Mariusz Śpiewok - dotychczasowy zastępca prezydenta, radna Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Kuczyńska-Budka i Kajetan Gornig – lider ruchu Nowy Ratusz. To na razie oficjalni kandydaci i kandydatka na prezydenta Gliwic w kwietniowych wyborach samorządowych. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie nim również Łukasz Chmielewski z PiS, ale jego ugrupowanie jeszcze się nie określiło.

Szczęśliwych Gliwic już czas

Pod takim hasłem kampanię rozpoczęła Koalicja Obywatelska. Na lokalnej prezentacji, przygotowanej w stylu tych krajowych, Kuczyńska-Budka powiedziała, że miasto, służbę publiczną oraz dialog ma w swoim DNA. Urodzona w Gliwicach, od 2018 r. jest aktywną radną miasta, silnie zaangażowaną w pomoc mieszkańcom Gliwic i liczne interwencje na ich rzecz. Jako radna pracuje w Komisji Dialogu, Komisji Rozwoju Miasta oraz w Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, której jest wiceprzewodniczącą. Działa z gliwickimi i śląskimi organizacjami pozarządowymi, wspiera lokalnych społeczników. Ma ponad 20 lat doświadczenia pracy w administracji samorządowej i rządowej.
Na listach KO w wyborach do rady miasta wystartuje 33 kandydatów – 17 kobiet i 16 mężczyzn. Są wśród nich także reprezentanci Nowoczesnej oraz Lewicy. Najstarszy kandydat ma 86 lat, najmłodszy – 21. Ubiegający się o mandat radnego z list reprezentują różne zawody i środowiska. Są pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej, urbaniści, prawniczki i prawnicy, lekarze, przedstawicieli rodzin zastępczych. Są też przedsiębiorcy, samorządowcy oraz reprezentanci wolnych zawodów. Na listach KO znajdą się m.in: Agnieszka Filipkowska, Jan Pająk, Zbigniew Wygoda, Wojciech Czapla, Wiktoria Bartosiewicz, Alicja Mainusch, Nina Drzewiecka, Paweł Harlender ( pierwotnie Nowy Ratusz), Seweryn Botor, Anna Gołębiowska, Anna Teliczek, Anna Pieniążek, Jarosław Zięba, Jolanta Rypińska, Katarzyna Ujma – Wąsowicz, Tomasz Bacza. O mandat radnej ubiegać się będzie także sama Kuczyńska-Budka.
Jej program to pięć priorytetów: wysokiej klasy edukacja, dostępne mieszkania, jakościowa opieka zdrowotna, miasto jako dobre miejsce do pracy i odpoczynku i najlepsze do życia. - Zasługujemy na Gliwice, w których nieważne w jakiej dzielnicy mieszkasz, masz dostęp do kultury, do wypoczynku. Masz gdzie się spotkać ze znajomymi, czy mają lat 24 czy 84. W których parki nie są oddawane prywatnym inwestorom, w który ulica Zwycięstwa jest kreatywnym centrum miasta. Na miasto bez betonozy, ale z miejskim architektem zieleni. Miasto bogate, którego zasoby są mądrze wykorzystywane. Ławki w mieście i publiczne toalety, dobre chodniki, drogi, oświetlone przejścia dla pieszych to standard, a nie marzenie. Zasługujemy na Gliwice, w których można się bezpiecznie zestarzeć – wyliczała KKB podczas prezentacji swojej listy.

Wybierzmy przyszłość

Mariusz Śpiewok ogłosił swoje kandydowanie na fotel prezydenta w grudniu 2023 r., kiedy to senator Zygmunt Frankiewicz, Adam Neumann - prezydent Gliwic, Marek Pszonak - przewodniczący Rady Miasta Gliwice oraz radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza i członkowie Gliwickiej Inicjatywy Obywatelskiej wspólnie zaprezentowali dotychczasowego zastępcę prezydenta.
Śpiewok ma 47 lat. Urodzony w Rybniku, z Gliwicami związany od 1995 r., od czasu studiów na Politechnice Śląskiej (zarządzanie przedsiębiorstwem). Studiował również na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (rachunek kosztów i controlling) oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Master of Business Administration).
Pracę w gliwickim samorządzie rozpoczął w Wydziale Organizacyjnym (2000-2010), później przez kolejnych pięć lat związany był ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. W latach 2012-2014 był zastępcą dyrektora w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, skąd przeszedł do odpowiadającego za środki unijne w naszym regionie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (2014-2019), w którym pełnił funkcję dyrektora biura Związku. W lutym 2019 r. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz powołał go na swojego zastępcę i funkcję tę pełni aktualnie. Od stycznia 2020 r. pod kierownictwem Adama Neumanna.
Jak podkreśla Śpiewok w trakcie swojej pracy dla Gliwic był odpowiedzialny za wszystkie kluczowe inwestycje ostatnich lat na czele z budową obwodnicy, Centrum Przesiadkowego, placu przed Dworcem PKP, placu Piastów. Odpowiadał za przygotowanie projektu budowlanego oraz przetargu na budowę nowej siedziby Szpitala Miejskiego. Koordynował zmiany w organizacji transportu publicznego, w tym wprowadzenie linii metropolitalnych.
Od blisko dekady specjalizuje się w pozyskiwaniu środków europejskich. Najpierw jako dyrektor biura, a po zwolnieniu tej funkcji przez Zygmunta Frankiewicza, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, skupiającego 81 gmin i powiatów. W obecnej kadencji był odpowiedzialny również za powstanie nowej strategii rozwoju miasta Gliwice 2040.
Śpiewok staruje pod hasłem Wybierzmy przyszłość, a jego program to także pięć filarów: ochrona zdrowia, infrastruktura, jakość życia, Gliwice Przyszłości oraz kultura i sport. „Jestem bezpartyjnym samorządowcem oraz menadżerem administracji publicznej. W wolnym czasie biegam, jeżdżę na rowerze i majsterkuję. Mam kochającą żonę i 2 dzieci" - czytamy na profilu kandydata. Jaka będzie drużyna radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, bo to z tego ugrupowania startuje Śpiewok, jeszcze nie wiadomo. Prawdopodobnie na listach radnych znajdą się znani samorządowcy,  od lat startujące z list KdG : Krystyna Sowa, Marek Pszonak, Michał Jaśniok czy Jacek Trochimowicz.

Nowy Ratusz przewietrza

Nowy Ratusz to, jak sami się określają, bezpartyjni społecznicy, czyli ludzie związani z radami dzielnic. Początkowo ruch nie wystawił kandydata na prezydenta , miał poprzeć innego, o podobnym programie, startującego z list Platformy Obywatelskiej, lecz jego lider, Kajetan Gornig, były wieloletni radny, a także kandydat na prezydenta w 2018 roku z ruchu społecznego Energia dla Gliwic , zdecydował się i ogłosił start w wyborach. - Chcemy postawić na to, żeby zmienić, przewietrzyć budynek ratusza, żeby wystartowali ludzie, którzy wcześniej nie startowali do Rady Miasta, a którzy działają bardzo skutecznie w swoich dzielnicach – wyjaśnia. Jak dodał, są to ludzie, którzy wiedzą, jakie są realne potrzeby lokalnej społeczności. Zauważył także potrzebę większego, realnego wpływu radnych dzielnicowych na decyzje podejmowane w Gliwicach. Wśród kandydatów i kandydatek Nowego Ratusza do rady miasta są min. Michał Zając, Grzegorz Buksa, Tomasz Zieliński, Agnieszka Duda, Patrycja Szafarczyk.
Dlaczego Gornig zdecydował się na kandydowanie? - Bo chcę skorygować zarządzenie miastem. To znaczy w uznaniu zasług i sukcesów miasta zmienić nastawienie samorządu na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i małej przedsiębiorczości. Dlatego będę upominać się o parki, zieleńce drzewa, będę dbać o historyczny, unikatowy charakter miasta, z naciskiem na komfort życia. To znaczy, że rozwiążę też problemy, których aktualna władza nie potrafi rozwiązać takich jak parkowanie samochodów, utwardzanie lokalnych ulic czy uporządkowana budowa nowych osiedli. Dlatego chciałbym naprawić plan zagospodarowania przestrzennego. Trzeba zaktywizować rady dzielnic, tak, żeby mieszkańcy mieli z nich jeszcze większy pożytek. Żeby każdy mieszkaniec był dumny z faktu mieszkania w Gliwicach zadbam o wydarzenia kulturalne, które umocnią wyjątkowość miasta – wyjaśnia Gornig.

