Który sprzęt bardziej przyda się w domu: oczyszczacz czy nawilżacz powietrza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
To urządzenia, które pełnią inne role i sprawdzają się w różnych sytuacjach. Spora część osób sięga po nie w zimie - to nie tylko okres podwyższonego zanieczyszczenia powietrza, ale również - grzewczy. Powietrze należy więc wówczas nie tylko oczyszczać, ale i nawilżać. Czy dobrze zaopatrzyć się w dwa sprzęty i włączać je w razie potrzeby? A może lepszym pomysłem będzie wybór oczyszczacza z nawilżaczem? Pora przyjrzeć się bliżej możliwościom!
Nawilżacz czy oczyszczacz - co wybrać?
Zanim zdecydujemy, czy lepiej kupić oddzielnie nawilżacz i oczyszczacz, czy może oczyszczacz z nawilżaczem, dobrze przyjrzeć się, w jakich sytuacjach używamy obu rodzajów urządzeń.
Po nawilżacz sięgamy zwykle w okresie grzewczym, gdy suche powietrze utrudnia sen, drażni gardło, uniemożliwia pozbycie się infekcji, szkodzi nie tylko skórze, ale również domowym roślinom doniczkowym. Po nawilżacz sięgamy regularnie, niezależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza za oknem - w końcu zimą mamy do czynienia z suchym powietrzem niemal przez cały czas. Intensywniej nawilżamy, gdy przechodzimy infekcję górnych dróg oddechowych, a kaszel w połączeniu z suchym powietrzem staje się nie do zniesienia.
A jak jest z oczyszczaniem powietrza? Tutaj dużo zależy od aktualnego stopnia zanieczyszczeń. Możemy monitorować sytuację, korzystając z darmowych aplikacji na telefon. Są również oczyszczacze z wbudowanymi czujnikami, które po wykryciu określonego poziomu zanieczyszczeń natychmiast rozpoczynają pracę. Zimą nie każdy dzień wiąże się z wysokim poziomem szkodliwych cząsteczek w powietrzu, jednak dobrze regularnie prowadzić oczyszczanie powietrza, by pozbyć się bakterii, wirusów i alergenów.
Oba sprzęty wiążą się z regularnym używaniem - zwłaszcza w sezonie grzewczym, czyli zimą. Oczyszczacze są również wykorzystywane od czasu do czasu w lecie - zwłaszcza, jeśli mają funkcję chłodzenia.
Wybór między oczyszczaczem a nawilżaczem nie polega na tym, czy w ogóle zdecydować się na zakup takich sprzętów, ale w jakiej konfiguracji je wybrać. Decydując się na osobne sprzęty, możemy w jednym pokoju oczyszczać, a w drugim nawilżać powietrze - a potem dokonać wymiany sprzętów.
Jaki nawilżacz wybrać, a jaki oczyszczacz?
Oba urządzenia pozwalają zadbać o zdrowie i samopoczucie całej rodziny. Nie powinniśmy na nich oszczędzać, lecz wybrać propozycje uznanych marek. Czym się kierować?
Szukając najlepszego oczyszczacza, warto rozważyć takie kwestie, jak:
-
zasięg pracy;
-
system filtracji;
-
koszty eksploatacji;
-
głośność działania;
-
tryby pracy;
-
dodatkowe funkcje;
-
współczynnik CADR;
-
design urządzenia.
A jak jest z nawilżaczem? Tutaj warto zacząć od wyboru odpowiedniego rodzaju tego sprzętu: możemy postawić na model ewaporacyjny, ultradźwiękowy lub parowy. Zwykle wybór sprowadza się do pierwszych dwóch. Każdy z nich ma szereg zalet, związanych z bezpieczeństwem, kosztami eksploatacji, ceną urządzenia.
W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego powietrze jest zasysane przez wentylator, by następnie przejść przez nawilżoną matę lub dyski. Mgiełka emitowana z urządzenia jest chłodna - to rozwiązanie bezpieczne dla dzieci. Do nawilżania wykorzystujemy tutaj wodę z kranu.
Inaczej jest przy nawilżaczu ultradźwiękowym - tutaj potrzebna jest woda destylowana. Użycie tej z kranu mogłoby spowodować wydzielanie się szkodliwego pyłu kamiennego. Cząsteczki wody w tym typie nawilżacza są rozbijane ze pomocą ultradźwięków. Podobnie jak w przypadku sprzętu ewaporacyjnego, mgiełka jest chłodna i bezpieczna dla dzieci. Warto jednak unikać tego typu urządzenia przy zwierzętach domowych.
Jak wybrać oczyszczacz, a jak nawilżacz i czym się kierować? Uważne porównanie poszczególnych modeli pozwoli wyłonić najlepsze opcje. Najbardziej uznani producenci proponują również oczyszczacze połączone z nawilżaczami - dla wielu osób będzie to dobra opcja. Przeglądając oczyszczacze i nawilżacze powietrza w sklepie MediaMarkt, możemy zauważyć dużą różnorodność modeli, różniących się sposobem działania i zakresem cenowym. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie!
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj