Lipiec w mieście kojarzy się z nudą. Dla jednych – pech, dla innych – wyrok. Ale nawet zmienna lipcowa pogoda nie zepsuje nastroju tym, którzy w pozostali w Gliwicach. Wystarczy przejść się na Rynek, wstąpić do CK Jazovia i oddać muzycznym rozkoszom. Dwa pierwsze koncerty są biletowane, ale na trzy kolejne można wejść za zaproszeniami. A żeby je zdobyć, trzeba tylko wejść na stronę http://www.zaproszenia.jazovia.pl/rej.php wybrać swój muzyczny typ i wypełnić formularz.
Serię pięciu lipcowych koncertów rozpocznie w ten piątek występ Natalii Przybysz, wokalistki o soulowych korzeniach, zafascynowanej jazzem, funkiem i bluesem, charyzmatycznej artystki o wielkim talencie. Przybysz debiutowała w Opolu, wraz z niezapomnianym zespołem soulowo-rhythmandbluesowym Sistars, dwukrotnym zdobywcą MTV Europe Music Award. Fani – mimo że zawiesił działalność – wciąż ciepło wspominają jego największe przeboje: „Siłę Sióstr”, „My Music” czy „Sutrę”. Natalia Przybysz, po zawieszeniu Sistars, rozwinęła własną karierę, inicjując szereg projektów. Jako „Natu” komponuje i lideruje swojemu zespołowi, emanując ze sceny niezwykłą energią, którą można poczuć podczas występów. Wydała dwa autorskie albumy: „Maupka comes home” oraz „Gram Duszy” i trzykrotnie zdobyła Fryderyka (w 2015 roku za album i najlepszy utwór oraz w 2018, ponownie za najlepszy album). 

Wiele pozytywnych recenzji zebrał zainicjowany przez nią w 2012 roku projekt upamiętnienia 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Przedpremierowa trasa koncertowa „Kozmic Blues” stała się wydarzeniem muzycznym w 2012 roku, zbierając owacje zachwyconej publiczności na festiwalach Woodstock i Męskie Granie oraz świetne recenzje krytyki. Uznanie świata muzycznego i ciepłe reakcje fanów (tak Natalii Przybysz, jak i Janis Joplin) przyczyniły się do wydania w czerwcu 2013 r. płyty „Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin”. Również kolejna płyta Przybysz, „Prąd” (2014), spotkała się z gorącym przyjęciem, stając się fenomenem rynku muzycznego i pokrywając się platyną. Wydane w 2018 roku „Światło nocne”, drugi album Przybysz nagrodzonym Fryderykiem, również cieszy się wielką popularnością, a utwory z niego z pewnością usłyszymy na koncercie w Jazovii, na którym wokalistka zaśpiewa w towarzystwie: Jurka Zagórskiego (gitara), Mateusza Waśkiewicza (gitara), Patryka Stawińskiego (bas) i Jakuba Staruszkiewicza (perkusja).

Gdy emocje po koncercie Natalii Przybysz nieco opadną, w poniedziałek (9 lipca) na scenie Jazovii stanie niezwykły big band, którego muzyka zaspokoi najbardziej wybredne gusty. Jazzowy zespół koledżu Elmhurst powstał w 1968 roku, debiutując pod kierunkiem Dale’a Hamiltona. Początkowo grał w niewielkim składzie tradycyjnej formacji jazzowej, okazjonalnie występując w gronie liczniejszym, zależnym od aktualnej liczby grających studentów. Elmhurst College Jazz Band zyskał światowe uznanie, od kiedy w 1978 roku szefem zespołu został Doug Beach. Pod jego kierunkiem Elhurst College Jazz Band rozszerzył działalność, zdobywając liczne nagrody i dając koncerty na całym świecie. W czerwcu 2014 r. „Downbeat Magazine Student Music Awards” uznał ten uczelniany big band za zwycięzcę w kategorii dużych zespołów jazzowych, oficjalnie poświadczając tym jego wysoki poziom artystyczny. 

Zespół występował już w dwudziestu pięciu krajach, w tym: Grecji, Rumunii, Anglii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Indonezji, Hiszpanii, Serbii, Kanadzie, na Malcie i Bahamach. Uznany przez władze USA za ambasadora kultury amerykańskiej, dwukrotnie odwiedził Europę na zaproszenie departamentu stanu. Członkowie zespołu grali też na najważniejszych festiwalach jazzowych, tak w Stanach Zjednoczonych (m. in. towarzysząc w 2001 roku Dee Dee Bridgewater na Chicago Jazz Festival), jak i na świecie, w tym na Festiwalu Jazzowym w Montreux, Northsea Jazz Festival czy Umbria Jazz Festival. To, jak dotąd, jedyny uczelniany big band, który został zaproszony na indonezyjski Jak Jazz do Dżakarty, gdzie wystąpił w 1997 roku. Z najwyższym uznaniem wypowiadali się o Elmhurst College Jazz Band tacy sławni jazzmani, jak Clark Terry, Lee Konitz, Rob McConnell, Randy Brecker i Bob Brookmeyer, co nie dziwi, jako że chętnie (i często) współpracują z zespołem najlepsi muzycy: Bobby Shew, Yellowjackets, Patti Austin, John Pizzarelli, Denis DiBlasio, Michael Davis, Tom Scott, Patrick Williams i Doc Severinson. Jako że do tej pory ten fenomen muzycznej sceny nie gościł jeszcze w Polsce, obecność na poniedziałkowym koncercie Elmhurst 

College Jazz Band wypada uznać nie tylko za przyjemność, ale i kulturalny obowiązek. 
Facebookowy profil Jazovii zaprasza wszystkich wielbicieli dobrej muzyki. Zaglądajcie po informacje, komentujcie koncerty, dzielcie się wrażeniami na: centrum kultury jazovia. 

Eve Sand 

Festiwal Filharmonia został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj