Niemal rok wspólnej pracy, młodzież z czterech gliwickich szkół czytająca niełatwe niekiedy teksty gliwickich pisarzy, a potem szukająca opisywanych budynków i ulic. Tak najkrócej można podsumować projekt „Literacka mapa miasta”.
Jego inicjatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która pozyskała na to działanie dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Do szukania Gliwic na kartach książek zaproszono wszystkich gliwiczan – przez cały rok biblioteka publikowała specjalne literackie zagadki.
W pracę szczególnie zaangażowana była jednak młodzież z czterech gliwickich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Piastów Śląskich.
Co jeszcze wydarzyło się na literackiej mapie miasta? Odbyły się spotkania z i o gliwickich autorach. We wrześniu gościem biblioteki był Wojciech Chmielarz. Autor umieścił akcję jednego ze swoich kryminałów w szkole podstawowej, do której sam uczęszczał.
W kolejnym miesiącu Małgorzata Makowska, od wielu lat interesująca się gliwickimi pisarzami (poświęciła im swoją pracę magisterską) – ona z wielką pasją opowiedziała młodzieży o Horście Bienku, Adamie Zagajewskim oraz Wolfgangu Bittnerze. Spotkanie odbyło się w sali wystawowej biblioteki. Licznie zgromadzona młodzież słuchała z zainteresowaniem – żadnych telefonów, rozmów… Jest w tym zasługa pani Małgorzaty, bowiem jej przygotowanie i sposób snucia opowieści zaczarowały słuchaczy.
Podobnie było na spotkaniu z Wojciechem Dutką. Autor nie pochodzi wprawdzie z Gliwic, ale jest związany z naszym miastem. Ma na swoim koncie m.in. kilka świetnych kryminałów. Podczas tego spotkania twórczość gliwickich autorów stała się punktem wyjścia do rozważania, jak samemu zacząć pisać.
Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Gliwicach. Wzięli w nich udział najstarsi uczniowie. Autorowi udało się zachęcić młodzież do pracy i uwolnić w nich ogromne pokłady pisarskiej kreatywności. Z drugiej strony okazało się jednak, że pisanie to ciężka, niekiedy mozolna praca.
Z młodymi poszukiwaczami literackich tropów dwukrotnie spotkał się Mateusz Świstak, opowiadacz baśni i animator kultury. Stworzył „Baśnie na warsztacie”, których misję opisuje tak: „Słowem rozkołysać wyobraźnię. By stare opowieści mogły żyć w nas pomimo pędu codzienności”.
Podczas spotkań w sali wystawowej biblioteki prowadzący na początku postawił przed młodzieżą pytanie: czym dla was jest miasto? Wypowiedzi młodzieży były przyczynkiem do refleksji o mieście w twórczości Adama Zagajewskiego, Horsta Bienka oraz Tadeusza Różewicza. Świstak swoją opowieść uzupełniał fragmentami poezji gliwickich twórców.
Zwieńczeniem projektu była rzecz zupełnie niezwykła. Biblioteka nie boi się wyzwań. A bez wątpienia było nim zorganizowanie spotkania autorskiego w... autobusie. Na przystanek podjechał specjalny autobus Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach. Młodzież biorąca udział w projekcie podróżowała nim wspólnie z Justyną Wydrą, autorką m.in. „Zaniemówienia”. Z gościem rozmawiała Katarzyna Kowińska.
Autobus wykonał aż cztery kursy wokół Gliwic, zatrzymując się każdorazowo przy ulicy Horsta Bienka, a także mijając miejsca, które można odnaleźć na „Literackiej mapie miasta”. Odnaleźć, bowiem mapa jest dostępna online pod adresem: mapa.biblioteka.gliwice.pl
Powstała w wyniku pracy uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy. Nie jest zbiorem zamkniętym. Uwzględnia nazwiska autorów nieżyjących i tych tworzących do dzisiaj. Z założenia ma obejmować jak największą liczbę twórców – bez selekcji gatunkowej, można więc na niej odnaleźć i autorów pozycji zaliczanych już niemal do kanonu literatury pięknej, i autorów książek beletrystycznych, będą też w końcu autorzy tworzący dla dzieci.
Swoje własne propozycje literackich miejsc i autorów związanych z naszym miastem można przesyłać na adres: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl, uzupełniając w ten sposób wirtualną literacką mapę miasta. Na stronie z mapą można także znaleźć wywiady nagrane z pisarzami przez uczniów oraz krótkie filmy o Gliwicach Horsta Bienka – przewodnikami po „jego” mieście są uczniowie V LO.
Na ślady projektu mogli się też natknąć przechodnie oraz podróżujący komunikacją miejską. W październiku i listopadzie na skwerze Doncaster pojawiły się tabliczki z cytatami z dzieł gliwickich twórców. W miejskich autobusach natomiast można znaleźć literackie wlepki – naklejki.
W ramach projektu powstała wystawa. Miejsca utrwalone na kartach książek zostały sfotografowane i zestawione z opisami literackimi. Fotograficzną dokumentację poszukiwań Gliwic w literaturze przygotowała Anna Laskowska - absolwentka Szkoły Fotograficznej Fotoedukacja, na co dzień zajmująca się fotografią komercyjną i prowadząca własną firmę. Wystawa pozwala wyruszyć na spacer po mieście szlakiem wyznaczonym literackimi tropami. Można ją oglądać do końca roku w głównej siedzibie biblioteki.
(ts)
Komentarze (0) Skomentuj