Dialog chce dialogu

To kolejny komitet, który stawia na społeczników i deklaruje, że nie ma w nim polityków. Nie wystawi kandydata na prezydenta. - Aktualnie zbieramy listy na radnych. W naszym gronie są zarówno "zwykli" mieszkańcy i społecznicy tacy jak Michał Drożdż, Dominika Chabin. Nazwaliśmy się DIALOG, bo uważamy, że tego najbardziej właśnie brakuje w naszym mieście - dialogu z mieszkańcami - deklarują przedstawiciele komitetu.

Trzecia droga. Chodź z nami

To hasło wyborcze komitetu Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL zaprezentowane podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kandydatów do gliwickiej rady miasta. Jedynkami TD w czterech okręgach są: Kamil Waniczek, Rafał Cybul, Marek Lewandowski i Sławomir Herman. Ugrupowanie przedstawiło także swoich kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. To Dominika Witkowska – pracownik samorządowy i Marek Bieniek – gliwicki przedsiębiorca.
Program Trzeciej Drogi sprowadza się do czterech haseł: „Nie dla zarozumiałości władzy. Tak dla konsultacji społecznych”, „Nie dla dewastacji środowiska. Tak dla zielonych Gliwic”. „Nie dla tylko komercyjnych osiedli. Tak dla budownictwa komunalnego” oraz „Nie dla chybionych inwestycji. Tak dla rozwoju przedsiębiorczości”.

wstecz

Komentarze (7) Skomentuj

  • Anna 2024-02-21 18:42:57

    Nie ma się czym chwalić. Obwodnica, plac dworcowy, CPK i neoplac piastów to największe porażki ostatnich lat. Gnioty takie same jak niesławny woonerf na Wieczorka. Do tego umierająca ulica Zwycięstwa. Ludzie to widzą. Wyborców to raczej nie przysporzy.

    • noswack-nowacki 2024-04-04 21:05:38

      Nadmieniam ' jedynie' , że chodnik na ul. Zwycięstwa miał być remontowany w kwietniu 2020 ! Co ten COVID "narobił ?"

  • Janina 2024-02-22 05:03:00

    Dzień dobry, Czy Pan Wiceprezydent do pasma swoich sukcesów zalicza także obecny stan ulicy Chorzowskiej? Czy tematu tej ulicy raczej nie należy podnosić w kampanii?

    • ... 2024-02-24 17:35:35

      teraz melodia jest taka, że sukcesy to zasługa wiceprezydenta, a ewentualne nieliczne porażki obciążają prezydenta.

  • Anna 2 2024-03-01 08:48:15

    Żadnej z tych inwestycji nie oceniam jako porażki. Panowie pod wpływem i gołębie odchody wszędzie oraz wątpliwej urody kioski - przypomnę, że tak wyglądał pl. Piastów i okolice. Malkontenci albo chętni do publicznych pieniędzy zawsze znajdą dziurę w całym.

  • ślązak 2024-03-07 18:04:02

    Kuczyńsska - Budka na prezydenta Gliwic???? Popatrzcie na nieudolnego Budkę w Warszawie - taka sama przyszłość czeka was Gliwiczanie w mieście nad Kłodnicą!!! Strach pomyśleć!!! - klan kolesiów!!!

    • Stasia 2024-04-04 22:52:42

      Do budki z piwem a nie do rządzenia. Jeden nieudacznik starczy.

Akceptuję
Akceptując cookies, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.Administratorem danych osobowych użytkowników strony: https://www.nowiny.gliwice.pl są „Nowiny Gliwickie” Spółka z o.o. zwanym dalej NG.

Każda osoba fizyczna ma prawo do pozyskania informacji, czy i jakie jej dane są przetwarzane przez NG (https://www.nowiny.gliwice.pl/polityka-prywatnosci),jak również ma prawo dostępu do swoich danych oraz żądania ich sprostowania, usunięcia lubograniczenia przetwarzania. Nadto osoba ta ma prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do ich przenoszenia oraz cofnięcia udzielonej zgody, które będzie skutkować w momencie otrzymania przez NG stosownego oświadczenia.Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych, kontaktując się z Administratorem Danych Osobowych NG poprzez adres e-mail rodo@nowiny.gliwice.pl lub za pomocą formularza kontaktowego nastronie: https://www.nowiny.gliwice.pl/redakcja-kontakt"