Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy najlepszych szkół średnich w województwie śląskim oraz samorządowcy, przedstawiciele uczelni i twórcy tego prestiżowego, ogólnopolskiego zestawienia szkół.
Ranking od 27 lat jest przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w oparciu o konkretne kryteria.
- To marka, która wpływa na wybory młodych ludzi. Ranking powstał dzięki mojej córce, która stawała przed wyborem szkoły i wtedy na wzór amerykańskich rankingów postanowiłem przygotować takie zestawienie w Polsce. Idea się sprawdziła, bo moja córka po latach od dobrego wyboru ścieżki kształcenia ma się dobrze – wspominał Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - Ranking jest mapą możliwości, które czekają na absolwenta szkoły podstawowej. Porządkuje wiedzę na temat liceów i techników w danym regionie. Nie oznacza to, że wszyscy mają pójść do tej najlepszej szkoły, ale wybrać taką, która najlepiej pasuje do ich możliwości i planów na przyszłość – dodał.
Znaczenie rankingu podkreślił też rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk. - Rankingi być może nie obejmują wszystkich aspektów pracy uczniów i nauczycieli, ale z roku na rok Fundacja Perspektywy udoskonala kryteria oceny, konsultuje wyniki z kapitułą, buduje pewne standardy, a tym samym prestiż tego ogólnopolskiego zestawienia – mówił rektor.
Kierując słowa do przedstawicieli szkół średnich obecnych w auli Politechniki Śląskiej rektor zaznaczył, że życzyłby sobie, aby absolwenci nagrodzonych liceów i techników, utalentowani młodzi ludzie na dalszą ścieżkę rozwoju wybrali kształcenie w uczelniach województwa śląskiego.
- Zależy nam na rozwoju regionu, a żeby tak się stało, potrzebujemy młodych, wykształconych ludzi, którzy właśnie tu zdobywać będą cenne wykształcenie, a później zasilą rynek i będą realnie wpływali na przyszłość regionu. Tu będą chcieli mieszkać, pracować i zakładać rodziny. Dlatego już dziś zmieniamy myślenie jako uczelnia. Dostosowujemy ofertę kształcenia do aktualnych potrzeb młodego człowieka – stawiamy na kształcenie zorientowane projektowo, wybieralność specjalizacji, na indywidualizację ścieżek kształcenia – dodał prof. Marek Pawełczyk.
Wnioski z rankingu wyciągają także samorządowcy, którzy wspierają rozwój edukacji w regionie. Obecni na Gali włodarze z dumą reprezentowali miasta, w których ulokowane są najlepsze szkoły wg. tegorocznego rankingu Perspektyw m.in. Bielsko-Biała, Katowice i Sosnowiec. W imieniu wszystkich samorządowców głos zabrała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic. - Wiedza zawarta w rankingu pozwala nam wydobyć dobre praktyki, które być może prowadzą do sukcesu w postaci dobrego funkcjonowania i kształcenia szkoły. Oprócz młodych i zdolnych ludzi oraz doskonałej kadry wpływ na to mają także czynniki zewnętrzne i o nich chcielibyśmy się dowiedzieć – mówiła prezydent Gliwic. Dodała także, że już zaplanowała spotkanie z przedstawicielami Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i przedstawicielami kuratorium oświaty, by dowiedzieć się, dlaczego pewne szkoły nigdy nie znalazły się na liście rankingowej, inne spadły, a jeszcze inne z sukcesem od wielu lat utrzymują się w czołówce.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wśród kryteriów, które obejmowały ocenę szkół pod uwagę brane były wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach, także międzynarodowych (25%), a w szkołach technicznych- dodatkowo wyniki z egzaminu zawodowego.
W sumie oceniono 1430 liceów ogólnokształcących w całej Polsce. Zwycięzcami Śląskiego Rankingu zostały III Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Mickiewicza w Katowicach oraz Technikum nr 17 tj. Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach.
Laureaci nie ukrywali dumy z osiągniętego wyniku. - Jest to dla nas duże wyróżnienie, zwłaszcza, że wracamy na pierwsze miejsce po bardzo długiej przerwie. To docenienie starań naszych uczniów i całej kadry, która wkłada wiele wysiłku w osiąganie coraz lepszych efektów kształcenia. Coraz chętniej startują w olimpiadach i zdają sobie sprawę, że wykształcenie techniczne znów staje się bardzo cenne na rynku pracy – zaznaczyła Aneta Łosiewicz, dyrektorka Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Uczniowie tej szkoły często współpracują z Politechniką Śląską, a później kontynuują naukę w murach uczelni.
Radości nie ukrywali też reprezentanci innej szkoły z Katowic - III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, które zostało najlepszym liceum w województwie.
- Bardzo się cieszymy, ale zaznaczamy i mówimy to także naszym uczniom, którzy martwią się o swój wynik maturalny, że mają się starać nie dlatego, że chodzą do najlepszej szkoły w rankingu i to zobowiązuje, ale dlatego, że walczą o to, by móc trafić na wymarzone studia i spełnić swoje życiowe plany – powiedziała Katarzyna Noworzyń, dyrektorka zwycięskiego liceum.
Pełna lista tu:
https://2025.licea.perspektywy.pl/rankingi/ranking-glowny-liceow
Komentarze (0) Skomentuj