Statek badawczy Południca wyrusza na ratunek siostrzanej jednostce. Przed kilkudziesięcioma laty, w podobnych okolicznościach, zaginął pancernik Morningstar. Czy to przypadkowa zbieżność? Coś, co brzmi jak wstęp do fabuły science fiction, to zapowiedź wakacyjnych płatnych praktyk w firmie Future Processing (FP) z Gliwic. Zapisy trwają do 13 kwietnia, a udział w kosmicznej przygodzie czeka tylko 15 najlepszych.
Parzenie kawy i nic niewnoszące do życia zadania? To nie na praktykach w FP. Tutaj nie ma czasu na nudę. Szkolenia dla studentów informatyki i kierunków pokrewnych tradycyjnie budowane są wokół zaskakującej, pełnej humoru, historii. W 2017 tematem była obrona planety Sustar77 przed katastrofą ekologiczną sprowadzoną przez kolonizatorów o swojsko brzmiącej nazwie Polan.
Szkolenia przybierają formę wykładów, warsztatów, prezentacji, ćwiczeń indywidualnych i grupowych, paneli dyskusyjnych oraz konsultacji ze specjalistami. Przez dwa miesiące uczestnicy, pod okiem dwóch mentorów oraz kilkunastu trenerów, uczą się modelowania, analizy i projektowania, doboru architektury, pisania kodu, testowania, refaktoryzacji, test-driven development (TDD), dobrych praktyk tworzenia oprogramowania.
– Jednak umiejętności techniczne to tylko jeden z aspektów. Studenci będą także szkoleni z pracy zespołowej, zasad komunikacji i technik twórczego myślenia. Wierzę, że podobnie jak w latach ubiegłych, program, który specjalnie dla nich przygotowaliśmy, pozwoli im rozwinąć skrzydła – mówi Bartłomiej Michalski z FP.
Studenci mają wpływ na kształt i formę prowadzenia zajęć. Takie podejście pozwala sprostać zmieniającym się oczekiwaniom uczestników. Faktycznie to trenerzy FP każdego dnia stają się zespołem projektowym, dbającym o zadowolenie klienta, którym stają się uczestnicy praktyk.
Szkolenia przeznaczone są dla studentów drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów pierwszego stopnia oraz pierwszego roku studiów drugiego stopnia na kierunku informatyka (lub kierunkach pokrewnych).
Pierwszy etap naboru potrwa do 13 kwietnia. Zgłaszający się otrzymują do rozwiązania zadanie. 40 kandydatów z najlepszymi wynikami przechodzi dalej. Kolejną częścią naboru są warsztaty kreatywne, które wymagają wykazania takich umiejętności, jak praca zespołowa czy odporność na stres. Do praktyk finalnie zakwalifikuje się 15 osób.
Program realizowany jest od 2012 roku. Jego cel to pokazanie studentom, jak wygląda praca w firmie IT oraz czym jest proces wytwarzania oprogramowania. FP w latach 2014 i 2016 otrzymał tytuł Praktykodawcy Roku Województwa Śląskiego w konkursie Uniwersytetu Śląskiego, a w 2015 program dostał wyróżnienie.
– FP od lat cieszy się zaufaniem studentów. Praktykodawca Roku, wysoka pozycja w rankingu Most Attractive Employers firmy doradczej Universum, sytuują nas pośród najbardziej pożądanych, wśród młodych ludzi, pracodawców w Polsce. Oznacza to, że nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty – podsumowuje Patrycja Dobrowolska, szefowa działu marketingu.
Letnie zajęcia w FP są jednym z najpopularniejszych na Śląsku programów praktyk. W ostatnich czterech latach o jedno miejsce ubiegało się dziecięciu kandydatów, a w 2017 na 15 miejsc wpłynęło 221 zgłoszeń.
Fabułę tegorocznych spotkań można poznać na stronie firmy. Tam też czekają zadania oraz zgłoszenie rejestracyjne.
(pik)
Komentarze (0) Skomentuj