Chcesz pomóc potrzebującym? Dołącz do Szlachetnej Paczki. To ogólnopolski program wsparcia rodzin żyjących poniżej progu ubóstwa, którym od lat zajmuje się krakowskie stowarzyszenie Wiosna.

Akcja Szlachetnej Paczki organizowana jest po raz siedemnasty. Każdy może stać się darczyńcą i sprawić potrzebującym mnóstwo radości. Otwarto już bazę rodzin potrzebujących pomocy. Można wybrać tę, dla której zostanie przygotowana wyjątkowa paczka.

Od soboty, 18 listopada, na stronie internetowej https://www.szlachetnapaczka.pl/ uruchomiono bazę z anonimowymi opisami rodzin, które zostały włączone do projektu Szlachetna Paczka. Przez najbliższe kilkanaście dni każdy będzie miał możliwość zostania darczyńcą. Paczki można zrobić indywidualnie, ale też ze znajomymi, kolegami z pracy czy rodziną. Jeśli chcemy pomóc, wybieramy lokalizację (województwo i miasto). Wyświetli się mapka z zaznaczonymi adresami magazynów, do których trzeba dostarczyć paczkę. Następnym krokiem jest wybór rodziny (lista obejmuje osoby mieszkające w konkretnym mieście). Kolejny etap to rejestracja (podajemy swoje dane) i pobranie tzw. listy potrzeb. Na koniec drukujemy etykietę, którą naklejamy na paczkę. W Gliwicach podarunki będą przyjmowane 9 i 10 grudnia w Zespole Szkół Filomata przy ul. Bojkowskiej 20A.

– W ramach Szlachetnej Paczki docieramy z pomocą do najbardziej potrzebujących. Do tych, u których bieda jest ukryta. Nie pomagamy biedzie roszczeniowej – wyjaśnia Michał Budkiewicz, jeden z liderów Szlachetnej Paczki w Gliwicach. - Obecnie w bazie danych zarejestrowano kilkadziesiąt gliwickich rodzin. Pomoc jest impulsem do zmiany życia dla tych, którzy teraz są zbyt słabi, by podnieść się z kolan. Nie chcemy pomagać ludziom utrzymującym się ze swojej biedy. Wspieramy rodziny wielodzietne, niepełne, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi czy członkami rodziny, osoby starsze i samotne, rodziny, które dotknęło nieszczęście oraz takie, których bieda jest niezawiniona. Głównym celem akcji jest skuteczna, konkretna pomoc, wiążąca się z wcześniejszym rozpoznaniem potrzeb. Nasi wolontariusze, po otrzymaniu informacji z różnych instytucji (szkół, OPS-ów, kościołów), docierają do  rodzin, badają ich sytuację i diagnozują potrzeby, które są spersonalizowane. Ktoś potrzebuje żywności, ktoś środków czystości, inny pralki, lodówki, a jeszcze inny aparatury do rehabilitacji dla dziecka.  Zgromadzone informacje przekazują potem do anonimowej internetowej bazy danych, skąd darczyńcy wybierają rodzinę.
Jak mówi Budkiewicz, w ubiegłym roku koszty jednej paczki wahały się w Gliwicach od 500 zł do nawet 10 tysięcy.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj