Z rezultatów badania wykonanego w 2021 roku przez Oferteo wynika, że ponad połowa badanych zdecydowała się na budowę domu, aby zrealizować marzenia. 25% chciało zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Niezależnie od powodów postaw na taki projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Co warto wiedzieć przed wyborem propozycji realizacji domu jednorodzinnego?
Zanim wybierzesz projekt – co ma znaczenie?
Przeglądając propozycje na stronie pracowni Domowe Klimaty (https://www.domoweklimaty.pl), natkniesz się na wiele propozycji spełniających oczekiwania zarówno rodzin z małymi dziećmi, jak i singla czy osób ze szczególnymi potrzebami. Nagle okazuje się, że masz mnóstwo różnych opcji. Zanim jednak wybierzesz projekt, który Ci odpowiada, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla Twojej działki. W MPZP może być określona lokalizacja względem granic i innych zabudowań, liczba kondygnacji, maksymalna wysokość budynku, rodzaj pokrycia czy kąt nachylenia dachu. Nie jest tak, że na każdym gruncie możesz wznieść dowolny dom.
Jakiej potrzebujesz powierzchni?
To kwestia indywidualna, która ma związek zarówno z preferencjami, jak i możliwościami finansowymi. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku przeciętna powierzchnia budowanego domu wynosiła ok. 134 mkw., przy czym z roku na rok realizujemy coraz mniejsze obiekty. Przeważnie pokój dla jednej osoby ma od 10 do 20 mkw. Oczywiście, oczekiwania powinny być ustalane indywidualnie, ale z zachowaniem rozsądku. Każdy dodatkowy metr to wyższe koszty nie tylko budowy, ale również późniejszego utrzymania. Najlepiej zaplanuj jedną sypialnię dla każdego domownika, a do tego jedną dla gości i łazienkę na każdej kondygnacji. Niektórzy decydują się na dwie na tym samym poziomie – jedną dla domowników, a drugą dla gości.
Układ pomieszczeń
Dobrze, jeżeli projekt domu przewiduje oddzielenie strefy dziennej i nocnej. Łatwiej to zrobić w obiekcie dwukondygnacyjnym. Takich projektów jest bardzo dużo na https://www.domoweklimaty.pl/jednorodzinne/. Idealnie, jeśli strefa dzienna jest skierowana na południe, aby przedostawało się do niej jak najwięcej światła.
Parterowy z poddaszem?
Z badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Oferteo wynika, że 50% respondentów wybrałoby dom piętrowy z poddaszem użytkowym, a 31% – bez poddasza. Mało kto decyduje się na obiekt parterowy. Poddasze użytkowe ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia oddzielenie strefy dziennej i nocnej albo pomieszczeń przeznaczonych dla mieszkańców i gości. Z drugiej strony nie jest to rozwiązanie dla każdego ze względu na schody. Część kupujących decyduje się na dom z piwnicą, ale to może podwyższyć koszty o nawet 20-30% i opłaca się tylko w wybranych przypadkach, np. jeśli masz małą działkę i potrzebujesz dodatkowej powierzchni.
To jedynie wybrane kwestie, które warto wziąć pod uwagę, zanim wybierzesz projekt domu. Możesz mieć wiele wątpliwości. Zanim się zdecydujesz, skontaktuj się z doradcami pracowni Domowe Klimaty, którzy pomogą Ci znaleźć taki pomysł, który spełni Twoje oczekiwania.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj