że żyjemy w czasie nieograniczonych możliwości, jednakże wciąż są sfery naszego funkcjonowania, które dość dobitnie uzmysławiają nam, że istnieją granice, z którymi możemy się tylko pogodzić. Jedną z nich jest pogrzeb, a wokół tego odwiecznego dla ludzi rytuału nabudował się cały segment kultury.

Między historią a sztuką

W ramy kultury funeralnej wpisać można mnogość form artystycznych, których celem jest uczynić bardziej znośnym i pięknym ten nieodwracalny moment, jakim jest odejście osoby bliskiej. Poeci tworzyli treny czy nagrobne epitafia, rzeźbiarze w kamieniu uwieczniali troskę wymalowaną na twarzach osób opłakujących stratę – jak choćby w przypadku słynnego motywu piety z Matką Boską trzymającą Syna na kolanach.

Same cmentarze rozsiane po świecie traktować możemy jako swoiste muzea nie tylko śmierci, ale i życia – tego minionego. Ślady funkcjonowania starożytnej społeczności dostrzec można na cmentarzu Kerameikos w Atenach, paryski cmentarz Montparnasse jest swoistą galerią sław świata sztuki i literatury, a cmentarz główny w brytyjskim Yorku stanowi kwintesencję europejskiego wyobrażenia cmentarza.

Słynne warszawskie Powązki, trzeci co do wielkości w Europie szczeciński Cmentarz Centralny bądź Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu to polskie przykłady wspaniałych nekropolii. Ale i Gliwice pod tym względem – odpowiednio do swojej skali ośrodka miejskiego – nie mogą sobie niczego zarzucić. Piękny układ w założeniu parkowym, stworzony w latach 20. ubiegłego wieku przez architekta Gliwic Karla Schabika, daje wytchnienie w swoich mnogich sceneriach. Każdy z licznych parafialnych cmentarzy powiatu gliwickiego i zabrzańskiego ma swój niepowtarzalny charakter, wzmiankując również miejsca spoczynku przy kościołach znajdujących się na szlaku architektury drewnianej, jak choćby te w Smolnicy i Szałszy.

Zwalczyć stereotypy

Każde z takich miejsc swoiście rozumiane „życie” zawdzięcza także, a może i przede wszystkim, pracownikom cmentarnym i pogrzebowym, o których zdążyła już powstać księga często krzywdzących legend. „Trzeba przyznać, że pod pewnymi względami jest to normalna praca, w której można spotkać mnóstwo życzliwych ludzi gotowych do pomocy w trudnej sytuacji. Pod innymi względami natomiast niecodzienny charakter pracy wiąże się też z pewnym poczuciem misji związanej z zawodem. W końcu służymy po to, by móc zadbać, aby to ostatnie pożegnanie było godne. Mało jest tak ważnych momentów dla człowieka jak pogrzeb osoby bliskiej” – mówią pracownicy Gliwickiego Centrum Pogrzebowego Hades.

 

Skonsolidowanie kompleksowych usług funeralnych od kremacji, przez pochówek, oprawę florystyczną po usługi kamieniarskie pozwala na stworzenie oferty w bardzo konkurencyjnych cenach.
 


Firma istnieje od 1997 r. i przez ten czas jej pracownicy doświadczali wielu zmian współczesnej kultury funeralnej, ale i techniki. Najnowsze zdobycze segmentu pogrzebowego, w pełni dostosowane do współczesnych wymogów sanitarnych i estetycznych, znajdą się w nowej siedzibie, którą wybudował nowy właściciel – grupa „Godne Pożegnania” –  od roku zarządzający firmą i wprowadzający ją na wyższy poziom świadczenia usług funeralnych. Budynek powstał przy ul. Lipowej 63, w pobliżu Cmentarza Lipowego, najstarszej z miejskich nekropolii. W jego wnętrzu osoba żegnająca bliskiego zmarłego z właściwą i profesjonalną opieką zostanie przygotowana do organizacji pogrzebu. Wykwalifikowani pracownicy zajmą się natomiast praktyczną stroną ceremonii – czy to wyznaniowej, czy świeckiej z udziałem mistrza ceremonii.

Godne miejsce pożegnania

„Cieszy nas nowe zaplecze, gdyż pozwoli nam świadczyć usługi na jeszcze wyższym poziomie. Oczywiście właściwe narzędzia do pracy są ważne, ale ostatecznie w tej branży liczy się przede wszystkim nasze zachowanie” – komentują dalej pracownicy Centrum Pogrzebowego. Poza nową siedzibą wciąż będą czynne punkty na ul. Młyńskiej oraz w Zabrzu na ul. Wolności. „Nie są to jednak nasze jedyne miejsca pracy” – dodają. Centrum Pogrzebowe Hades w ramach grupy „Godne Pożegnania” to również własna spopielarnia w przypadku pochówku urnowego. Wieńce i palmy pogrzebowe przygotowywane są w pracowni florystycznej, natomiast osoby, które mają za sobą ceremonię pogrzebową, mogą w firmie wybrać pomnik lub zlecić wykonanie według indywidualnego projektu.

Zakres prac pogrzebowych buduje ciekawe relacje ludzi związanych z branżą i trzeba przyznać, że wspomniane legendy o „trumniorzach” trzeba powoli odłożyć do lamusa, albowiem idea godnego pożegnania coraz częściej spotyka się z rzeczywistością, dzięki coraz to bardziej profesjonalnemu podejściu do wykonywanych zadań.
Godnie i dobrze przygotowany pogrzeb daje poczucie spokoju, dzięki któremu łatwiej jest nam zrozumieć moment, w którym znaleźliśmy się po stracie. W takim poczuciu łatwiej jest ruszyć dalej świadomie w świat z dobrymi wspomnieniami o osobie, którą mieliśmy szczęście gościć w swoim życiu.

Centrum Pogrzebowe Hades
ul. Lipowa 63, Gliwice
www.hades-gliwice.pl
Skontaktuj się z nami: kontakt@godnepozegnania.pl
Infolinia 24/7: 600 217 766, tel. (32) 231 74 66

Materiał partnera
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj