Jubilat obchodził w minioną niedzielę swoje 75 urodziny, a to oznacza zmiany w diecezji gliwickiej. Biskup Jan Kopiec złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu Biskupa Gliwickiego.
Zasłużona emerytura, czy jednak dłuższa kadencja - gliwicka kuria wraz z ordynariuszem biskupem Janem Kopcem czeka na decyzję głowy kościoła katolickiego. 18 grudnia 2022 roku biskup Jan skończył 75. rok życia, a to zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego zobowiązuje biskupa do złożenia na ręce papieża Franciszka rezygnacji z urzędu ordynariusza diecezji gliwickiej. Jak poinformowała nas kuria gliwicka – Rezygnacja już powinna być na miejscu w Rzymie, na biurku papieża.
Historia lubi się powtarzać
Sięgając wstecz o 11 lat do kart historii diecezji gliwickiej, można zauważyć, iż nie jest to pierwszy przypadek owej sytuacji, bowiem ówczesny pierwszy biskup gliwicki - Jan Wieczorek, dokładnie z tego samego powodu złożył rezygnację ze swojego urzędu. – Biskup Jan Wieczorek urodził się 8 lutego, dlatego rezygnację złożył w okolicach swoich urodzin. Okazało się wówczas, że na nowego biskupa musieliśmy poczekać blisko 22 miesiące, a przez cały ten czas w dalszym ciągu diecezją kierował bp Wieczorek – mówi ksiądz Krystian Piechaczek, rzecznik prasowy kurii gliwickiej.
Dekada działań
Bp Kopiec podczas swojej dekady zwołał pierwszy synod diecezji gliwickiej, który przyniósł wiele ważnych rozstrzygnięć dla życia diecezji. Dopełnieniem synodalnych prac była reforma struktury administracyjnej diecezji, czy reforma organizacji kurii diecezjalnej, gdzie zostały doprecyzowane i uzgodnione zakresy odpowiedzialności poszczególnych wydziałów, referatów oraz sekcji.
Czas oczekiwań
Choć procedura wyłonienia następcy nie jest jawna, to papież w odpowiednim czasie informuje o swojej decyzji nuncjusza apostolskiego w Polsce, którym obecnie jest abp Salvatore Pennacchio, by poinformował zainteresowane strony o rozstrzygnięciu. Decyzja może dotyczyć zmian na stanowisku ordynariusza, jednak istnieje możliwość, by pozostawić biskupa na stanowisku i wydłużyć kadencję. - Jeżeli Ojciec Święty wyrazi taką chęć, a jednocześnie nie będzie żadnych przeszkód ze strony biskupa Jana Kopca, który osiągnął odpowiedni wiek, jeśli cieszy się dobrym zdrowiem, a także, jeśli istnieją jeszcze inne względy, dla których to powinien pozostać jeszcze na urzędzie, (a mowa o kierowaniu diecezją gliwicką,) wówczas taka decyzja jest oczywiście możliwa. Biskup z dniem, w którym składa rezygnację - oddaje się do dyspozycji papieża. Jako pierwsza o wyborze nowego biskupa informuje nuncjatura apostolska na swojej stronie internetowej, ostatnie nominacje miały miejsce zawsze w południe o godzinie 12, więc bardzo możliwe, że to któregoś dnia w najbliższym czasie właśnie ta godzina, będzie wyznacznikiem, kiedy dowiemy się, jaka decyzja zapadła dla naszej diecezji – wyjaśnia ks. Piechaczek.
Żadne szczegóły na chwilę obecną nie są znane, a gliwicka kuria czeka na decyzję. Następca Biskupa Gliwickiego Jana Kopca może już być wytypowany i zatwierdzony przez papieża po oficjalnej rezygnacji przez poprzednika, wówczas pozostaje jedynie kwestia kilku dni lub tygodni, by zostały wprowadzone zmiany. Według kurii czasem występują także różnego rodzaju względy formalno–prawne, które nakazują większą cierpliwość, jak chociażby sięgając wstecz w sprawie bp Wieczorka, gdzie dopiero w pierwszych dniach 2012 roku miał miejsce ingres biskupa Jana Kopca.
Scenariusz możliwych zdarzeń obejmuje także awans biskupa pomocniczego na biskupa diecezji gliwickiej. Praktyka ostatnich lat w tym zakresie pokazuje, że na urząd biskupa diecezjalnego byli powoływani w ogromnej większości biskupi pomocniczy. - Biskup pomocniczy po upływie pewnego czasu, po nabyciu odpowiednich doświadczeń może stanąć na czele diecezji, jako biskup diecezjalny, a więc ordynariusz. Takie rozwiązanie dotyczy wszystkich biskupów pomocniczych, którzy pracują w rozmaitych diecezjach. Nie ma żadnych przeszkód, gdyby tak się stało, a byłoby to ciekawe rozwiązanie w naszej diecezji. Czekamy, kim będzie nowy, tym razem już trzeci biskup gliwicki. Modlimy się każdego dnia, by ojciec święty posłał nam dobrego pasterza, żeby z gorliwością, ciesząc się darami Ducha Świętego prowadził nasz kościół po drogach zbawienia - podsumowuje rzecznik prasowy kurii.
Patrycja Cieślok-Sorowka
Komentarze (0) Skomentuj