W marcu na afiszu Teatru Miejskiego w Gliwicach dwa nowe tytuły: „Mała Syrena” wg H. Ch. Andersena, w reż. Martyny Majewskiej i „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee’a Williamsa, w reż. Jacka Jabrzyka.  
Tę opowieść kojarzymy najczęściej z historią disnejowskiej małej syrenki Ariel, która bardzo daleko odbiega od oryginalnej, andersenowskiej wersji. Była już przetwarzana na wiele sposobów, łącznie ze zmianą zakończenia.  Najnowszy spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach jest współczesną adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena.

Reżyseruje Martyna Majewska znana gliwickiej publiczności ze spektaklu „Polska 120”, zrealizowanego w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.  Scenografię i kostiumy przygotowuje Anna Haudek, muzykę Dawid Majewski, projekcje wideo Jakub Lech.
Najmłodsza z mieszkających na dnie morza syren marzy, by poznać księcia. Wbrew swojej naturze dąży do spotkania. Nie zważa na to, że syreny i ludzie do siebie nie pasują. Rybi ogon zmienia, za sprawą czarów, na ludzkie nogi i staje się człowiekiem. Pragnie pokonać podmorskie prawa i zdobyć miłość królewskiego syna. Czy jej się to uda?

 - Adaptacja ma podkreślać siłę charakteru głównej bohaterki i skłonić do zastanowienia, czym we współczesnym świecie jest owa legendarna „prawdziwa miłość”. Czy warto umrzeć z miłości? Czy istnieje miłość nieprawdziwa? Jesteśmy dalecy od dydaktyzmu i mamy zamiar pozostawić duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom –  mówi reżyserka spektaklu. W warstwie wizualnej spektakl wykorzysta nowe media i współczesną scenografię, opartą na metaforze. Główna bohaterka nie będzie tradycyjną, piękną księżniczką - postać ta ma zadziornie wpisywać się w aktualny nurt #dreambigprincess, zachęcający dziewczynki do walki o swoje marzenia i miejsce w świecie. Premiera „Małej Syreny”  -  10 marca na Małej Scenie. 

Drugim tytułem, zaplanowanym na 24 marca, będzie „Tramwaj zwany pożądaniem”, który zobaczymy na Dużej Scenie. Dramat znany jest z nagrodzonej czterema Oscarami filmowej ekranizacji w reżyserii Elii Kazana, z Vivien Leigh (Blanche Dubois) i Marlonem Brando (Stanley Kowalski) w rolach głównych. Prapremiera odbyła się na Broadwayu w 1947 roku. Okazała się niebywałym sukcesem i sztuka szybko weszła do repertuaru teatrów na całym świecie.

Blanche Dubois (Mirosława Żak) przybywa do domu swojej młodszej siostry Stelli (Dominika Majewska). Wydaje się być delikatna i wrażliwa, jednak pod pozorem łagodności kryje się silny charakter. Blanche prowokuje. Jak jej obecność wpłynie na losy pozostałych bohaterów? Jakie emocje wyzwoli?
W spektaklu występują aktorzy stałego zespołu artystycznego TMG - Dominika Majewska (Stella Kowalski), Izabela Baran (Eunice Hubbel), Łukasz Kucharzewski (Harold „Mitch” Mitchel) oraz zaproszeni do tej produkcji Mateusz Nędza (Stanley Kowalski), Mateusz Korsak (Steve Hubbel), Mirosława Żak (Blanche DuBois). 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj