Dawna firma hybris, przekształcona w oddział korporacji SAP, każe spojrzeć, m.in. za sprawą międzynarodowych sukcesów na rynku IT, na Gliwice z nowej  perspektywy. Od niedawna – również w sensie dosłownym. Główny najemca DH Ikar wybudował na jego dachu taras widokowy.    
Niewiele jest w centrum miejsc, które pozwalają spojrzeć na  miasto z góry. Z wysokości 25 metrów widać rozciągającą się na zachodzie strefę ekonomiczną z fabryką Opla,  po przeciwnej stronie – halę Arena, wieże katedry - patrząc na północ i Radiostacją na południu. Normalnie niezwykłym widokiem mogą cieszyć się  pracownicy SAP Labs Polska, ale władze spółki obiecują, że nie zatrzymają tej niecodziennej atrakcji dla siebie. Na dachu Ikara planowane są spotkania integrujące gliwickie środowisko IT.

Olbrzymi, liczący 320 metrów taras powstał w sierpniu. Z dołu jego obecność zdradzają wystające poza dach gałęzie pnączy, które maskują część bariery zabezpieczającej. Na co dzień przestrzeń służy pracownikom jako strefa relaksu w pracy i poza nią. - Zamiast siedzieć w biurze, mogą wyjść z laptopem na świeże powietrze. Bardziej swobodne warunki sprzyjają rozmowie, dyskusji, wymianie myśli. Pracownicy mają do dyspozycji leżaki, nie trzeba tracić czasu na zejście do toalety, bo jest na miejscu. Taras po zamknięciu biur wykorzystywany jest  okazjonalnie do spotkań towarzyskich i wspólnego grillowania. Niedługo powstanie zadaszenie, które pozwoli cieszyć się miejscem niezależnie od warunków atmosferycznych – przekazuje Rafał Bałaga, dyrektor biura.

SAP Labs Polska w Gliwicach jest jednym z głównych centrów rozwoju technologicznego SAP - światowego lidera na rynku rozwiązań e-commerce i handlu w internecie. Strefa relaksu i coworkingu na szczycie biurowca to nie jedyny przykład pokazujący, że zasługuje na miano nowoczesnej i innowacyjnej nie tylko ze względu na to, czym się zajmuje.

Dla władz firmy  ochrona środowiska i walka z zanieczyszczeniem powietrza nie są  tylko sloganami. Na pracowników dojeżdżających rowerem na parterze Ikara czeka pomieszczenie, w którym mogą zostawić pojazdy i odświeżyć się pod prysznicem. Tuż obok, w pomieszczeniu do majsterkowania,  po godzinach pracy, jako projekt pracowniczy, powstał m.in. Smog Busters, czyli system  monitorujący jakość atmosfery. Rozwiązanie pozwala pobierać i analizować próbki powietrza pod kątem zanieczyszczeń, a czujniki zainstalowane są w domach zaangażowanych w przedsięwzięcie pracowników. 

Innym  rozwiązaniem, którego wielu może pozazdrościć, jest pokój dla… rodzica z dzieckiem. Wykorzystywany w awaryjnych sytuacjach, kiedy pracownik nie ma z kim zostawić maluszka. Czekają pufy, zabawki, kredki, farbki i telewizor. Rodzic, pracując przy biurku, nie traci z oczu pociechy. Może śledzić, co robi, bo ściany pomieszczenia są z przezroczystego materiału. 

Innowacyjne rozwiązania w organizacji pracy budują pozycję SAP Labs Polska jako  jednego z najlepszych pracodawców branży IT na terenie Górnego Śląska. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat firma zwiększyła prawie trzykrotnie stan zatrudnienia – ze 120 do 350 osób. Jest jednym z nielicznych ośrodków badawczo-rozwojowych w całości skoncentrowanych na technologiach informatycznych. Oferta zatrudnienia w SAP Labs Polska to szansa na interesują pracę w innowacyjnym środowisku dla specjalistów programowania w chmurze .

- Odnosimy sukcesy, ponieważ firmę tworzą osoby, które nie tylko są bardzo zdolnymi inżynierami, ale  przede wszystkim wyjątkowymi ludźmi. Kluczem do rozwoju okazały się takie wartości jak współpraca, wzajemność, pasja, ambicja, kreatywność, czyli to wszystko, co leży u podstaw sukcesów najlepszych światowych firm - mówi Bałaga.

(pik)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj