Jest już koncepcja architektoniczno-urbanistyczna.
Na terenie przy bloku administracji powstanie nowy budynek, m.in. z 10 nowoczesnymi salami operacyjnymi.
Dzięki temu rozszerzone zostaną zabiegowe usługi zdrowotne w zakresie unitów nowotworowych piersi, klatki piersiowej, narządu rodnego i układu moczowo-płciowego, chirurgii rekonstrukcyjnej, neuroonkologii. Istnieje też konieczność przeniesienia pacjentów i usług diagnostyczno-leczniczych ze starego budynku instytutu. Tam zlokalizowane zostaną zakłady badawcze, administracja i sale dydaktyczne.
O rozbudowie mówi się już od kilku lat, ale głównym problemem są pieniądze. To istotna kwestia, gdyż nowy budynek pozwoli nie tylko na dalszy, lepszy, rozwój diagnostyki i leczenie nowotworów, ale również wzmocnienie zaplecza naukowo-badawczego.
Wiadomo także jak będzie wyglądał nowy budynek. SARP Katowice ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budowy nowego budynku klinicznego wraz z blokiem operacyjnym. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół Meritum Grupa Budowlana w składzie: Joanna Pajerska-Szczurek, Aleksandra Sarnik-Pająk, Kamil Koralik, Michał Chrapek.
Nagroda to 50 tys. zł i zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jej fundatorem jest Narodowy Instytut Onkologii.
Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt akcentuje swoją formą dwa podstawowe kierunki zabudowy i jednoznacznie porządkuje przestrzeń. Podkreślenie historycznego przebiegu alei klonów w ul. Sienkiewicza z kontynuacją aleją lip wewnątrz terenu opracowania zostało rozwinięte w II etapie konkursu poprzez symboliczne wbudowanie jednego z jej elementów – drzewa pomnika, symbolu życia w obręb centralnego holu recepcyjnego. Autorska koncepcja ukształtowania nowych obiektów jako prostych kubicznych białych brył wprowadza korzystny sygnał pojawienia się w kompleksie architektury XXI wieku.
(ml)
Komentarze (0) Skomentuj