Jazda na nartach to jedna z przyjemniejszych, ale i najtrudniejszych form aktywności fizycznej. Ci, co jeżdżą, wiedzą, że to nie tylko ogromna frajda, ale i błogosławieństwo dla naszej kondycji. Doskonały trening ciała, a co za tym idzie – wysiłek fizyczny przyśpieszający pracę serca, usprawniający krążenie krwi, co z kolei zwiększa dotlenienie i odżywienie całego organizmu. Do tego skutecznie spala tkankę tłuszczową. Niestety, jak każdy sport, także jazda na nartach wiąże się z ryzykiem kontuzji - złamaniami, zwichnięciami, nadwyrężeniami. O nie nietrudno na stokach. Podstawowym błędem narciarzy amatorów jest brak przygotowania, które jest kluczowe i najważniejsze w tej dyscyplinie.
O tym, jakie konsekwencje ma brak odpowiedniego przygotowania, wie najlepiej Michał Brońka, trener Międzyszkolnego Klubu Narciarskiego Gliwice. Jego wieloletnie doświadczenie i umiejętności w jeździe na nartach, współpraca z trenerami Pucharu Świata, a także specjalistami od treningu motorycznego przynoszą spektakularne efekty w pracy z młodzieżą. Spod jego skrzydeł wyszedł trzykrotny złoty medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim, a także dwukrotny srebrny medalista Pucharu Polski w klasyfikacji ogólnej. Sam jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w światowych zawodach narciarskich.
- Jeżdżę na nartach od czwartego roku życia. Przez ten czas na stokach widziałem sporo i doświadczyłem wielu sytuacji. Niestety, złe nawyki treningowe narciarzy doprowadzają do poważnych kontuzji. Na szczęście wiedza i metody szkoleniowe wciąż się rozwijają, stąd mój pomysł otwarcia w Gliwicach klubu narciarskiego – miejsca dla każdego, niezależnie od wieku. Dla tych, którzy chcą nauczyć się jazdy na nartach, podnieść swoje dotychczasowe umiejętności i wreszcie tych, którzy zamierzają wyczynowo uprawiać narciarstwo alpejskie i startować w zawodach – mówi Michał Brońka. - Marzę, by moi podopieczni dochodzili do takich umiejętności, mogli brać udział w zawodach zjazdowych Pucharu Polski. Dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat wdrażać dobre nawyki i poprawnie prowadzić treningi, zgodnie ze zmieniającymi się technikami – dodaje.
Zajęcia i treningi w klubie trwają cały rok. – Skupiamy się przede wszystkim na przygotowaniu ciała do uprawiania tak intensywnej dyscypliny, jak jazda na nartach – mówi Brońka. – Kluczowe jest przygotowanie stawów i motoryki, czyli ruchowe przystosowanie do danej dyscypliny. Wiadomo, że każda sroka swój ogon chwali. I ilu instruktorów czy trenerów, tyle metod nauki. Niestety, bardzo często narciarzom brakuje podstawowego przygotowania ciała. A przecież narty są dyscypliną bardzo inwazyjną, ogromnie obciążającą stawy, partie mięśniowe nóg, kręgosłup. Nasz plan treningowy opracowany jest w ścisłej współpracy ze specjalistami treningu motorycznego i rehabilitantami tak, by odpowiadał specyficznemu charakterowi wysiłku, jakim jest jazda na nartach. Odpowiednio dobieramy ćwiczenia ułatwiające i przyśpieszające naukę. Metoda wykorzystywana w Gliwickim Klubie Narciarskim stosowana jest przez kadry narodowe. Treningi prowadzimy na sali. W pierwszym etapie to ćwiczenia na dużych dmuchanych piłkach, tzw. fitballach. Mają na celu wzmocnienie stawów, gibkości i siły. Bardzo łatwo zauważyć, czy danej osobie tego typu zajęcia są potrzebne, choćby podczas zwykłego przysiadu, kiedy nogi nie są stabilne i nie można nad nimi zapanować. Choć wydawać się może, że takie ćwiczenia na piłce są nudne, trzeba podkreślić ich niezwykłą wagę i skuteczność. Do tego dochodzą gry w minihokeja, poprawiające koordynację ruchową i małą motorykę, czyli ręce. Kolejnym etapem naszych treningów są zajęcia plenerowe, poprawiające wydolność organizmu, wzmacniające odporność, co jest ważne przy uprawianiu sportów zimowych – mówi Brońka.
Okazuje się, że metoda, jaką stosuje w swoim klubie, jest stosunkowo młoda. – To Amerykanie są prekursorami tej nowatorskiej techniki ćwiczeń, która w odpowiedni sposób przygotowuje zawodnika do narciarstwa zjazdowego. Zajęli się w specjalny sposób treningiem motorycznym, całkowicie innym od stosowanego dotychczas. Opracowali plan treningu funkcjonalnego, zapobiegającego kontuzjom, szczególnie przeciążeniu kolan, które wynikały ze złej postawy narciarza, utrwalanej przez lata – tłumaczy Brońka.
Oferta Gliwickiego Klubu Narciarskiego jest szeroka. Oprócz nowatorskich, przygotowujących treningów organizuje liczne wyjazdy narciarskie - rekreacyjne i szkoleniowe oraz udział w zawodach zjazdowych. Do tego udziela profesjonalnych porad dotyczących sprzętu i ubioru. Specjaliści zawsze chętnie doradzą i podpowiedzą, gdzie i za ile się wyposażyć.
Kontakt z GKN:
Michał Brońka
tel. 607 685 258
e-mail gliwickiklubnarciarski@gmail.com
www.gliwickiklubnarciarski.pl
Promocja
Komentarze (0) Skomentuj