Kierowca zawodowy to jeden z najbardziej wymagających zawodów. Osoby pracujące na takim stanowisku mają na sobie bowiem ogromną odpowiedzialność. Muszą dbać o bezpieczeństwo przewożonych osób lub produktów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też praca na stanowisku kierowcy wymaga ukończenia odpowiednich szkoleń i posiadania określonych kompetencji oraz uprawnień. Jednym z nich jest świadectwo kwalifikacji zawodowej. Sprawdźmy, jak wybrać właściwe szkolenie okresowe kierowców.
Kod 95 - co to jest?
Kod 95 to oznaczenie, które na pierwszy rzut oka może wyglądać nieco tajemniczo. Jednak w rzeczywistości, jest to po prostu zapis znajdujący się na odwrocie prawa jazdy lub też karty kwalifikacji kierowcy. Kod 95 to nic innego, jak potwierdzenie posiadania uprawnień zawodowego kierowcy. Takie oznaczenie widnieje w dokumentach każdej osoby wykonującej ten właśnie zawód. Wpis ten zostaje umieszczony w nich na podstawie pisemnego wniosku, jaki należy wcześniej złożyć we właściwym starostwie.
Kod 95 to tak naprawdę ciąg cyfr, w którym zakodowana jest informacja o terminie ważności ostatnio ukończonego przez kierowcę szkolenia okresowego lub też kursu kwalifikacyjnego. Data ważności w obu tych przypadkach wynosi dokładanie 5 lat. Aby utrzymać uprawnienia kierowcy zawodowego, przed upływem tego terminu należy przeprowadzić tak zwany kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej. Jeśli się tego nie zrobi, traci się uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy.
Szkolenie okresowe kierowców - aktualizuj posiadane kwalifikacje kierowcy zawodowego
Tak, jak już wiemy, każdy kierowca musi aktualizować swoje uprawnienia do wykonywania zawodu co 5 lat. Przedłużenie ważności kodu 95 jest niezbędne do podjęcia pracy i legalnego działania w branży przewozowej. Jak to zrobić? W tym celu należy ukończyć szkolenia okresowe kierowców, a także spełnić wszystkie inne wymogi, do których należy między innymi:
-
posiadanie aktualnego dokumentu prawa jazdy odpowiedniej kategorii
-
poprzednie świadectwo kwalifikacji zawodowej
-
orzeczenie lekarskie
-
orzeczenie psychologiczne
-
wypełniony wniosek.
Szkolenia okresowe kierowców przeprowadza się w formie okresowego kursu. Obejmuje on 35 godzin zajęć. Z tego te praktyczne to jedynie 3,5 godziny. Duży nacisk kładziony jest natomiast na teorię. Ta część obejmuje bowiem aż 31,5 godziny. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w tym czasie omawiane są wszystkie sprawy związane z uaktualnieniami przepisów drogowych oraz inne ważne kwestie, w które zwykle nikt nie angażuje się w czasie czynnego działania w zawodzie. Szkolenie okresowe trwa łącznie 5 dni.
Po więcej informacji na temat szkoleń okresowych kierowców, warto zajrzeć na https://star.edu.pl/szkolenia-okresowe-kierowcow.
Prawo jazdy kierowcy zawodowego - rodzaje kursów
Kurs klasyfikacji wstępnej, a także szkolenia okresowe kierowców należy dobrać odpowiednio do zakresu działania. Takie szkolenia obejmują bowiem różne kategorie przewozowe. Jeśli chodzi o kierowców zawodowych, dostępny jest kurs na przewóz osób oraz kurs na przewóz rzeczy. Należy więc dopasować to do posiadanego prawa jazdy.
Kurs na przewóz osób dotyczy kierowców, którzy mają prawo jazdy kat D. Jest on niezbędny, aby móc dokonywać przewozów z kategorii D, D+E, D1, D1+E. Kurs na przewóz rzeczy powinni wykonać natomiast kierowcy, którzy przewożą lub chcą przewozić, różnego rodzaju towary.
Profil kierowcy zawodowego - jak uzyskać?
Profil Kierowcy Zawodowego to dokument w formie elektronicznej, który jest niezbędny do identyfikacji osób pracujących w branży transportowej. Jest on wydawany przez Wydział Komunikacji w poszczególnych regionach. Dzięki Profilowi Kierowcy Zawodowego, można z łatwością zidentyfikować kierowcę, a także sprawdzić dane niezbędne przy ubieganiu się o wpis z kodem 95.
Profil Kierowcy Zawodowego to dokument, w którym dostępne są wszystkie informacje o posiadanych kwalifikacjach i świadectwach, w tym o karcie kierowcy, aktualnych badaniach, czy też ostatnio odbywanym szkoleniu.
Aby uzyskać Profil Kierowcy Zawodowego, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych. Niezbędne jest też prawo jazdy, zdjęcie i dokument tożsamości.
Szkolenie okresowe kierowców - jak się zapisać?
Wielu kierowców zastanawia się z pewnością, jak właściwie zapisać się na szkolenie okresowe, odnawiające uprawnienia do wykonywania zawodu. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Można zrobić to z łatwością na przykład przez internet, czyli właściwie z dowolnego miejsca. Jest to bez wątpienia opcja najwygodniejsza i najprostsza w organizacji.
Jak zapisać się na szkolenia okresowe kierowców przez internet? Wystarczy wybrać odpowiednią platformę świadczącą usługi szkoleniowe i złożyć swoją aplikację. Zajmuje to niezwykle mało czasu i wymaga minimum formalności. Jest to za to naprawdę najwygodniejsza z dostępnych opcji. Warto więc postawić właśnie na takie rozwiązanie!
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj