1 października Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach wprowadzi nową taryfę dla ciepła systemowego, zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Nowa taryfa jest na tyle atrakcyjna, że nie będziemy stosowali już rządowych rekompensat dla odbiorców uprawnionych ustawowo, bo najbardziej korzystną ceną za ciepło końcowe będzie taryfa wprowadzona przez PEC – mówi Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. To efekt zmian rynkowych i wielu skoordynowanych działań oraz programów realizowanych od dłuższego czasu przez miejską spółkę PEC-GLIWICE.
Przypomnijmy, że wysokość rachunków za ciepło zależy od wielu czynników – cen i uwarunkowań na rynku paliw, zwłaszcza ceny węgla, ale także kosztów wynikających np. z opłat za emisję dwutlenku węgla. Aby koszty produkcji ciepła były mniejsze, konieczne są nowoczesne inwestycje spełniające rygorystyczne kryteria środowiskowe. Jednym z kluczowych przedsięwzięć w tym zakresie, realizowanym przez miasto i PEC-GLIWICE, jest Park Zielonej Energii – nowoczesny kompleks energetyczny składający się z kotła wielopaliwowego (który w innowacyjny sposób pozwoli uzyskać energię z lokalnych odpadów nienadających się już do dalszego odzysku), a także z farmy solarnej wraz z magazynem ciepła.
Park Zielonej Energii zaspokoi w około 30% zapotrzebowanie mieszkańców Gliwic na ciepło. W pełnym zakresie ma rozpocząć działalność już w 2028 roku. Ta wielka miejska inwestycja uzyskała w lipcu 270-milionowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Ogłaszane są już pierwsze przetargi na budowę farmy solarnej wraz z magazynem ciepła. Park Zielonej Energii zaczyna się materializować – zwraca uwagę Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.
Kluczowe dla zbilansowania i zoptymalizowania kosztów produkcji ciepła są też inne rozwiązania praktykowane przez PEC-GLIWICE. Niedawno informowaliśmy, że po raz pierwszy w historii wpuścimy do miejskiej sieci ciepłowniczej ciepło pochodzące z obcego źródła. W tym przypadku od podmiotu komercyjnego, który, zaspokajając własne potrzeby, nie wykorzysta w pełni produkowanego przy okazji ciepła – my takie ciepło możemy zagospodarować i podać naszym odbiorcom. Dzięki temu spalimy w głównym kotle mniej węgla – zatem mniej środków wydamy na zakup paliwa, a dodatkowo zaoszczędzimy pieniądze, bo ograniczymy emisję CO2 – wyjaśnia prezes PEC-GLIWICE. Takie zabiegi mają ogromny wpływ na atrakcyjną dla odbiorców ciepła systemowego cenę ciepła końcowego. – W planach jest też montaż wielkoformatowych pomp ciepła w różnych częściach Gliwic, które będą ważnym wsparciem miejskiego systemu ciepłowniczego i samego Parku Zielonej Energii – dodaje Krzysztof Szaliński.
Tak naprawdę obniżyć rachunki może każdy odbiorca ciepła systemowego.
W tym również pomaga PEC-GLIWICE. – Prowadzimy szereg tzw. działań miękkich. To przeróżne programy mające uczyć racjonalnego gospodarowania ciepłem. Wydajemy broszury podpowiadające, jak duże znaczenie dla wysokości rachunków ma odpowiednie wietrzenie pomieszczeń i regulowanie temperatury w domach. Bierzemy udział w licznych programach ogólnopolskich i wprowadzamy swoje, lokalne rozwiązania – mówi prezes Szaliński, wskazując na realizowany przez gliwickie przedsiębiorstwo program „REDUKUJESZ-ZYSKUJESZ” czy będącą częścią ogólnopolskiej akcji informacyjnej kampanię „20stopnidlaklimatu”.
Już w październiku szykuje się kolejna edycja spotkań z zarządcami, w trakcie których przedstawiciele gliwickiego przedsiębiorstwa podpowiedzą, z jakich rozwiązań korzystać, by dostawy ciepła były najbardziej opłacalne dla odbiorców. – Spotykamy się również z samymi mieszkańcami, przedstawicielami poszczególnych wspólnot, by opowiadać o zaletach ciepła systemowego i obalać mity na jego temat. Uczymy, jak oszczędnie korzystać z ogrzewania, by rachunki były niższe. Namawiamy do udziału w programach podnoszących komfort i bezpieczeństwo, takich jak np. CIEPŁA WODA BEZ PIECYKA – dodaje prezes Szaliński.
Wszelkie niezbędne informacje oraz dodatkowe materiały na temat rozsądnego gospodarowania ciepłem publikowane są na stronach internetowych gliwickiego przedsiębiorstwa pec.gliwice.pl w formie bezpłatnych materiałów informacyjnych.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj