Miejska Bibliotek Publiczna w Gliwicach otrzymała w bieżącym roku 187 293 zł na realizację przedsięwzięcia grantowego „Biblioteka łączy”. Jego celem jest zwiększenie otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i aktywne włączenie ich w życie kulturalne miasta. Przed nami szereg spotkań, warsztatów, wystaw, ale także zmiany w samych placówkach biblioteki. Choć projekt będzie prowadzony kilka miesięcy, jego efekty staną się długofalowe.
Jest on finansowany w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Inicjatywę tę współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny.
Otwartość na wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na ich wiek, wykształcenie czy stan zdrowia, zawsze była najważniejszym celem gliwickiej biblioteki. To dlatego większość placówek dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, stąd akcja „Książka na telefon” lub możliwość odwiedzenia filii z psem asystującym.
Przeprowadzone kilka lat temu badanie GUS wykazało, że ponad 12 procent Polaków posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Osób z niepełnosprawnością, ale bez formalnego jej potwierdzenia, jest jednak więcej. Wszyscy mają oczywiście równe prawa do korzystania z dóbr kultury. Jednak rzeczywistość i bariery, szeroko rozumiane, weryfikują te prawa.
Projekt „Biblioteka łączy” powstał przede wszystkim po to, aby wyrównać szanse, aktywizować osoby z niepełnosprawnością i pokazać ich ogromy potencjał. Gliwicka książnica zmienia się a na zmianach skorzystają wszyscy mieszkańcy miasta.
- W ramach projektu od stycznia do maja 2023 roku zaprosimy mieszkańców Gliwic na cykl spotkań z inspirującymi ludźmi. Zaproszenia skierowaliśmy m.in. do podróżniczki i pisarki Hanny Pasterny, Anny Goc – autorki książki pt. „Głusza”, Jakuba Małeckiego oraz Artura Barcisia. Tego typu bezpośrednie spotkania to znakomita okazja, by kształtować empatię i tolerancję – podkreśla Bogna Dobrakowska, dyrektor gliwickiej biblioteki.
Na tym oczywiście nie koniec. W planach jest również organizacja cyklu warsztatów, które pozwolą gliwiczanom odkrywać swoje zdolności. Zakres tematyczny będzie bardzo szeroki: od biblioterapii i muzykoterapii, przez warsztaty psychologiczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak przełamać samotność i nawiązać nowe relacje, a także warsztaty rękodzieła, fotografii, wizażu i stylizacji. Takie wsparcie jest nie do przecenienia.
Warto dodać, że wszystkie wydarzenia kulturalne będą tłumaczone na język migowy.
Jednymi z najważniejszych zmian, jakie wprowadzi biblioteka, będą zmiany technologiczne. Nowa odsłona strony internetowej zapewni dostępność i czytelność dla każdego odbiorcy.
Absolutną nowością będzie zakup specjalistycznego sprzętu, który ułatwi korzystanie z biblioteki osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. W Bibliotece Centralnej oraz w filiach na Sikorniku i na Osiedlu Milenium pojawią się pętle indukcyjne wspomagające słyszenie. Z kolei czytelnicy niedowidzący będą mogli stacjonarnie skorzystać ze specjalnego powiększalnika. Więcej niż dotąd osób do domu wypożyczy też tzw. czytaki. Z pewnością wielu miłośników literatury ucieszy wiadomość o powiększeniu zbioru audiobooków oraz książek z dużą czcionką.
Projekt uwzględnia też udogodnienia dla osób mających problem z poruszaniem się. Z myślą o nich do Biblioteki Centralnej zakupione zostanie specjalistyczne krzesło do ewakuacji a w windzie pojawią się nakładki ułatwiające korzystanie z niej.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dwóch wydarzeniach: specjalnej odsłonie konkursu czytelniczego książki mówionej, którego finał zaplanowano na maj oraz o planowanych dwóch wystawach twórców związanych ze środowiskiem osób ze szczególnymi potrzebami.
Aby całość projektu powiodła się i utrwaliła, niezbędne będą profesjonalne szkolenia całego personelu gliwickiej książnicy. Bibliotekarze nie tylko poznają obsługę nowego sprzętu, ale nauczą się także jak rozpoznawać potrzeby osób niepełnosprawnych i w jaki sposób na nie reagować.
- Rozpoczynając projekt „Biblioteka łączy”, chcemy skupić się na czterech obszarach: widzeniu, słyszeniu, poruszaniu się i rozumieniu. Dzięki projektowi poprawi się znacznie współpraca i komunikacja z czytelnikami. Liczymy na zainteresowanie ze strony dotychczasowych czytelników, ale także na pojawienie się nowych osób – zaznaczają koordynatorzy i dodają, że każda tego typu inicjatywa to okazja do wzajemnego poznawania się.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj